Bezpieczne i skuteczne czyszczenie obuwia z zamszu: co warto o tym wiedzieć?

Czyszczenie butów z zamszu nie jest tak problematyczne, jak mogłoby się wydawać. Nawet jeśli nie dysponujesz specjalną gumką do zamszu, możesz domowymi sposobami zadbać o wygląd obuwia wykonanego z tego materiału, bez ryzyka zniszczenia go.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić buty zamszowe

Plamy z soli i błota spędzają sen z powiek butomaniaczkom lubiącym zamszowe modele. W artykule podpowiemy, czym czyścić zamsz i nubuk, by niezależnie od pory roku obuwie prezentowało się tak jak po wyciągnięciu z pudełka. Jak się okazuje, istnieje na to kilka sposobów.

Od czego zacząć czyszczenie butów zamszowych?

Tak jak w przypadku butów wykonanego z każdego innego tworzywa, należy najpierw oczyścić powierzchnię z kurzu i błota. Kiedy już się ich pozbędziesz, Możesz przystąpić do właściwego czyszczenia. Zlokalizuj zabrudzenia oraz to, czy będą one wymagały użycia specjalnej szczoteczki (dostaniesz ją w większości salonów obuwniczych) czy może pocierania szmatką lub… skórką od chleba. Ten sposób znały już nasze babcie, które także uwielbiały zamszowe buty.

Jeśli pocieranie skórką od chleba nie da oczekiwanych efektów, pora na użycie specjalistycznych środków do tego celu, o które możesz poprosić już w momencie zakupów. Możesz także stworzyć specjalną mieszankę z tego, co masz w kuchennej szafce. Może ci się przydać np. soda.

Domowe sposoby na czyszczenie butów z zamszu

Naturalny zamsz to skóra – np. ze świń. Dlatego też, chociaż mamy do czynienia z komfortem użytkowania takiego obuwia, to napotykamy często na problem związany z jego czyszczeniem. Zalet tego typu obuwia jest mnóstwo. Zalicza się do nich choćby to, że tego typu buty nie deformują stóp i są zawsze modne. Po ich odpowiednim zaimpregnowaniu mogą one stanowić dopełnienie stylizacji każdej modnej kobiety i każdego mężczyzny obeznanych w trendach.

Brud z tego typu obuwia możesz usunąć za pomocą papki z wody i sody. Łyżeczkę sody zmieszaj z kilkoma kroplami wody i nanieś mieszaninę na uporczywą plamę. Nie zalecamy stosowania tego sposobu na obuwie w ciemnym kolorze. Po upływie kilku minut spróbuj przetrzeć zabrudzone miejsce szmatką. Plama powinna bezpowrotnie zniknąć.

Jak wyczyścić wnętrze zamszowego buta?

Niezależnie od tego, czy chodzi o botki, czy baletki, należy raz na jakiś czas oczyścić wnętrze buta. Nawet jeśli zwykle chodzisz w skarpetkach, trzeba raz na jakiś czas odświeżyć wkładkę i cały obszar w środku, by nie wytworzyły się groźne dla zdrowia bakterie.

Po pierwsze – co najmniej raz w sezonie kupuj nowe, oddychające wkładki. Po drugie- raz na jakiś czas spryskaj wnętrze buta środkiem grzybobójczym. Chodzi o to, że w razie przemoczenia może dojść do namnażania różnego rodzaju bakterii, co może w późniejszym okresie spowodować poważne problemy ze zdrowiem. Nie obawiaj się zatem stosowania różnego rodzaju środków – wnętrze buta jest niewidoczne, zatem możesz pozwolić sobie na więcej niż w przypadku czyszczenia jego wierzchniej warstwy.

Czy obuwie z zamszu można prać w pralce?

Niestety, czyszcząc zamszowe buty nie można nie można wspomagać się używaniem pralki. Po każdym zamoczeniu choćby ich niewielkiej części należy pozostawić je do wyschnięcia, ponieważ kontakt z wodą jest jednym z czynników, który może zniekształcić włosie.

Buty wykonane z zamszu można wyczyścić zwykłą gumką do ścierania, wodą z octem lub innymi sprawdzonymi sposobami, jednak nadmierna wilgoć zdecydowanie może im zaszkodzić i zdecydowanie warto jej unikać, by buty zachowały estetyczny wygląd.

W użytkowaniu butów zamszowych bardzo ważna jest ich impregnacja. Nie obawiaj się – zwykle stosowane w tym celu preparaty nie zostawiają nieestetycznych zacieków. Dobry impregnat ochroni twoje stopy przed przemoczeniem, a ulubione buty przed zniszczeniem ich powierzchni.

Co prawda obuwie zamszowe źle znosi kontakt z wodą, jednak mamy nadzieję, że dzięki nam poznałeś wiele innych sposobów na to, jak poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami na tego typu materiale. Regularne czyszczenie z pewnością sprawi, że takie buty będą w świetnym stanie przez długi czas.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts