Gdzie wyrzucić choinkę? Jak pozbyć się drzewka świątecznego?

Choinka to jeden z największych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Drzewka w grudniu i na początku stycznia są stałym elementem wystroju domu. Po świętach przychodzi jednak czas, w którym drzewka należy się z domu pozbyć. Gdzie wyrzucić choinkę? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucić choinkę

Segregacja odpadów to bardzo ważna kwestia i każdy powinien o nią zadbać w swoim domu. Choinki należy wyrzucić do odpowiednio oznaczonego pojemnika. Nie można wyrzucać ich w byle jakie miejsce, bo grozi za to mandat karny. Oczywiście żywe drzewko należy wyrzucić do innego pojemnika niż sztuczne. Dowiedz się więcej o tym, gdzie wyrzucić choinkę po świętach!

Gdzie wyrzucić choinkę, aby nie dostać mandatu?

Żywa choinka należy do grupy odpadów biodegradowalnych. Oznacza to, że należy ją wyrzucić do kontenera oznaczonego napisem „BIO”. Trzeba do niego wrzucić samo drzewko, doniczkę trzeba umieścić w innym kontenerze. Należy jednak pamiętać o tym, że choinka powinna być pocięta na mniejsze kawałki, ponieważ może zajmować zbyt dużo miejsca w pojemniku. Gminy mają też często swoje własne przepisy i zalecenia odnoszące się do odbioru choinek. Najczęściej sugeruje się pozostawić drzewko w okolicy altany śmietnikowej, skąd zostanie zabrana do utylizacji. Aby upewnić się, jak sprawa wygląda w twojej gminie, powinieneś udać się na stronę internetową lokalnego przedsiębiorstwa komunalnego. Powinien tam być umieszczony specjalny harmonogram oraz informacje o tym, co zrobić z drzewkiem. Przykładem może być Warszawa, w której zaleca się włożenie drzewka do kontenera na odpady gabarytowe. Drzewko zostanie zabrane i przerobione na biomasę.

Co jeśli nie chcesz wyrzucać choinki?

Wyrzucenie choinki do kontenera nie jest jedynym sposobem na pozbycie się jej. Jeżeli masz duży ogród, to świetnym rozwiązaniem może być posadzenie drzewka. Jeżeli chcesz posadzić drzewko, to powinieneś już wcześniej się do tego przygotować. Choinka nie może stać w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 10 dni, ponieważ zakłóci to zimowy spoczynek rośliny. Drzewka nie można również ozdabiać sztucznym śniegiem. W domu choinka nie może stać w pobliżu grzejnika. Negatywnie wpłynąć mogą na nią również lampki choinkowe. Drzewko trzeba wynieść do ogrodu i postawić w miejscu osłoniętym od wiatru. Okryj je tkaniną, matą lub tekturą falistą.

Nie chcesz wyrzucać drzewka, ale nie masz ogrodu? Na to też znajdzie się rozwiązanie! Często zdarza się, że ogrody zoologiczne prowadzą zbiórki drzewek, ponieważ mogą one stać się karmą dla wielu zwierzaków. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które naprawdę warto rozważyć. Jeszcze innym rozwiązaniem jest danie choince drugiego życia poprzez oddanie jej do Lasów Miejskich. Warunkiem jest jednak to, że drzewko jest dobrze ukorzenione i nadaje się do zasadzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym, gdzie wyrzucić choinkę?

Teraz wiesz już, gdzie wyrzucić choinkę. Warto jednak kilka kwestii wyróżnić. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to drzewka powinno wystawiać się przed posesję w dniu odbioru odpadów gabarytowych. Muszą być one oczyszczone ze wszystkich ozdób oraz dekoracji. Nie powinny znajdować się w doniczkach i stojakach. Pamiętaj, że za nieodpowiednią segregację odpadów grozi mandat karny w kwocie 500 złotych, dlatego nie powinno się bagatelizować tej sprawy.

Zwracaj uwagę na odpowiednią segregację odpadów w twoim domu i pamiętaj o tym, że drzewka świątecznego wcale nie trzeba wyrzucać do śmieci. Choinka może otrzymać drugie życie i stać się wspaniałą ozdobą twojego podwórka!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts