Koniec z uporczywym problemem – jak pozbyć się muszek owocówek?

Lato kojarzy się z soczystymi truskawkami, słodkimi malinami i miękkimi gruszkami, ale także… z niechcianymi gośćmi w twojej kuchni. Dokuczają ci uciążliwe małe muszki? Dowiedz się, jak pozbyć się muszek owocówek za pomocą prostych domowych sposobów.
Ida Grabska
jak pozbyć się muszek owocówek

Muszki owocówki – skąd się biorą?

Jeśli masz wrażenie, że muszki owocówki wydostają się bezpośrednio z wnętrza owoców, to masz sporo racji. Te niewielkie owady żerują na dojrzałych owocach, a idealne warunki do rozwoju mają w ich lekko nadpsutych częściach. We wnętrzu owoców i niektórych warzyw mogą się znajdować nie tylko dorosłe osobniki, ale również jajeczka, larwy i poczwarki. Oznacza to, że im dłużej będziesz przetrzymywać w domu owoce i warzywa, tym więcej muszek owocówek pojawi się w twojej kuchni. Jak pozbyć się muszek owocówek?

Czy możesz uniknąć pojawienia się muszek owocówek?

Osoby, które miały do czynienia z tymi szkodnikami, wiedzą, że owocówki to zmora. Jedna samica potrafi złożyć w ciągu swojego życia nawet 500 jaj. To sprawia, że choć cykl życia owocówki jest krótki (około miesiąca), to poprzez szybkie rozmnażanie potrafią opanować twoją kuchnię w ciągu kilku dni. Czy możesz zrobić coś, by temu zapobiec, zamiast dowiadywać się, jak pozbyć się muszek owocówek?

Przede wszystkim dokładnie sprawdzaj produkty, które przynosisz do domu. Jeśli są choćby odrobinę nadpsute, lepiej je wyrzuć. Pamiętaj, że latem proces gnicia postępuje bardzo szybko i już następnego dnia po zakupie możesz zauważyć pierwsze muszki owocówki wydostające się z wnętrza jabłek, gruszek czy pomidorów.

Ważne jest także właściwe przechowywanie produktów spożywczych. Większość warzyw i owoców można włożyć do lodówki. W przypadku niektórych, np. pomidorów, jest to niewskazane. Kupując takie owoce i warzywa, nie rób dużych zapasów. Wybieraj takie ilości, jakie jesteś w stanie zjeść w ciągu maksymalnie 2-3 dni.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Poznaj domowe sposoby!

Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni? Wcale nie potrzebujesz do tego silnie działających środków chemicznych. Warto wykorzystać produkty, które masz w swojej kuchni, aby wyprosić owady ze swojego domu. Dowiedz się, jak zwalczać owocówki domowymi sposobami!

Pułapka na muszki owocówki, którą łatwo zrobisz samodzielnie

Prosta w wykonaniu pułapka to jeden z najskuteczniejszych sposobów zwalczania muszek owocówek. Jak ją zrobić? Skorzystaj z tej instrukcji:

  1. Przygotuj potrzebne składniki: ocet jabłkowy lub inny ocet owocowy, płyn do mycia naczyń, słoik, folię spożywczą, wykałaczkę i gumkę recepturkę.
  2. Ocet i kilka kropel płynu do naczyń należy wlać do słoika.
  3. Owiń słoik szczelnie folią spożywczą i zrób w niej dziurki za pomocą wykałaczki. Przymocuj folię za pomocą gumki recepturki.
  4. Zapach octu i płynu do naczyń zwabi insekty, które dostaną się do środka przez dziurki w folii, ale nie będą mogły wydostać się na zewnątrz – przykleją się do warstwy płynu na tafli.

Podobną metodę możesz wykorzystać w przypadku wina lub soku, który zaczął już fermentować. Zwabione zapachem owocówki zaczną latać nad słoikiem i próbować dostać się do środka, ale małe dziurki w folii uniemożliwią im ucieczkę na zewnątrz.

Suszarka i odkurzacz – skuteczne sposoby na odstraszenie owocówek

Jeśli owocówki w twoim domu gromadzą się nie na produktach spożywczych, ale na suficie, ścianach lub przy koszu na śmieci, możesz użyć suszarki do włosów lub odkurzacza. Jak to zrobić?

Jeśli chcesz użyć suszarki, skieruj ją w miejsce, gdzie znajdują się owady. Gorące powietrze sprawi, że zaczną szybko się poruszać i będą chciały uciec na zewnątrz. Aby im to umożliwić, otwórz szeroko okno.

Za pomocą odkurzacza możesz z kolei wciągnąć muszki do worka. Odłącz końcówkę użyj samego węża, aby zebrać jak największą ilość szkodników. Warto przy tym pamiętać, że używanie domowych sprzętów nie rozwiąże sedna problemu. Aby uniknąć muszek owocówek w domu, należy przede wszystkim pozbyć się nieświeżych produktów czy napojów.

Czy warto kupić spray lub gotowe pułapki na muszki owocówki?

W niektórych sklepach znajdziesz produkty, za pomocą których możesz zwalczyć muszki owocówki. Czy warto w nie inwestować? Gotowe pułapki i spray’e są skuteczne, ale nie bardziej niż domowe środki. Jak pozbyć się muszek owocówek? W pierwszej kolejności możesz wypróbować jeden z polecanych sposobów: samodzielnie wykonaną pułapkę lub odstraszenie owocówek za pomocą strumienia gorącego powietrza.

Czy lep na muchy sprawdzi się w przypadku muszek owocówek?

Osoby, które mieszkają na wsi i mają w pobliżu domu ogród lub sad owocowy, spotykają się często z innego rodzaju problemem. Owocówki nie namnażają się w zepsutej żywności w kuchni, ale dostają się do domu z zewnątrz. Aby tego uniknąć, warto zamontować w oknach specjalne siatki o drobnych oczkach.

Zapobiegać przedostawaniu się muszek do kuchni możesz także w inny sposób. Wykorzystaj do tego specjalne lepy. Różnią się one od zwykłych lepów na muchy. Są nasączone specjalnymi feromonami, których zapach jest atrakcyjny dla muszek owocówek. Lep możesz zamocować zarówno w domu, jak i na zewnątrz, np. na drzewku owocowym – takie produkty są odporne na różnice temperatur i wilgoć. Niewielki fragment materiału zwabi muszki przyjemnym dla nich zapachem, co spowoduje, że owady przykleją się do samoprzylepnej warstwy.

Masz dość uciążliwych muszek w swojej kuchni? Wykorzystaj najlepsze sposoby i zacznij działać, aby skutecznie się ich pozbyć!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts