Czym wyczyścić srebro? Domowe sposoby na biżuterię

Czym wyczyścić srebro w domu? Zrobisz to bez problemu i w szybki sposób. Przygotuj więc szmatkę i sprawdź, czym możesz sprawić, by ten szlachetny metal wyglądał jeszcze lepiej. Od czego w ogóle powinieneś zacząć?
Ida Grabska
czym wyczyścić srebro

Srebro to metal szlachetny, który jest znacznie tańszy od złota. Z tego powodu to właśnie on zwykle króluje w prywatnych kolekcjach biżuterii. Jest trwały, a jego barwa świetnie łączy się z chłodnymi typami urody. Czym wyczyścić srebro, aby to mogło jak najdłużej cieszyć oko swoim pięknym wyglądem? W ten sposób zajmiesz się nie tylko łańcuszkiem, czy pierścionkiem, ale również sztućcami. Spraw, aby zachowało swój wspaniały blask!

Czym wyczyścić srebrno w domu?

Jeśli chcesz czyścić srebro, to musisz przede wszystkim zaopatrzyć się w ściereczkę. Powinna być miękka w dotyku i zupełnie czysta. Dzięki temu będziesz miał możliwość, aby wypolerować swoje cenne pierścionki czy łańcuszki w odpowiedni sposób, nie rysując ich. To niezwykle ważne, aby ostrożnie wybrać ten przedmiot. Źle dobrana, czyli zbyt szorstka szmatka może negatywnie wpłynąć na wygląd biżuterii. Unikaj też takich, które nie są idealnie czyste, ponieważ jeśli we włókna zapląta się nawet niewielkie ziarnko piasku, to przypadkiem możesz stworzyć nawet dość głębokie zarysowanie w trakcie polerowania.

Niektóre zabrudzenia i naloty mogą być jednak trudne do wyczyszczenia za pomocą takiego narzędzia, dlatego warto mieć pod ręką również miękką szczoteczkę do zębów, które pomogą ci w zajęciu się srebrem.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Srebro jest metalem twardszym od złota, a więc bardziej odpornym na zarysowania. Dlatego jest powszechnie używane nie tylko w wytwarzaniu biżuterii, ale również w np. tworzeniu instrumentów muzycznych. Ma jednak jedną wadę: czasem pojawia się na nim ciemny nalot. To naturalna reakcja chemiczna, która pojawia się, gdy srebro ma kontakt z powietrzem. Wytwarzający się osad to kwestia siarki, która osiada na powierzchni srebrnej biżuterii, czy też innych przedmiotów. I to zwykle o jej wyczyszczenie chodzi.

Czym wyczyścić srebro? To musisz przygotować

Aby skutecznie wyczyścić srebrny przedmiot domowymi sposobami, możesz sięgnąć po kilka różnych produktów, które bez problemu znajdziesz w swoim domu. Możesz na przykład połączyć ocet z wodą, tworząc roztwór, w którym następnie umyjesz swoje srebro. Warto zostawić je w nim na ok. 30 minut. Podobnie możesz zrobić z pastą do zębów, którą wystarczy nałożyć na kilka minut, a następnie ją zmyć wszystko ciepłą wodą i pocierać biżuterię ściereczką, aby odzyskała swój dawny blask. W ten sposób łatwo dowiesz się, czym wyczyścić srebro.

Jeśli masz zamiar wyczyścić sztućce, koniecznie wybierz miskę wykonaną z innego tworzywa, niż metal, który negatywnie wpływa na takie przedmioty. Następnie wyłóż ją folią aluminiową. Dopiero następnie wlej do środka roztwór wody z octem, ewentualnie z sodą i zaczekaj, aż ciemny nalot ze srebra przestanie być problemem.

Czy popiół sprawdzi się do czyszczenia sztućców?

Czym wyczyścić srebro? Kolejnym znanym sposobem jest wykorzystanie popiołu. Należy go nanosić na biżuterię za pomocą zwilżonej ściereczki. Ten sposób jest wart przetestowania, jednak należy pamiętać, że zazwyczaj czyszczenie srebra sodą, wodą z sokiem z cytryny albo właśnie wymienionym już octem, jest z reguły o wiele bardziej skuteczne. Znajdujące się w nich kwasy i inne substancje znacznie skuteczniej wyczyszczą biżuterię i inne przedmioty, sprawiając, że nie będą czernieć. Srebrne sztućce będą mogły więc towarzyszyć ci przez wiele długich lat.

Jak zadbać o srebro za pomocą codziennych małych kroków?

Dbanie o srebro jest bardzo ważne. Dotyczy to nie tylko sztućców, ale zwłaszcza biżuterii, która codziennie dotyka twojej skóry. W ten sposób ma kontakt z potem i łojem, który może sprawić, że srebro szybko straci swój blask, a ponadto noszenie jej będzie po prostu niehigieniczne. Dlatego o takie przedmioty dbaj codziennie. Najlepiej przemywaj ją po każdym użyciu, delikatnie zanurzając w wodzie, albo przynajmniej przecieraj ściereczką, by pozbyć się brudnej warstwy. Srebro należy przechowywać w zamkniętym miejscu, z ograniczonym dostępem do światła. Zobaczysz, że to przyniesie ci szybkie efekty!

Srebrny łańcuszek czy kolczyki dzięki takiej trosce i regularnemu czyszczeniu na pewno będą wyglądały po prostu dobrze. Dlatego nie zwlekaj i jeśli dawno ich nie czyściłeś, zabierz się za to już teraz! Zwłaszcza, że wiesz, czym wyczyścić srebro.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts