Jak wyczyścić fornir? Poznaj sprawdzone i skuteczne metody!

Fornir to płaty drewna, którymi najczęściej pokrywa się meble, ściany lub drzwi. Ten rodzaj obicia wymaga właściwej pielęgnacji, dzięki czemu będzie świetnie wyglądał przez długi czas. Dowiedz się jak wyczyścić fornir we właściwy sposób!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić fornir

Jak wyczyścić fornir na meblach?

Jeśli chcesz wiedzieć jak wyczyścić fornir na meblach musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim istotne jest, by podczas czyszczenia mebli unikać nadmiernej ilości wody. Najlepiej więc nie pryskać mebli wodą oraz preparatami o konsystencji płynu. Meble pokryte fornirem są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania, dlatego do ich czyszczenia nie powinno używać się silnych środków czyszczących oraz akcesoriów do czyszczenia o ostrej powierzchni. Najlepiej więc sprawdzi się wilgotna bawełniana ściereczka. Przed wytarciem nią mebli należy się jednak pozbyć nadmiaru wody, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeśli zabrudzenia się mocniejsze, sama woda może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku warto sięgnąć po środki przeznaczone do czyszczenia ale o bardzo łagodnym działaniu. Co ważne wystarczające może okazać się wybranie produktów, które każdy z nas posiada w łazience, np. mydła, które należy rozpuścić w wodzie. 

Myjąc meble z forniru musimy również pamiętać, by delikatnie przecierać je ściereczką, najlepiej okrężnymi ruchami, natomiast trzeba unikać szorowania i drapania. Po umyciu mebli koniecznie należy je przetrzeć suchą szmatką, by nigdzie nie doszło do nagromadzenia się wody, w szczególnie w okolicach krawędzi. To może bowiem doprowadzić do odklejenia się forniru. Natomiast czego unikać podczas czyszczenia mebli z forniru? Przede wszystkim należy wystrzegać się czyszczenia mebli z forniru za pomocą środków przeznaczonych do czyszczenia mebli drewnianych. Dlaczego? Ponieważ drewno jest znacznie odporniejszym materiałem i jego wyczyszczenie wymaga użycia silniejszych środków, które mogą spowodować zniszczenie forniru. Z tych samych względów trzeba również unikać środków służących do natłuszczania czy polerowania drewnianych powierzchni.

Jak wyczyścić fornir w przypadku drzwi?

Fornir doskonale się sprawdza również jako pokrycie drzwi. Także w tym przypadku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co do zasady czyszczenie drzwi z forniru odbywa się w ten sposób, co czyszczenie mebli z forniru, natomiast należy pamiętać o kilku różnicach. Przede wszystkim drzwi warto myć szmatką zaczynając od dołu. W ten sposób unikniemy zacieków. Myjąc szybę w drzwiach płynem do mycia szyb musimy również pamiętać, by nie dostał się on na fornir, dzięki czemu unikniemy jego zniszczenia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły