Jak wyczyścić gąbki do makijażu? Czym myć pędzle i blendery? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak wyczyścić gąbki do makijażu i pędzle? Do czego służą blendery i jak często je trzeba myć? Przeczytaj i sprawdź, jak właściwie dbać o swoje akcesoria do makijażu.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić gąbki do makijażu

Aż trudno w to uwierzyć, ale nadal jest wiele kobiet, które nakładają podkład na twarz palcami, a do matowienia twarzy używają pudru w kamieniu. Nigdy nie używały żadnych pędzli ani gąbeczek do malowania i nie wiedzą, co to jest blender. Inne widziały gąbki w salonach kosmetycznych, ale sądzą, że tylko kosmetyczki potrafią z nich korzystać. Tymczasem wilgotna gąbka w kształcie jajka, czyli popularny beauty blender, znakomicie rozprowadza kosmetyki po twarzy. Ma też kilka innych zalet i tylko jedną wadę – trzeba ją regularnie myć, podobnie zresztą, jak pędzelki. Przeczytaj i dowiedz się, jak wyczyścić gąbki do makijażu i pędzle.

Do czego służy beauty blender?

Ta gąbka w kształcie jajka jest niezastąpiona do nakładania podkładu w płynie, a także kremu, bronzera i korektora. Trzeba ją najpierw zmoczyć i odcisnąć nadmiar wody. Następnie nałóż na dłoń trochę kosmetyku, aby się rozgrzał. Przyłóż do niego blender, a potem delikatnie przyciskaj go raz za razem do twarzy. Ostrą częścią gąbki nałóż kosmetyk w załamania skóry przy nosie i powiekach. Nie smaruj podkładu kolistymi ruchami, ale wtocz go w cerę tak, jakbyś robiła stemple. Dzięki temu makijaż będzie wyglądał naturalnie. Nie rozmaże się i nie spłynie przez wiele godzin. Do nakładania korektora i innych mokrych kosmetyków, używaj oddzielnych gąbeczek.

Jak profesjonalnie wykończyć makijaż?

Po nałożeniu bazy makijażu, korektora i starannym umalowaniu oczu, przychodzi czas na zmatowienie cery sypkim pudrem. Tradycyjny sposób, preferowany nadal przez wiele pań, to nałożenie pudru w kamieniu przy pomocy gąbczastego aplikatora, dołączonego do kosmetyku. Jednak kosmetyczki używają do tego celu pudru sypkiego, a nakładają go pędzlem. Warto, abyś ty także zaopatrzyła się w profesjonalne pędzelki i nauczyła się nimi posługiwać.

Dlaczego gąbeczki i pędzle do makijażu powinny być czyste?

Gąbki chłoną rozprowadzane kosmetyki, a także sebum twarzy i drobinki martwego naskórka. Zbierają też zanieczyszczenia z powietrza. Używa się ich na mokro, a wilgoć ułatwia namnażanie się bakterii. Brudną gąbką łatwo można nanieść na skórę masę zarazków, a stąd prosta droga do powstania krost i uczulenia, które może zepsuć każdą imprezę. Podobnie jest z pędzelkami. Gdy nanosisz sypki puder, to włosie dotyka wilgotnych kosmetyków na skórze i pochłania je. Mokre włoski pędzelka sklejają się i przestają spełniać swoją rolę. Dlatego trzeba je regularnie czyścić.

Co jest potrzebne, aby wyczyścić gąbki do makijażu?

Do mycia potrzebne będą:

  • miska z ciepłą wodą;
  • detergenty tj. mydło w płynie, olejek do demakijażu lub delikatny płyn pod prysznic;
  • czysty ręcznik i papierowe ręczniki lub chusteczki.

Gąbeczki do makijażu namocz w misce. Ściskaj je dłońmi i wyciskaj brudną wodę. Następnie płucz pod bieżącą wodą do momentu, aż przestaną się pienić, a spłukana woda będzie czysta. Delikatnie odciśnij je w czystym ręczniku i ułóż na papierowych chusteczkach, aby wyschły na powietrzu. Nie kładź ich na grzejniku ani nie susz suszarką. Nie wkładaj mokrych do kosmetyczki ani na zamkniętą półkę, bo spleśnieją.

Poznaj inne sposoby na czyszczenie gąbeczek

Rodzaj środka myjącego zależy od stopnia zabrudzenia i od tego, jakich kosmetyków używasz. Blendery zabrudzone tłustymi kosmetykami umyjesz w wodzie z dodatkiem tłustego olejku do demakijażu, który rozpuści brud. Do codziennego mycia gąbek wystarczy delikatne mydło lub szampon dla dzieci. Eksperci zalecają, aby czyścić beauty blender w przeznaczonych do tego środkach myjących, które kupuje się w drogerii. Są one zazwyczaj dość drogie. Niektóre panie myją gąbki w misce z wodą z dodatkiem kropli płynu do mycia naczyń. Miskę wstawia się na pełną moc na pół minuty do kuchenki mikrofalowej. Po wystygnięciu spłukuje się gąbeczkę pod bieżącą wodą i suszy powietrzem.

Jak czyścić pędzelki do malowania?

Możesz użyć profesjonalnego cleanera z drogerii lub skorzystać z tradycyjnej metody. Tłuste, mokre pędzle namocz w wodzie z dodatkiem dobrego płynu do demakijażu. Tym lekko zabrudzonym wystarczy woda z mydłem lub kroplą szamponu. Staraj się, aby woda nie dostała się do skuwki pędzelków. Opłucz je potem pod bieżącą wodą, trzymając włosiem do dołu. Ułóż na papierowych ręcznikach, rozłożonych na biurku lub stole w taki sposób, aby włosie było w powietrzu.

Jak często czyścić pędzle i gąbki do makijażu?

Jeśli masz wrażliwą cerę, to myj gąbeczki na bieżąco po każdym malowaniu się. Jeśli zabraknie ci czasu, to zrób to przed kolejnym makijażem, tylko pomiń etap suszenia. Kosmetyki i tak nakładasz przecież wilgotną gąbką. Gdy nie masz problemów ze skórą, wystarczy mycie akcesoriów raz w tygodniu. Regularnie przeglądaj pędzelki i aplikatory do cieni. Umyj je, gdy stają się wilgotne, a włosie ma ślady kosmetyków. Używasz blenderów codziennie? Zmieniaj je co 3 miesiące, bo tracą swoje właściwości i coraz trudniej je doczyścić.

Wiesz już, jak wyczyścić gąbki do makijażu. Większość kobiet lubi mieć ładny makijaż. Wiemy, że wizyta u makijażystki z reguły ogranicza się do większych imprez. Panie często same potrafią zadbać o swój wygląd i na co dzień same się malują. Tym bardziej warto pamiętać o regularnym czyszczeniu gąbek kosmetycznych.

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts