Jak wyczyścić przezroczyste etui na telefon, aby było jak nowe?

Jak wyczyścić przezroczyste etui na smartfona? To zależy od rodzaju zabrudzeń. Sprawdź, jakich środków możesz użyć do umycia silikonowej okładki na telefon!
Ida Grabska
jak wyczyścić przezroczyste etui

Zapamiętaj!

  • Przezroczyste etui na telefon warto czyścić co 1–2 tygodnie 📆
  • Możesz użyć sody oczyszczonej, kuchennego mleczka czyszczącego, ciepłej wody z detergentem lub nawilżanych chusteczek do ekranów 🧼
  • Woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń sprawdzi się przy codziennych zabrudzeniach 🧼
  • Przebarwienia i plamy pomoże usunąć soda oczyszczona rozrobiona z wodą 🧽
  • Plamy z tuszu lub flamastrów usuń zmywaczem do paznokci lub roztworem alkoholu izopropylowego 💅
  • Nie używaj szorstkich zmywaków ani środków z chlorem ❌

Czy wiesz, że etui na telefon jest – obok klawiatury komputera i pilota do TV – jednym z najbardziej zabrudzonych przedmiotów codziennego użytkowania? Nawet jeśli wygląda na czyste, to zwykle jest na nim pełno bakterii i niewidocznego gołym okiem brudu, który przez dotyk dłonią przenosimy na inne przedmioty wokół nas. Oznacza to w praktyce, że etui powinno być regularnie czyszczone. Jak wyczyścić przezroczyste etui? Przeczytaj.

Jakich rodzajów etui używamy najchętniej?

Oferta etui jest bardzo szeroka. Do wyboru mamy okładki skórzane, ze szkła hartowanego, z plastiku, a także z silikonu. To ostatnie cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników smartfonów. Jakie zalety ma silikonowe etui? Może być przezroczyste lub w wybranym kolorze. Może mieć dowolny nadruk, dzięki czemu łatwo je dopasować do naszych upodobań, stylizacji, czy podkreślić swój światopogląd. A co najważniejsze, sprężysty silikon świetnie chroni telefon przed pęknięciem obudowy i stłuczeniem wyświetlacza w razie upadku z wysokości na twardą powierzchnię. Niestety, szybko się brudzi i wymaga regularnego czyszczenia.

Dlaczego etui tak szybko się brudzi?

W dzisiejszych czasach nikt z nas z reguły nie rozstaje się z telefonem, a ten, z powodów praktycznych, osłaniamy etui, które ma uchronić urządzenie przez uszkodzeniami obudowy i pęknięciem szkła na wyświetlaczu. W efekcie częstego dotykania placami, na okładce gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia i kurz. Case łatwo odbarwia się wskutek kontaktu z różnymi substancjami, a w efekcie staje się siedliskiem bakterii, które łatwo przenieść dłońmi na inne przedmioty w bliskim otoczeniu. Poza tym wygląda nieestetycznie, a drobinki brudu mogą rysować obudowę telefonu. Dlatego etui trzeba często myć.

Jak często należy myć etui?

To zależy od tego, w jakich warunkach używasz telefonu. Jeśli przez większość dnia trzymasz go w zamkniętej, czystej w środku torebce czy plecaku, to prawdopodobnie nie brudzi się zbyt szybko. Gorzej, jeśli twój smartfon wisi na smyczy, zawieszonej na szyi, a ty w tym czasie na przykład obsługujesz taśmę produkcyjną w zakładzie pracy. Twój telefon łatwo „łapie” cząsteczki kurzu i brudu.

Z reguły podobny problem mają stolarze, mechanicy, ślusarze, a także kucharki i kasjerki. Z kolei uczniowie i pracownicy biurowi narzekają, że ich case’y mają plamy z tuszu lub flamastrów. Poza tym wiele plam i bakterii mają na sobie okładki telefonów służbowych, odbieranych przez różne osoby.

Złota zasada 💡

Nawet jeśli nie widzisz brudu na swoim etui, czyść je przynajmniej raz na 1–2 tygodnie. Dzięki temu utrzymasz je czystości, a przy tym nie zniszczysz zbyt częstym myciem. Pamiętaj jednak, by używać niepylącej ścierki – inaczej po czyszczeniu etui może wyglądać gorzej niż przed!

Czyszczenie etui
3 kroki
1. Mycie rękami, miękką gąbką lub ścierką z mikrofibry w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń
2. Odplamianie pastą z sody oczyszczonej, roztworem alkoholu lub zmywaczem do paznokci
3. Odświeżanie w roztworze wody utlenionej lub sody oczyszczonej i octu (zanurz na 1–2 godziny)
Silikon z czasem żółknie – wtedy pozostaje wymiana etui

Jakich środków używa się do czyszczenia pokrowca na telefon?

Generalnie sposoby czyszczenia zależą od rodzajów zabrudzeń, a najskuteczniejsze są jak zwykle najprostsze metody. Spójrz, co przyda ci się do czyszczenia etui:

  • soda oczyszczona;
  • kuchenne mleczko typu Cif;
  • ciepła woda z detergentem;
  • papierowy ręcznik;
  • nawilżane chusteczki do mycia okularów i telefonów;
  • zmywacz do paznokci z acetonem;
  • miękka ściereczka z mikrofibry.

Jak wyczyścić przezroczyste etui? Oto najprostsze sposoby

Powierzchnię etui doprowadzisz do należytego stanu, myjąc je w wodzie z mydłem. Tłuste plamy zejdą, jeśli umyjesz je w wodzie z płynem do naczyń i wytrzesz do sucha papierowym ręcznikiem. Etui silikonowe można zwilżyć specjalnymi chusteczkami do okularów i ekranów urządzeń elektronicznych. Kolejny sprawdzony sposób polega na przetarciu okładki gąbką lub ściereczką, zwilżoną mleczkiem do czyszczenia. Potem etui należy opłukać i wytrzeć do sucha. To najprostszy sposób na to, jak wyczyścić przezroczyste etui.

Czym wyczyścić trudne do usunięcia plamy?

Nie wiesz jak poradzić sobie z przebarwieniami albo trudnymi plamami z tuszu? Zrób papkę z sody i wody i przetrzyj nią etui. Następnie opłucz je wodą i wysusz. Plamy z flamastrów i długopisu zejdą, jeśli zetrzesz je ścierką zwilżoną zmywaczem do paznokci z acetonem. Nie masz zmywacza? Może być też roztwór wody z alkoholem w proporcji 1:1. Pamiętaj jednak, aby usuwać je, gdy tylko się pojawią. Najtrudniej pozbyć się starych plam. Dlaczego? Gdy wnikną w gumowe cząsteczki, to mogą je na trwale odbarwić.

Czy jest sposób na odświeżenie zżółkniętego etui?

Jeśli zażółcenia powstały niedawno, a powodem był kontakt z brudną substancją, to skorzystaj z wymienionych wyżej metod. Często jednak są one efektem długotrwałego użytkowania, kontaktu z powietrzem i tego, że etui nie było regularnie odplamiane. Jednym słowem, etui ulega żółknięciu ze starości i nie ma na to rady. Żadne środki wtedy nie pomogą. Na szczęście silikonowe etui na telefon nie kosztuje dużo i jest łatwo dostępne. Może je tanio kupić i łatwo wymienić. To dobry pomysł, jeśli nie wiesz, jak wyczyścić przezroczyste etui z trudnych do usunięcia plam.

Jakich środków myjących lepiej unikać?

Zrezygnuj z używania agresywnych środków z chlorem lub wybielaczem. Mogą uszkodzić tworzywo, a plamy i tak pozostaną. Nie sprawdzą się też szorstkie zmywaki, bo mogą łatwo zarysować powierzchnię okładki. Równie ryzykowane są próby zeskrobywania zaschniętych plam przy pomocy nożyka. Szkoda na to czasu i nerwów. Lepiej kupić nowy case.

Chcesz, aby twoje etui na telefon wyglądało jak nowe? Myj je regularnie z kurzu i brudu. Usuwaj trudne plamy, a jeśli tylko możesz, chowaj telefon to torby lub plecaka. Używaj go wtedy, gdy jest ci potrzebny. Ogranicz scrollowanie stron i sprawdzanie wiadomości w social mediach. Wyjdzie to na zdrowie zarówno tobie, jak i twojemu smartfonowi. Wtedy nie musisz tak często się zastanawiać, jak wyczyścić przezroczyste etui.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts