Jak pozbyć się pcheł z domu?

Twój kot lub pies na pewno wiedzą, że nie ma nic gorszego niż pchły. Gdy szkodniki zainfekują twoje meble i zaczną się w nich namnażać, przekonasz się, że zwierzęta miały całkowitą rację. Masz problem ze zwierzęcymi pasożytami? Koniecznie dowiedz się, jak pozbyć się pcheł z domu!
Alicja Kisiak
jak pozbyć się pcheł z domu

Po czym poznać, że w twoim domu rozpoczęła się inwazja pcheł?

Najczęstszym sposobem, w jaki pchły dostają się do domu, jest poprzez sierść zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Pasożyty te są przenoszone z innych zwierząt, z którymi nasz pupil ma kontakt, a ich obecność w domu może stwarzać poważny problem dla wszystkich mieszkańców.

Chociaż pchły żywią się krwią psów i kotów, to z czasem mogą zacząć atakować również ludzi, powodując swędzenie i uczulenia skórne. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać infestacji pcheł poprzez regularne stosowanie odpowiednich preparatów przeciwko pchłom oraz dokładne utrzymywanie higieny w domu i na zwierzętach.

Pierwsze oznaki pojawienia się pcheł w domu zauważysz, obserwując uważnie swojego psa lub kota. Jeśli posiadasz psy, które lubią przebywać na zewnątrz to jest większe prawdopodobieństwo, że twój pupil przyniesie owady ze sobą. Ugryzienia pcheł powodują swędzenie, dlatego jeśli zwierzę zaczyna się intensywnie drapać, możesz podejrzewać, że zostało zainfekowane.

Niestety, na tym problem się nie kończy. Walka z pchłami w domu musi mieć zazwyczaj znacznie szerszy zasięg. Z sierści zwierząt owady mogą trafić na łóżko, kanapę, dywan. Szczególnie lubią ciepłe, zaciszne miejsca. Gdy znajdą takie w twoim domu, prawdopodobnie zaczną się rozmnażać i po krótkim czasie będziesz mieć kłopot nie tylko z dorosłymi osobnikami, ale także z jajami pcheł i larwami. Jak pozbyć się pcheł z domu?

Dlaczego pchły są niebezpiecznym pasożytem dla twojego pupila i dla ciebie?

Gdy ciebie lub twoje zwierzę gryzie pchła, konsekwencje to nie tylko zwykłe swędzenie. Te pasożyty mogą przenosić poważne choroby na ludzi, m.in. chorobę kociego pazura, która nieleczona może prowadzić do zapalenia mózgu lub zapalenia szpiku kostnego. Zwierzęta często zostają zarażone psim tasiemcem.

Jak pozbyć się pcheł z domu domowymi sposobami?

Domowe sposoby na pchły pozwolą ci rozwiązać problem szybko i bez szkody dla mieszkających w twoim domu zwierząt. Jak pozbyć się pcheł z domu? Oto, jaka powinna być kolejność działań:

  • najpierw przeprowadź kurację zwalczającą pchły u zwierzęcia;
  • następnie zastosuj wybrany preparat na pchły w całym domu;
  • na koniec dokładnie wyczyść zainfekowane miejsca: wypierz je lub odkurz.

Co możesz zrobić, gdy pies lub kot ma pchły?

Aby szkodniki nie rozprzestrzeniały się po całym domu, w pierwszej kolejności musisz pozbyć się pcheł u psa lub kota. Kurację należy przeprowadzić nie tylko u zwierzęcia, u którego zdiagnozowałaś problem, ale u wszystkich zwierząt w twoim domu – nawet te, które jeszcze się nie drapią, prawdopodobnie zostały zarażone. Leczenie problemu polega na aplikowaniu preparatu na pchły w spray’u na całą sierść zwierzęcia lub nakładaniu go punktowo w kroplach. Stosuje się także specjalne psie szampony przeciwpchelne. Do kosmetyku możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego o zapachu, który odstrasza pchły (miętowy lub eukaliptusowy). Aby pasożyty nie mogły się rozmnażać, warto wyczesać sierść grzebieniem i usunąć jaja oraz larwy.

Zadbaj także o to, by takie sytuacje nie zdarzyły się w przyszłości. Gdy wychodzisz ze zwierzęciem na spacer, zakładaj mu obrożę przeciwpchelną.

Użyj skutecznego środka na pchły w domu

Aby pozbyć się dorosłych osobników, zastosuj wygodny w użyciu spray. Rozpylony preparat skutecznie dotrze nawet w trudno dostępne miejsca. Warto pamiętać, że w ten sposób trudno jest zabić poczwarki. Możesz pobudzić je do rozwoju, potrząsając meblami lub dywanem, na którym się znajdują. Wówczas po pewnym czasie zmienią się w dojrzałe owady, które unieszkodliwisz za pomocą środka przeciw pchłom.

Zwalczanie pcheł w domu – jak oczyścić legowisko, meble, dywany?

Jak pozbyć się pcheł z domu, gdy opanowały już większość pomieszczeń? Oprócz kuracji dla zwierzęcia i zastosowania środków na pchły, konieczne będzie także dokładne oczyszczenie mebli i przedmiotów, w których zagnieździły się insekty. W jaki sposób należy to zrobić?

  • legowisko dla psa lub kota wypierz w pralce w jak najwyższej temperaturze (co najmniej 60 stopni), na długim programie prania;
  • do pralki wrzuć także miękkie zabawki i inne przedmioty nadające się do prania mechanicznego;
  • meble tapicerowane i dywany można odkurzać za pomocą zwykłego odkurzacza, warto też skorzystać z usługi czyszczenia odkurzaczem parowym;
  • jeśli wozisz zwierzęta w aucie, pamiętaj także o wypraniu tapicerki samochodowej.

Obecność pcheł w domu to duży kłopot i zagrożenie dla zdrowia. Teraz wiesz już, jak pozbyć się pcheł z domu. Zapamiętaj skuteczne sposoby na przyszłość!

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts