Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki? Najważniejsze zasady

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki? Zarówno produkty po terminie, jak i zepsute należy bezwzględnie wyrzucić. Warto pamiętać o zasadach segregacji. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, który pojemnik będzie odpowiedni!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki?

  1. Używanie przeterminowanych kosmetyków jest niebezpieczne dla zdrowia. 
  2. Pełne opakowania z kosmetykami należy wyrzucić do innych pojemników niż puste. 
  3. Jednorazowe artykuły higieniczne są uznawane za odpady zmieszane. 

Jak rozpoznać przeterminowane kosmetyki?

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki? Przede wszystkim należy upewnić się, czy dany produkt rzeczywiście jest już niezdatny do użycia. Zazwyczaj na opakowaniach można znaleźć informacje na temat daty ważności w formie piktogramu i oznaczenia w miesiącach. Dzięki temu można łatwo wyliczyć, ile miesięcy lub lat po otworzeniu produktu można z niego korzystać. 

Czy kosmetyk w terminie może być zepsuty?

Planując porządki w łazienkowej szafie, warto mieć na uwadze, że nie wszystkie kosmetyki z dobrym terminem mogą być jeszcze używane. W przypadku produktów nieprawidłowo używanych, wyjmowanych bezpośrednio ręką mogą rozwijać się groźne dla zdrowia bakterie. Warto zawczasu zadbać o higienę i np. korzystać z czystych szpatułek. 

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki wraz z opakowaniem?

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki? Zarówno produkty po terminie, jak i zepsute czy zjełczałe należy wyrzucić razem z opakowaniem do pojemnika na odpady zmieszane. Nie powinno się opróżniać takich pojemniczków, ze względu na zagrożenie, jakie mogą nieść przeterminowane substancje. Warto mieć także na uwadze, że wszelkie jednorazowe akcesoria, jak płatki kosmetyczne również są uznawane za odpady zmieszane. 

Czy przeterminowane kosmetyki można wylewać?

Wiele osób przed wyrzuceniem opakowania po kosmetyku chce wyczyścić go z resztek produktu. Można zrobić to jedynie w sytuacji, gdy jest to niewielka ilość, którą można zmyć np. ręcznikiem. Jeśli jednak kosmetyk trzeba wypłukać lub wylać do kosza, nie jest to wskazane. Zarówno pracownicy sortowni, jak i oczyszczalni odradzają takie praktyki. 

Gdzie wyrzucić puste opakowania po kosmetykach?

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki, a gdzie same opakowania? W przypadku całkowicie opróżnionych opakowań można zutylizować je zgodnie z zasadami segregacji. Wszelkiego typu słoiczki i flakoniki mogą trafić do pojemnika na odpady szklane, plastikowe paletki do żółtego kosza na tworzywa sztuczne i metale, a papierowe opakowania do makulatury.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts