Sprawdzone patenty na mycie okien

Jak umyć okna, by nie miały zacieków? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba podczas wiosennych porządków. Spieszymy z garścią informacji dotyczących tego co zrobić, by zmniejszyć czas wykonywania tej czynności do minimum, a jednocześnie maksymalnie ją uprościć.
Alicja Kisiak
jak umyć okno

W zasadzie mycie szyb nie jest najczęściej wykonywaną w domu czynnością, jednak z pewnością jest to jeden z najbardziej męczących elementów porządków. Męczące smugi, konieczność szorowania zaschniętych plam… Zna to niemal każdy. Właśnie dlatego pora odczarować szorowanie szyb.

Okna bez smug- czy to w ogóle możliwe?

Okno bez smug może uzyskać każdy, kto czyści je raz na kilka miesięcy – wcale nie musisz robić tego minimum raz w tygodniu. Wierzchnie zabrudzenia usuń płynem do mycia naczyń. Jeśli pojawią się pojedyncze plamki, których nie chcesz usuwać skrobaczką, bo np. w ich pobliżu znajduje się pęknięcie – możesz namoczyć ściereczkę w occie i przetrzeć nią zabrudzone miejsce.

Powstające smugi to domena osób, które przy myciu okien wyjątkowo się spieszą. Nie dziwi nas to – nie jest to najłatwiejsza w wykonaniu czynność. Należy ją jednak wykonywać starannie, by być w pełni zadowolonym z efektów. Mycie okien bez smug jest zatem możliwe i wykonalne, trzeba jednak przewidzieć na tę czynność kilka godzin – oczywiście w zależności od tego, ile szyb musisz doprowadzić do porządku.

Brud na szybach – czy może go być nieco mniej?

W zasadzie trudno powiedzieć, czy da się nieco ograniczyć osadzanie brudu na szybach. Nie jest to raczej możliwe, zwłaszcza jeśli okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Można jednak ograniczyć zabrudzenia w dolnej części szyby, starannie myjąc parapet zewnętrzny. Jeśli spadnie deszcz, kurz z niego nie będzie osadzał się na oknie, nawet jeżeli opad będzie wyjątkowo intensywny.

Brud na oknach potrafi skutecznie zepsuć humor perfekcyjnej pani domu. Najlepiej myć je regularnie, by nie dopuścić do konieczności długiego szorowania. Przy wyjątkowo uporczywych zabrudzeniach, można posiłkować się np. ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Taką mieszankę możesz nanieść gąbką na szybę, po czym zdjąć ściągaczką.

Czym czyścić ramy okienne?

Lśniące szyby to nie wszystko. Jeśli nie zadbasz o czyste ramy okienne, porządki nie mogą zostać uznane za zakończone! Przetrzyj myjką całość na sucho i usuń pajęczyny. Następnie mokrą ścierką przetrzyj ślady palców w okolicach klamek oraz pozostałe plamy wewnątrz i na zewnątrz.

Aby skutecznie usunąć stamtąd wszystkie zabrudzenia, posiłkuj się roztworem octu i wody – możesz rozmieszać je w proporcji 1:1, czyli wlać do miski np. szklankę wody i szklankę octu. Taka mieszanka ma także właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Poza tym skutecznie usuwa przykre zapachy. Na koniec przetrzyj ramy ręcznikiem papierowym, by nie było na nich smug i zacieków. I gotowe!

Najlepszy przyrząd do czyszczenia okien

W artykule zostały wymienione ściągaczka, ściereczka i ręcznik papierowy – ale to nie wszystko, czym możesz skutecznie umyć szyby i ramy okienne. Twoim sprzymierzeńcem w porządkach jest również ściereczka z mikrofibry. Dzięki niej bez trudu wyczyścisz okna nawet samą wodą lub w ogóle ich nie namaczając – chodzi o to, że niektóre firmy tworzą specjalne modele, które w ogóle nie muszą być namaczane, by skutecznie walczyć z kurzem, spalinami oraz innego typu zabrudzeniami. Tego typu ścierki to także sprzymierzeniec każdego, kto czyści witryny lub ma w domu tylko wysokie okna bez parapetów.

Czy warto wycierać okna na sucho? Wspomniany akapit wcześniej sposób sprawdza się w przypadku, gdy nie masz pod ręką płynu do mycia szyb lub płynu do spryskiwaczy. Trudno w ten sposób oczyścić framugi, jednak średnio zabrudzone okna lub ich wewnętrzna część, w ten sposób powinna odzyskać estetyczny wygląd.

Twoim nieodzownym pomocnikiem w utrzymaniu czystości w domu jest także gliceryna. Do miski z wodą dodaj do 10 kropel i przetrzyj szmatką z tym roztworem szyby i framugi. Czyste okna to w tym przypadku nie wszystko – będą one także wolniej zbierać brud i rzadziej będą powstawać na nich wszelkie zacieki.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts