Jak wyczyścić komin od dołu – sprawdzone, domowe sposoby

Jak wyczyścić komin od dołu i w ten sposób oszczędzić sobie ryzykownej wspinaczki na dach? Mamy na to sprawdzone sposoby – poznaj je!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić komin od dołu

Czyszczenie komina to jedna z gwarancji bezpieczeństwa w domu. Regularne wykonywanie tej pracy minimalizuje ryzyko pożaru lub zepsucia się komina. Czy aby ją wykonać, zawsze trzeba wchodzić na dach? Nie! Sprawdź jak wyczyścić komin od dołu!

Przygotuj potrzebne materiały!

Kominiarze zalecają, aby czyszczenie komina wykonywać co 3 do 6 miesięcy. Nie zawsze jednak musi wykonać je ekspert! Ty również wyczyścisz komin – i to bez wchodzenia na dach. 

Zanim jednak poznasz prosty sposób na to, jak wyczyścić komin od dołu i zabierzesz się do pracy, przygotuj potrzebne przedmioty. Przyda ci się:

  • folia malarska;
  • lusterko;
  • latarka;
  • szczotka na długiej rączce, którą oczyścisz przestrzeń;
  • gruby, dość długi drut;
  • wiadro i łopata.

Jak wyczyścić komin od dołu – instrukcja krok po kroku

Kiedy masz już gotowe sprzęty, pora oczyścić komin. Najpierw rozłóż folię malarską na podłodze kotłowni. Upewnij się, że dobrze przylega z każdej strony – dzięki temu ograniczysz ilość sprzątania, które czeka cię po zakończeniu pracy!

Teraz otwórz wyczystkę, podstaw pod nią wiadro i poczekaj, aż sadza do niego wpadnie. Kiedy sadza i zanieczyszczenia przestaną wypadać, użyj łopaty i wyciągnij ich resztki. Pracuj jak najdokładniej! Opróżnij wiadro, a potem weź lusterko i latarkę. Za ich pomocą sprawdź, czy sadza nie pozostała w przewodzie kominowym i gdzieś do niego nie przylega. Jeśli tak będzie, spróbuj dosięgnąć do niej drutem albo długą szczotką. To bardzo ważne, aby w kominie nie pozostały żadne zanieczyszczenia! Prace będziesz mógł zakończyć dopiero wówczas, gdy ponownie zaglądając do lusterka zobaczysz w nim niebo. Wtedy wynieś resztę sadzy z wiadra, zwiń folię i posprzątaj to, co osiadło na podłodze lub ścianach kotłowni.

A może produkty do czyszczenia komina prosto ze sklepu?

Na marketowych półkach znaleźć można wiele produktów, które, zgodnie z obietnicami producentów, mają ułatwić ci czyszczenie komina. Czy warto je stosować? Na pewno mogą one okazać się pomocne podczas pracy. Pamiętaj jednak, że nigdy nie usuną całej nagromadzonej w kominie sadzy i smoły. Nie ominie cię więc praca mechaniczna, wykonywana przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Preparaty do usuwania sadzy mogą jednak nieco ją przyspieszyć.

Wiedza o tym, jak wyczyścić komin od dołu to dla wielu osób bardzo ważna informacja! Dzięki niej nie muszą za każdym razem wspinać się na dach i ryzykować upadkiem. Przestaje także być konieczne wzywanie do domu za każdym razem kominiarza. Jeśli ty również wolisz wyczyścić komin od spodu, śmiało! Wybór metody zależy tylko od ciebie!

Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts