Styl powstały w wyniku recesji
Loft to typowo amerykański trend, który zrodził się w latach 50. XX wieku. Był to czas recesji, kiedy kolejne przedsiębiorstwa upadały, pozostawiając bezużytecznie ogromne hale i pomieszczenia magazynowe. Górne kondygnacje budynków zwykle zdobiły wielkoformatowe okna, które przeplatały się ze słupami konstrukcyjnymi ze stali lub aluminium. To w tych pomieszczeniach pomieszkiwali głównie ci, których nie było stać na wynajem tradycyjnego lokum.
Przestrzeń i minimalizm
Styl loftowy do dziś wyróżnia się spośród innych wysokimi, przestrzennymi pomieszczeniami. Obecnie wykorzystuje się oryginalne, duże obiekty, dlatego też aranżacje loftowe świetnie sprawdzają się w restauracjach czy hotelach. Kluczową cechą stylu jest brak ścian działowych, które mogłyby stanowić pewne ograniczenia. Przestrzeń i surowe, a zarazem nowoczesne wnętrze tworzą wielkoformatowe okna, które pozwalają wprowadzić do środka mnóstwo naturalnego światła.
Oświetlenie
Jednym z charakterystycznych elementów loftowego wnętrza jest oświetlenie. Tutaj pierwsze skrzypce grają zazwyczaj halogeny szynowe, które stabilnie przytwierdzone są pod sufitem lub zwisają luźno nad określonym punktem. Elementy te można znaleźć na przykład w sypialni tuż nad szafkami łóżkowymi czy w salonie nad stołem jadalnym bądź w strefie wypoczynku. Bardzo często halogeny montuje się nad przestrzenią roboczą, ponieważ ich punktowy strumień stwarza doskonałe warunki do pracy.
Materiały wykończeniowe
Zgodnie z zasadą chłodnej palety barw, elementy, z których wykończono wnętrze, powinny być czarne, szare, a także w odcieniach ciepłego brązu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie żywicy epoksydowej na posadzce, drewna naturalnego lub betonu. Ściany najczęściej są pokrywane czerwoną cegłą lub betonem architektonicznym. Materiały te tworzą charakterystyczny dla stylu efekt, a dzięki nieustannej popularności, można je kupić w przystępnych cenach. Ciekawym i wyrazistym akcentem będą na przykład schody czy odsłonięte belki.
Co z meblami?
Meble w stylu loftowym noszą znamiona upływu czasu. Przetarcia, obdrapania czy rysy to zamierzony efekt, który dodaje charakteru. Meble zazwyczaj wykonane są z naturalnego drewna, choć niemniej popularne są konstrukcje ze stalowych elementów, które właśnie opuściły rzemieślniczą pracownię.
Jeśli taki styl wydaje się zbyt surowy, można go nieco złagodzić wyraźnymi akcentami. Meble ze skóry lub tapicerowane przyjemnym w dotyku aksamitem będą nie tylko stylową ozdobą, ale i funkcjonalnym elementem wyposażenia. Surowe loftowe wnętrza nie wymagają dekoracji, lecz każdą aranżację można urozmaicić tekstyliami w stonowanych barwach. Równie dobrze sprawdzą się akcesoria ze szkła, drewna czy stali.
Artykuł sponsorowany