Jak wyczyścić rdzę? Sprawdzone sposoby, dzięki którym każdy metal będzie lśnił jak nowy!

Metalowe przedmioty są trwałe i pięknie się prezentują. Dlatego też wiele osób chętnie je wybiera. Z czasem jednak na metalu mogą pojawić się nieestetyczne plamy. Nie wiesz, jak się ich pozbyć? Sprawdź nasze sposoby na to, jak wyczyścić rdzę!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić rdzę

Metal, zwłaszcza wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, z czasem ulega procesowi korozji. Jak wyczyścić rdzę i przywrócić przedmiotom w twoim domu piękny wygląd? Wystarczy kilka produktów, które znajdziesz w swojej kuchni!

Domowe sposoby na to, jak wyczyścić rdzę

Zanim zdecydujesz się na zastosowanie bardziej inwazyjnych lub chemicznych metod, spróbuj pozbyć się rdzy domowymi sposobami. Są one bardzo skuteczne i szybko pozwolą ci pozbyć się szpecących przedmioty, rudych plam. Jak wyczyścić rdzę? Sięgnij po jeden z kuchennych środków:

  • Ocet – sprawdza się zarówno przy usuwaniu rdzy z dużych powierzchni (np. drzwi), jak i niewielkich elementów (np. metalowe okucia czy kłódka). Jak go zastosować? Nasącz octem płatki kosmetyczne albo płachty materiału i obłóż nimi wybrany przedmiot. Pozostaw na kilka godzin. Ocet rozpuści rdzę, a tobie pozostanie jedynie zeskrobanie jej resztek przy pomocy delikatnego druciaka lub papieru ściernego.
  • Soda oczyszczona dosłownie odklei rdzę od warstwy metalu! Wystarczy dodać do sody wodę – tak, aby uzyskać konsystencję pasty. Następnie pastę trzeba nałożyć na zardzewiałe miejsca i poczekać, aż mieszanka zacznie działać.
  • Kwasek cytrynowy to kolejny polecany produkt do usuwania rdzy. Wybrany niewielki przedmiot możesz zanurzyć w roztworze kwasku z wodą albo roztwór taki umieścić np. na szmatkach i obłożyć nimi większe obiekty. Kwasek działa bardzo mocno, dlatego nie stosuj tej metody na malowane przedmioty – chyba, że chcesz wraz z rdzą pozbyć się resztek farby!

Metody ma rdzę, które znajdziesz w sklepach

Jeśli zamiast stosować domowe sposoby, wolisz od razu sięgnąć po coś ze sklepowej półki, również się nie zawiedziesz! Jak wyczyścić rdzę? Całkowicie pozbędziesz się jej, usuwając ją papierem ściernym albo drucianą szczotką. Możesz też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do zamontowania na wiertarce – tzw. ściernicę. Praca każdym z tych narzędzi będzie dość czasochłonna i powiedzie się jedynie, jeśli rdza nie wniknęła jeszcze głęboko w metal.

Łatwiejszym sposobem będzie zastosowanie specjalnych farb do zardzewiałego metalu. Wówczas wystarczy wybraną powierzchnię oczyścić z kurzu i tłuszczu, a potem pociągnąć wybranym preparatem. Zasłoni on rdzawą warstwę, a także ochroni metal przed dalszym korodowaniem.

Jak wyczyścić rdzę? Sposobów na pozbycie się brzydkich plam jest bardzo wiele. Warto zacząć od najprostszych – to one często okazują się przecież najbardziej skuteczne!

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts