Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

W twoim domu panuje duża wilgoć, rzadko wietrzysz pomieszczenia i często gotujesz? Jeśli do tego mieszkasz w starym, słabo zaizolowanym budynku, grzyb i pleśń mają u ciebie idealne warunki do rozwoju. Dowiedz się, jak pozbyć się grzyba ze ściany!
Alicja Kisiak
jak pozbyć się grzyba zes ściany

W jakich warunkach najczęściej pojawia się grzyb na ścianie?

Najczęstsze przyczyny powstawania grzyba i pleśni to m.in.:

  • błędy i usterki budowlane: niewłaściwa izolacja budynku, źle poprowadzone przewody wentylacyjne;
  • niedrożna wentylacja – ważne jest, by regularnie sprawdzać jej stan i usuwać zanieczyszczenia;
  • wilgoć w pomieszczeniach, powstająca np. podczas gotowania posiłków w kuchni;
  • zawilgocenie i przemarzanie ścian zewnętrznych;
  • występowanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło, a zimne powietrze dostaje się do środka;
  • zbyt szczelne, niewłaściwie dobrane do rodzaju wentylacji okna.

Duża wilgotność powietrza, brak dostępu do świeżego powietrza, słaba wentylacja? To wszystko brzmi jak typowe warunki w łazience i… to właśnie tam problem występuje najczęściej. Możesz zaobserwować zmiany na ścianie również w innych miejscach domu: w pobliżu okien, w trudno dostępnych miejscach (np. zasłoniętych meblami, na styku ścian z podłogą), w okolicy kuchenki.

Warto pamiętać, że choć pleśń i grzyb wyglądają podobnie, w rzeczywistości ich skład i działanie na otoczenie jest zupełnie inne. Wykwit pleśni znajduje się najczęściej tylko na powierzchni ściany i nie sięga do samego tynku. W przypadku grzybów zmiany są znacznie głębsze, a ich usunięcie – bardziej skomplikowane. Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Sprawdź!

Pleśń i grzyb – niekorzystny wpływ na zdrowie

Gdyby grzyb znajdował się wyłącznie na ścianie, byłby tylko problemem natury estetycznej. Niestety, w pomieszczeniu jest go więcej niż myślisz. Z grzybni odrywają się fragmenty, które swobodnie krążą w powietrzu i trafiają do układu oddechowego. Może to powodować liczne problemy zdrowotne: chroniczny kaszel, alergie, a nawet astmę.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Domowe sposoby, które możesz wykorzystać już teraz

Na twojej ścianie pojawił się grzyb? Tu nie ma wątpliwości – trzeba usunąć go jak najszybciej. W przeciwnym razie może wniknąć kolejne warstwy ściany i trwale je uszkodzić. W skrajnych przypadkach konieczne może być nawet skucie tynku. Aby do tego nie dopuścić, wykorzystaj jeden ze sprawdzonych sposobów.

Od czego zacząć usuwanie grzyba ze ściany?

Jeśli głębiej położone warstwy nie zostały jeszcze zainfekowane, warto zacząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni ściany. Użyj tego, co masz w swoim domu: octu, soli lub sody oczyszczonej. Jak pozbyć się grzyba ze ściany za pomocą domowych środków? Zrób to w następujący sposób:

  • wymieszaj ocet spirytusowy z wodą w proporcji 4:1, a następnie dokładnie wetrzyj roztwór w ścianę;
  • połącz sodę z wodą, aby powstała gęsta piana; umyj ścianę za pomocą tak przyrządzonego preparatu;
  • rozpuść sól kuchenną w wodzie i umyj nią ścianę, możesz także rozstawić w pokoju kilka pojemników z solą – dzięki temu będzie mogła ona wchłonąć nadmiar wilgoci.

Dobry preparat grzybobójczy – jaki wybrać?

Domowymi środkami nie zawsze udaje się pozbyć pleśni i grzyba ze ściany. Jeśli wykwit jest duży i głęboki, konieczne może być zastosowanie specjalistycznych preparatów. Jak to zrobić?

Najłatwiej jest odgrzybiać ścianę za pomocą środków w spray’u. Wystarczy wówczas spryskać zainfekowane miejsce z odpowiedniej odległości. W pierwszej kolejności należy jednak dokładnie oczyścić powierzchnię. Środek grzybobójczy może mieć także inne działanie – niektóre preparaty zabezpieczają ścianę po skuciu tynku przed rozwojem zarodników.

Wiesz już, jak usunąć grzyba? Teraz zrób wszystko, by nie powrócił!

Jeśli grzyb zaatakował najgłębiej położone warstwy, nie masz wyboru – musisz usunąć tynk i położyć go na nowo. Tylko wówczas możesz uniknąć ponownego pojawienia się problemu. Co jeszcze możesz zrobić, aby twój dom pozostał czysty i zdrowy?

  • ogranicz wilgoć w domu – pamiętaj o częstym wietrzeniu, staraj się suszyć pranie na balkonie;
  • dbaj o stan przewodów wentylacyjnych;
  • pomaluj ścianę specjalną farbą do ścian w miejscach o podwyższonej wilgotności;
  • zleć badanie termowizyjne, aby znaleźć mostki termiczne w konstrukcji budynku.

Zadbaj o zdrowie swoich bliskich i nie pozwól, by w twoim domu panowały niekorzystne warunki. Wykorzystaj nasze domowe sposoby na to, jak pozbyć się grzyba ze ściany!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts