Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Są niewielkie i łatwo przyzwyczaić się do ich obecności. Niewinnie wyglądające rybiki cukrowe mogą jednak spowodować wiele szkód w twoim domu. Jak pozbyć się rybików i jak zadbać o odpowiednie warunki w domu, by owady już do ciebie nie wróciły?
Ida Grabska
jak pozbyć się rybików

Rybik cukrowy – czy jest szkodnikiem?

Rybik cukrowy to niewielki, pozbawiony skrzydeł owad. Ma łuskowate ciało, charakterystyczne długie czułki i lekko połyskujący brązowy kolor (z jego powodu te owady nazywane są czasem srebrzykami). Rybiki nie lubią światła, dlatego wybierają ciemne, a jednocześnie ciepłe i wilgotne miejsca. Nie jest więc przypadkiem, że te insekty najczęściej spotkasz w łazience i kuchni. Chętnie zamieszkują szczeliny w podłodze, szafy z ubraniami, szafki łazienkowe.

Rybik cukrowy nie jest niebezpieczny dla zdrowia: nie gryzie ani nie przenosi chorób. Nie oznacza to jednak wcale, że nie należy go zwalczać. To szkodnik, który żywi się wszystkim, co zawiera choćby niewielkie ilości cukru, skrobi i celulozy. Wybiera nie tylko produkty spożywcze, ale także np. papier. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się rybików i pozwalasz im żerować w swoim domu, mogą zniszczyć nawet twoje ulubione książki lub uszkodzić tapety.

Czy możesz zapobiec pojawieniu się rybików łazienkowych?

Rybiki, aby pojawić się w łazience lub kuchni, potrzebują szczególnych warunków. Najlepszym sposobem na to, by uniknąć tych niechcianych gości, jest obniżenie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Warto także uniemożliwić owadom dostęp do miejsc, które lubią zamieszkiwać. Taki efekt możesz osiągnąć dzięki:

  • uszczelnieniu szpar pomiędzy wanną lub kabiną a ścianą za pomocą silikonu;
  • częstemu wietrzeniu;
  • unikaniu suszenia prania w małych pomieszczeniach;
  • regularnemu czyszczeniu wentylacji: kratki i przewodów;
  • ustawieniu w łazience lub kuchni pochłaniacza wilgoci.

Pamiętaj, że rybik cukrowy nie przepada także za jasnymi pomieszczeniami. Staraj się doświetlać swój dom w sposób naturalny lub za pomocą sztucznego światła.

Dowiedz się, jak pozbyć się rybików za pomocą domowych sposobów

Lawenda, cynamon i inne zapachy, których nie lubią rybiki

Aby zwalczyć rybiki, warto zastosować olejki eteryczne lub preparaty o zapachach działających na szkodniki odstraszająco. Owady nie lubią:

  • cynamonu;
  • rozmarynu;
  • lawendy;
  • goździków.

Rybików z mieszkania najłatwiej pozbędziesz się, umieszczając wybrany olejek (np. lawendowy) w kominku zapachowym. Możesz także rozpylić kilka kropel w powietrzu. Sprawdzonym sposobem na srebrzyki jest także nasączenie olejkiem płatków kosmetycznych i umieszczenie ich w miejscach często odwiedzanych przez insekty.

Jak zrobić pułapkę na rybiki cukrowe?

Za pomocą kilku przedmiotów zrobisz prostą pułapkę na rybika cukrowego. Weź słoik, a do środka nasyp odrobinę cukru, który zwabi owady. Z zewnątrz oklej słoik chropowatą taśmą lub plastrem. Rybiki będą mogły dzięki temu dostać się do środka, ale nie będą w stanie wydostać się po gładkiej stronie słoika.

Do zrobienia pułapki możesz wykorzystać także rurę z tektury. Posmaruj ją miodem, który zadziała jak klej i zostaw na noc w łazience lub kuchni. Rano przekonasz się, że owady przykleiły się do lepkiej powierzchni.

Kwas borowy na rybiki – jak używać?

Jak pozbyć się rybików, gdy poprzednie metody zawiodą? Kwas borowy jest jedną z najskuteczniejszych substancji wykorzystywanych w walce z rybikami. Ma formę proszku, którym posypuje się listwy przypodłogowe, szafki i inne miejsca, w których rybiki najczęściej przebywają. Taki preparat na rybiki skutecznie zabija nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy i jaja. Pamiętaj jednak, że kwas jest toksyczny, dlatego należy unikać jego wdychania.

Dlaczego wietrzenie pomaga w zwalczaniu rybików?

Małe, zwinne rybiki trudno jest zabić. Znacznie łatwiej będzie zniechęcić je do przebywania w twoim domu. Możesz to zrobić, znacznie obniżając na jakiś czas temperaturę pomieszczeń. Szkodników z domu najskuteczniej pozbędziesz się, jeśli wewnątrz będzie nie więcej niż 15-16 stopni. Na dłuższą metę może być to uciążliwe dla domowników, dlatego wietrzenie łazienki lub kuchni warto przeprowadzić w trakcie ich nieobecności. Po pewnym czasie przekonasz się, że robaków nie ma już u ciebie. Zniechęcone niskimi temperaturami, przeniosą się do innych mieszkań lub poza dom.

Chcesz, by twoja łazienka była przyjaznym miejscem do relaksu? Zapewnij to sobie, korzystając z jednego ze skutecznych sposobów na rybiki! Teraz już wiesz, jak pozbyć się rybików!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts