Gdzie wyrzucać filtr do wody? Wyjaśniamy zasady segregacji

Mimo że jest to rozwiązanie ekologiczne, użytkownicy miewają z nim kłopoty. Bardzo często pojawia się pytanie, gdzie wyrzucać filtr do wody, który został już zużyty? Odpowiedź na pytanie, znajduje się w naszym artykule.
Ida Grabska
gdzie wyrzucać filtr do wody

Picie przefiltrowanej kranówki to rozwiązanie, które ogranicza liczbę plastikowych butelek. Kupowanie bowiem wody butelkowanej jest nie tylko nieopłacalne, ale też nieekologiczne. Z tego powodu wiele gospodarstw domowych stawia na dzbanki do filtrowania wody albo zakłada filtry kuchenne. Pojawia się jednak problem, ponieważ gros osób nie wie, gdzie wyrzucać filtr do wody.

Czy zużyte filtry do wody można poddać recyklingowi?

Najwięcej tego typu odpadów generują użytkownicy dzbanków filtrujących. Wkłady należy bowiem wymieniać raz na miesiąc – stąd bardzo zasadne staje się pytanie, gdzie wyrzucać filtr do wody? Większość osób wybiera koszt na odpady zmieszane, jednak można to zrobić lepiej. Czołowi producenci – tacy jak Brita i Dafi – ustawiają pojemniki selektywnego odbioru, do których można wyrzucić zużyty wkład. Następnie są one odbierane i trafiają do firmy, zajmującej się recyklingiem filtrów wody. Z plastiku pochodzącego z obudowy produkowane są inne tworzywa sztuczne, natomiast węgiel aktywny jest oczyszczany i ponownie wykorzystywany na przykład w oczyszczalniach ścieków. Jedynie wymiennik jonowy można zregenerować i ponownie wykorzystać do uzdatniania wody pitnej. Otrzymują więc drugie życie. Co jednak robić, jeśli w okolicy nie ma takiego specjalnego pojemnika – gdzie wyrzucać filtr do wody?

Gdzie wyrzucać filtr do wody z dzbanka filtrującego?

Niektórzy radzą, by taki zużyty wkład węglowy wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ nie do końca odpowiada zasadom ekologii. Zamiast tego warto postarać się rozdzielić poszczególne komponenty – plastikową obudowę można wyrzucić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne, a zużyte wnętrze wkładu do filtrów do wody umieścić w odpadach BIO. Później można je wykorzystać w ogrodnictwie. Rozdzielanie wkładów do dzbanków nie jest łatwym zadaniem, ale warto się tego podjąć, jeśli staramy się żyć w zgodzie z naturą.

Wkłady filtracyjne do odwróconej osmozy – gdzie wyrzucić?

Coraz częściej pojawia się rozwiązanie, które polega na zakładaniu systemów filtrujących przy kuchennych kranach. Otrzymujemy wtedy dobrej jakości wodę, a także produkujemy jeszcze mniej śmieci. Wkłady w filtrach kuchennych należy wymienić raz na rok lub co 6 miesięcy. Jednak i w takim wypadku pojawia się kwestia, do którego kosza z odpadami mają trafić? W przypadku zużytych wkładów filtracyjnych do odwróconej osmozy, które najlepiej przygotowują wodę spożywczą, najlepiej dowiedzieć się u producenta. Warto poprosić go listę firm czy miejsc, w których można wyrzucić filtr do wody. Na pewno nie powinny trafiać do odpadów komunalnych, lepiej umieścić je w pojemnikach na odpady trudne. Można też samodzielnie je rozmontować tak, jak opisaliśmy to powyżej.

Złoża filtracyjne – sposoby utylizacji

Wkłady lub złoża filtracyjne są najbardziej wydajne, jednak i tutaj pojawia się problem, co zrobić ze zużytymi wkładami filtrującymi? Informacji na ten temat warto zasięgnąć na przykład u ekipy serwisowej, a także bezpośrednio u firmy, które zajmuje się produkcją filtrów. Jeśli ktoś nie ma takiej wiedzy, zużyte wkłady do filtrów wody można umieścić w odpowiednim pojemniku w markecie lub samodzielnie rozebrać je na części nadające się do domowego recyklingu.

Kwestia tego, gdzie wyrzucać filtr do wody ma duży wpływ na środowisko. Warto pamiętać, że poszczególne elementy mogą otrzymać drugie życie, dlatego trzeba korzystać z możliwości, jaką dają producenci. Oddawanie takich odpadów do ponownego wykorzystania, to najlepsze, co można zrobić w takiej sytuacji.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts