Gdzie wyrzucić buty? Utylizacja obuwia!

Segregacja odpadów jest bardzo ważną kwestią. Nie należy tego w żadnym wypadku bagatelizować, ponieważ można narazić się na konsekwencje finansowe. Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić buty. Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucić buty

Obuwie w dzisiejszych czasach jest wykonane z naprawdę wielu różnych materiałów. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób nie wie, gdzie należy wyrzucić buty. Pamiętaj, że za nieodpowiednią segregację śmieci można dostać naprawdę duży mandat. Dzięki naszemu artykułowi nie będziesz już miał problemu z zalegającymi w twoim domu starymi butami!

Gdzie wyrzucić buty?

Jest kilka sposobów na pozbycie się starych butów. Oto one:

  • wyrzucenie butów do pojemnika na odzież – swoje buty możesz wyrzucić do pojemnika na odzież. Znajdują się one w większości polskich miast. Pamiętaj jednak, że trafią one do osób potrzebujących, a więc oddane buty powinny być na tyle dobrym stanie, aby obdarowana osoba mogła w nich chodzić. Nie wrzucaj starych i zniszczonych butów do pojemników na odzież! Jeżeli nie wiesz, gdzie w twoim mieście znajduje się taki pojemnik, to informację tę powinieneś znaleźć na stronie Urzędu Gminy;
  • pojemniki na odpady zmieszane – zastanawiasz się gdzie wyrzucać stare zniszczone buty? Odpowiednim do tego miejscem będą pojemniki na odpady zmieszane. Nie musisz w żaden sposób przygotowywać swoich butów przed wyrzuceniem. Nie ma konieczności wyjmowania wkładek lub sznurowadeł;
  • pojemnik do recyklingu – coraz więcej firm, które chcą być ekologiczne, stawia na buty, które można poddać procesowi recyklingu. Materiały, z których są stworzone, można wykorzystać ponownie, ale aby było to możliwe, konieczne jest wrzucenie starych butów do specjalnych pojemników;
  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – jeżeli chcesz oddać stare i zniszczone buty, to możesz udać się właśnie do PSZOK-u. Pracownicy tego miejsca mają bardzo szeroką wiedzę o przyjmowaniu odpadów, więc na pewno chętnie ci pomogą!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiesz już, gdzie wyrzucić buty. Pamiętaj, że buty nie muszą kończyć w koszu na śmieci. Można je odrestaurować na tyle, że posłużą jeszcze przez naprawdę wiele lat. Jeżeli buty są w całkiem niezłym stanie, a tobie już się znudziły, to dobrym pomysłem może być ich sprzedaż!

W Polsce od 1 lipca 2017 roku obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Śmieci powinny być wyrzucane do odpowiednich pojemników:

  • niebieski – papier;
  • żółty – metale oraz tworzywa sztuczne;
  • zielony – szkło;
  • brązowy – bioodpady;
  • czarny – odpady zmieszane.

Pamiętaj, że buty, które zostały zachlapane substancjami chemicznymi, powinny zostać oddane do PSZOK. Tak zabrudzonych butów nie wyrzucaj do kosza na odpady zmieszane!

Gdzie wyrzucić buty? Teraz nie powinieneś mieć już wątpliwości! Kosz na odpady zmieszane będzie najlepszym miejscem dla starych i zniszczonych butów pod warunkiem, że nie zostały one zabrudzone niebezpiecznymi substancjami chemicznymi!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts