Czyszczenie żaluzji aluminiowych – poznaj nasze szybkie i efektywne metody!

Żaluzje aluminiowe to bardzo praktyczny rodzaj osłony okiennej. Są lekkie i ażurowe, umożliwiają precyzyjną regulację naświetlenia pomieszczenia, nie zajmują dużo miejsca ani nie przytłaczają aranżacji. I co ważne – łatwo utrzymać je w czystości. Sprawdź z nami, jak czyścić żaluzje aluminiowe – to łatwiejsze, niż myślisz!
Ida Grabska

Mechaniczne odkurzanie żaluzji aluminiowych

Tym, co często zniechęca do żaluzji, jest obawa przed skomplikowaną pielęgnacją. Rzeczywiście, czyszczenie dziesiątek lameli może wydawać się bardzo wymagającą i czasochłonną pracą. Na szczęście to tylko pozory. Żaluzje gromadzą kurz w stopniu nie większym niż wszystkie inne sprzęty domowe i łatwo się go pozbyć zwykłą miotełką. Nie musisz każdorazowo odkurzać żaluzji ściereczką – miotełka bez problemu zmiecie kurz z wąskich lameli, a zajmuje to tak mało czasu, że możesz to robić nawet raz na kilka dni. Jest to o tyle łatwe, że listewki ułożone w pozycji całkowicie pochylonej – najpierw w jedną, potem w drugą stronę – stanowią gładką, prostokątną powierzchnię.

Odkurzanie żaluzji aluminiowych za pomocą odkurzacza

Możesz pozbyć się kurzu z żaluzji aluminiowych także za pomocą odkurzacza. W tym wypadku musisz jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze dobierz odpowiednią końcówkę. Najlepiej sprawdzi się wąska i długa albo mała i okrągła ze szczotką. Po drugie zaś ustaw siłę ssania na jak najmniejszą. Nawet najbardziej profesjonalnie wykonane gotowe żaluzje aluminiowe mają dość delikatną konstrukcję. Nieostrożne potraktowanie gwałtownie ssącym odkurzaczem stwarza ryzyko uszkodzenia lekkich elementów konstrukcyjnych.

Żaluzje aluminiowe od Clicky po złożeniu są idealnie dopasowane, co ułatwia przecieranie.

Mycie żaluzji aluminiowych – jaki dobrać roztwór i jaki sprzęt?

Nieco rzadziej niż zwykłe odkurzanie – mniej więcej raz na kilka tygodni – żaluzje aluminiowe należy także przemyć na mokro. Nie są do tego wymagane żadne specjalistyczne preparaty – wystarczy woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Użyj ściereczki z mikrofibry, ale dokładnie ją wykręcaj – nie powinna być zupełnie mokra, tylko lekko wilgotna. Nie musisz wycierać każdej lameli z osobna. Zadanie ułatwiają specjalne ściereczki do czyszczenia żaluzji, które składają się z kilku rolek lub specjalnych ramion, dzięki którym za jednym pociągnięciem przemyjesz kilka lameli. Taki dedykowany sprzęt wcale nie musi kosztować więcej niż paczka zwykłych ściereczek. Możesz także użyć zwykłej, starej rękawiczki.

Metaliczny połysk na aluminiowych żaluzjach łatwo uzyskać prostymi sposobami.

Czego NIE robić przy myciu żaluzji aluminiowych?

Na koniec kilka wskazówek, czego unikać, by czyszczenie aluminiowych osłon było efektywne, lekkie i szybkie. Przede wszystkim nie zanurzaj całych żaluzji w wodzie. Żaluzja metalowa co prawda jest bardziej odporna na wilgoć niż np. drewniana, ale nadal nie powinna ulegać całkowitemu zamoczeniu, gdyż może to doprowadzić do odkształcenia lameli, wybrzuszania lakieru, a nawet korodowania. Ponadto traktuj swój sprzęt z ostrożnością. Niedbałe i niedelikatne użytkowanie żaluzji w najgorszym wypadku doprowadzi do uszkodzenia konstrukcji. Przez pośpiech i nieuwagę może się też okazać, że myjąc żaluzję… pobrudzisz sobie okno. Pilnuj więc, aby sprzęty myjące – zwłaszcza te wilgotne – nie zostawiały ścieranego brudu na szybie!

Artykuł promocyjny.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts