Rodzaje ekspresów do kawy. Poznaj najpopularniejsze rozwiązania

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekspresów do kawy. Czym różni się od siebie ich działanie i który warto wybrać dla siebie? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.
Alicja Kisiak
Barista używa rożnego rodzaju ekspresów do kawy

Pyszna i aromatyczna kawa to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Wiele osób zastanawia się nad zakupem profesjonalnego sprzętu do jej parzenia. Do wyboru są różne rodzaje ekspresów do kawy: ciśnieniowe, kolbowe, kapsułkowe, automatyczne i przelewowe. Sprawdź, co je wyróżnia. 

Rodzaje ekspresów do kawy 

Spośród ekspresów do kawy wyróżnić można kilka ich rodzajów. Poszczególne sprzęty różnią się od siebie wielkością oraz mechaniką działania. 

  • Ekspres ciśnieniowy – bardzo popularny sprzęt, który działa na zasadzie podgrzewania wody i przepuszczania jej przez zmieloną wcześniej kawę pod dużym ciśnieniem. W większości modeli zamontowany jest automatyczny młynek.
  • Ekspres przelewowy – prosty, tani i bardzo popularny. Mieloną kawę umieszcza się tutaj w papierowym filtrze, przez który następnie przelewa się gorącą wodę. 
  • Ekspres automatyczny – to profesjonalny sprzęt, który zazwyczaj posiada wbudowany młynek do kawy i mleczarkę. Z jego pomocą można wykonać różne rodzaje kaw (na przykład latte, czy cappuccino). Często spotykany w kawiarniach. 
  • Ekspres kapsułkowy – przygotowuje kawę i napoje mleczne (na przykład kakao) z kupionych specjalnie do niego kapsułek. To wygodne, ale jednocześnie dosyć kosztowne rozwiązanie. 
  • Ekspres kolbowy – to zaawansowany technicznie sprzęt, który jest rodzajem ekspresu ciśnieniowego stosowanego w kawiarniach i barach. Kolbę wypełnia się kawą, która następnie tłoczona jest w dół i przelewana wodą pod ciśnieniem.

Jaki ekspres do kawy wybrać? 

W warunkach domowych najlepiej sprawdza się ekspres ciśnieniowy. Mniejszym i nieco tańszym rozwiązaniem jest ekspres przelewowy. Coraz więcej osób decyduje się na zakup wersji kapsułkowych. Te, chociaż tanie, wymagają kupowania specjalnych kapsułek, które kosztują więcej niż zwykła kawa. Ekspresy kolbowe i automatyczne zazwyczaj wykorzystywane są w lokalach usługowych, takich jak kawiarnie. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts