Jak wyczyścić kurtkę skórzaną aby pozbyć się zabrudzeń, a jednocześnie jej nie zniszczyć?

Kurtka skórzana jako okrycie wierzchnie cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Tego rodzaju część garderoby wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź zatem jak wyczyścić kurtkę skórzaną!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić kurtkę skórzaną

Jak wyczyścić kurtkę skórzaną?

Kurtka skórzana to bardzo praktyczny element garderoby, który sprawdzi się w wielu różnych stylizacjach, a co więcej nigdy nie wychodzi z mody. Natomiast jak każdego rodzaju ubranie, obuwie czy akcesoria wykonane ze skóry naturalnej, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz zabrudzeń na kurtce skórzanej mogą się bowiem pojawiać również nieestetyczne załamania i zarysowania. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób czyścić i dbać o kurtkę skórzaną. Oczywiście intensywne zabrudzenia mogą być usunięte w profesjonalny sposób w pralni, natomiast zabrudzenia, które powstają w czasie codziennego użytkowania, czyli najczęściej na mankietach i przy rękawach można z powodzeniem usunąć w domu.

Jak wyczyścić kurtkę skórzaną samodzielnie?

Przede wszystkim warto zapoznać się z zaleceniami producenta, które są umieszczane na metce. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do zniszczenia kurtki. Natomiast jeśli chodzi o drobne zanieczyszczenia możemy je usunąć za pomocą bawełnianej ściereczki zwilżonej wodą. Jeśli kurtka była narażona na dłuższy kontakt z wodą mogą powstawać na niej nieestetyczne zacieki. W takiej sytuacji można usunąć je wodą zmieszaną z octem. Dodatkowo warto pamiętać, by po każdym kontakcie kurtki z wodą wycierać ją do sucha.

Nieco trudniejsze do usunięcia mogą być natomiast tłuste plamy. W tym przypadku dobrze sprawdzi się specjalne mydełko do czyszczenia skórzanych ubrań, które z powodzeniem można kupić w każdym sklepie z odzieżą i galanterią skórzaną. Dobrą alternatywą dla wspomnianego mydełka może okazać się również spirytus. Wystarczy nasączyć nim wacik kosmetyczny, a następnie przetrzeć nim tłustą plamę. Trzeba też pamiętać, by po każdym czyszczeniu zaimpregnować kurtkę specjalnymi preparatami.

Jak dbać o kurtkę skórzaną?

Oprócz właściwego czyszczenia, o kurtkę skórzaną należy również dbać na co dzień. Przede wszystkim trzeba pamiętać o usuwaniu wszelkich zarysowań i pęknięć, które wyglądają nieestetycznie. Jak to zrobić? Wystarczy powierzchnię kurtki przetrzeć miękką gąbeczką, która jest nasączona gliceryną pomieszaną z wodą. To sprawi, że skóra będzie się ładnie błyszczeć, a wszelkie zarysowania znikną. Kutkę skórzaną trzeba również zabezpieczyć przed wilgocią odpowiednim impregnatem. Takie zabezpieczenie warto wykonać przed okresem jesienno – zimowym. 

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts