Jak pozbyć się mrówek z domu? Porady do zastosowania od zaraz!

Mrówki w ogrodzie czy lesie są pożyteczne i korzystnie wpływają na środowisko. A w domu? To nie tylko uciążliwy, ale także niebezpieczny dla zdrowia problem. Zastanawiasz się, jak pozbyć się mrówek z domu raz na zawsze? Skorzystaj z domowych sposobów!
Ida Grabska
jak pozbyć się mrówek z domu

Czy to faraonki? Jak wyglądają mrówki, które chętnie goszczą w twoim domu?

Gdy mówi się o mrówkach w domu, najczęściej ma się na myśli mrówki faraona. W pomieszczeniach mogą pojawić się także inne gatunki: gmachówki, żyjące zazwyczaj w spróchniałych drzewach, i budujące mrowiska w lasach mrówki darniowe. Jednak to tylko faraonki zakładają w domach gniazda na stałe.

To jeden z najmniejszych gatunków mrówek. Królowe osiągają wielkość do 4 mm, ale robotnice są nie większe niż 2-2,5 mm. Charakterystyczny dla mrówek faraona jest rudawy kolor.

Mrówki faraonki żyją w koloniach. Tworzą gniazda i wytyczają sobie na terenie kuchni stałe trasy, którymi poruszają się w poszukiwaniu pożywienia. To dobra wiadomość dla tych, którzy szukają sposobów na pozbycie się mrówek. Jak pozbyć się mrówek z domu? Wystarczy bowiem rozsypać odpowiednie środki w wybranych miejscach kuchni, tam, gdzie najczęściej przebywają szkodniki.

Czy mrówki faraonki są szkodliwe dla zdrowia?

Mrówki pojawiające się w mieszkaniach nie kąsają ani nie wstrzykują pod skórę trującego jadu. Same w sobie nie są szkodliwe dla zdrowia, ale z racji tego, że przemieszczają się po podłodze, szafkach kuchennych, a następnie pożywieniu, mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze: bakterie i wirusy i zanieczyszczać produkty spożywcze. Z tego powodu należy starać się jak najszybciej wytępić te insekty. Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z domu.

Przed inwazją mrówek możesz się uchronić! Jak zabezpieczyć dom przed mrówkami?

Wiele insektów dostaje się do domów w formie larw i jaj razem z żywnością. W przypadku mrówek jest inaczej. Trafiają one do kuchni zawsze z zewnątrz. Wykorzystują do tego niewielkie szczeliny w stolarce okiennej, murach czy drzwiach.

Jeśli odkryjesz gniazdo mrówek, zwróć uwagę na to, którędy owady wędrują po kuchni. To pozwoli ci ustalić, skąd wzięły się w pomieszczeniu. Znalezioną w ten sposób szparę należy oczywiście jak najszybciej uszczelnić.

Mrówki w domu są uciążliwe przede wszystkim dlatego, że żywią się produktami spożywczymi. Najlepsze, co możesz zrobić, to ograniczyć im dostęp do żywności. Jeśli będziesz przechowywać produkty żywnościowe w zamkniętych opakowaniach i unikać pozostawiania resztek żywności na wierzchu, szkodniki prawdopodobnie nie zabawią u ciebie długo.

4 sprawdzone domowe sposoby na mrówki. Który z nich wykorzystasz?

Nie wiesz, jak pozbyć się mrówek z domu? Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów i użyj środków, które na pewno masz w swojej kuchni!

Zapachy, które skutecznie odstraszą owady

Spośród sposobów na mrówki w domu warto w pierwszej kolejności wybrać takie, w których używa się naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia środków.

Mrówki nie lubią niektórych zapachów. Odstrasza je m.in.:

  • majeranek;
  • lawenda;
  • cynamon;
  • skórka z pomarańczy;
  • sok z cytryny;
  • ocet;
  • piołun.

Jak wykorzystać właściwości tych produktów spożywczych do walki ze szkodnikami? W przypadku płynów (octu, olejków eterycznych) najlepiej będzie przygotować roztwór, a następnie spryskać nim miejsca, którymi wędrują mrówki. Skórkę pomarańczy, suszoną lawendę lub laskę cynamonu możesz położyć w szafce kuchennej lub na grzejniku, aby zapach rozprzestrzeniał się po całym pomieszczeniu i odstraszał mrówki.

Ryż – skuteczny sposób na walkę z mrówkami

Czy wiesz, że mrówki przepadają za surowym ryżem? Wykorzystaj to jako sposób na pozbycie się mrówek z mieszkania. Rozsyp ziarna ryżu w pobliżu często odwiedzanych przez owady miejsc. Mrówki zaniosą je do swojego gniazda i będą tam przechowywały. Z czasem ryż zacznie pleśnieć, przez co stanie się trujący.

Jak zwalczać mrówki za pomocą sody lub boraksu?

W wielu poradach mówi się o rozsypaniu na podłodze sody oczyszczonej lub boraksu. Czy to dobry pomysł? Jak pozbyć się mrówek z domu z ich pomocą? Te środki na mrówki są silnie trujące i na pewno pozwolą ci szybko rozwiązać problem. Uważaj jednak, gdy masz w domu dzieci lub zwierzęta domowe. Znajdujący się na podłodze proszek może im zaszkodzić. W takich przypadkach lepiej zwalczać mrówki naturalnymi metodami.

Gotowe środki owadobójcze na mrówki – czy warto?

Jakie preparaty na mrówki masz do dyspozycji, gdy chcesz walczyć ze szkodnikami w swoim domu? Najpopularniejsze produkty to:

  • środki chemiczne – trutki w spray’u, który należy rozpylić w odpowiednich miejscach w kuchni;
  • pułapki – niewielkie tacki wydzielające atrakcyjny dla owadów zapach;
  • podłączane do kontaktu urządzenia emitujące ultradźwięki.

Warto skorzystać z takich rozwiązań, jeśli zależy ci na czasie i nie chcesz samodzielnie przygotowywać preparatów owadobójczych. Warto jednak pamiętać, że niektóre gotowe proszki i spray’e na mrówki mogą być niebezpieczne dla zdrowia przy bliższym kontakcie.

Jak pozbyć się mrówek z domu tak, by już więcej nie wróciły?

Mrówki mają niezwykłe zdolności odbudowywania swoich kolonii. Gdy zginie ich królowa, zaczynają przygotowywać jedną z robotnic do nowej roli – jest ona wówczas dokarmiana, aby stała się większa niż inne. Oznacza to, że nawet kilka mrówek w domu jest w stanie rozmnożyć się do dużych ilości.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim zadbaj o to, by dokładnie zwalczyć mrówki. Sprawdź, czy udało ci się ich pozbyć z zagłębień w szafkach i innych trudno dostępnych miejsc. Zatkaj także wszystkie szczeliny, przez które pojawiają się mrówki.

Zdarza się, że mrówki do kuchni trafiają przez kanały wentylacyjne, które łączą twoje mieszkanie z pozostałymi mieszkaniami w bloku. W takiej sytuacji warto podjąć współpracę z sąsiadami. Tylko w ten sposób będziecie mogli pozbyć się owadów z całego budynku.

Pamiętaj, że mrówki szybko się rozmnażają i im dłużej będziesz godzić się na obecność tych nieproszonych gości w kuchni, tym trudniej będzie ci je zwalczać. Wypróbuj już teraz sprawdzone sposoby i zadbaj o porządek w domu.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts