Gdzie wyrzucić potłuczone szkło? Wyjaśniamy!

To gdzie wyrzucić potłuczone szkło, nie jest tak oczywiste, jak można sądzić. Mimo że w wiacie śmietnikowej zazwyczaj znajduje się kosz na odpady szklane, nie zawsze należy je tam wrzucać. W artykule wyjaśniamy te zależności.
Ida Grabska
gdzie wyrzucić potłuczone szkło

Warto przyswoić sobie zagadnienia związane z segregacją śmieci i wiedzieć, gdzie powinny trafić wytwarzane przez nas odpady. Czy wiesz zatem, gdzie wyrzucić potłuczone szkło? Nie zawsze będzie to przeznaczony do tego celu kontener. 

W skrócie:

  1. Potłuczone szkło powinno, zasadniczo, trafiać do zielonego pojemnika na odpady. Jednak do recyklingu nadają się tylko butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. ✨
  2. Potłuczone szkło takie jak talerze, porcelana, szkło okularowe czy okopcone znicze, powinny trafiać do pojemnika na odpady zmieszane ze względu na różnice w składzie chemicznym i temperaturze topnienia. ✨
  3. W przypadku dużych kawałków szkła, takich jak lustra czy szkło okienne, najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). ✨
  4. Prawidłowa segregacja odpadów jest kluczowa dla efektywnego recyklingu. Osoba, która nie segreguje śmieci, może otrzymać mandat do 500 zł. Dodatkowo, niewłaściwa segregacja może prowadzić do podwyższonych opłat za odpady. ✨

Jak powinna przebiegać segregacja śmieci?

Już od kilku lat (od 2017 roku) obowiązują nowe zasady segregowania odpadów. Powinniśmy je dzielić na pięć frakcji, a każda z nich ma przypisany kolor kontenera:

  • odpady zmieszane;
  • metale i tworzywa sztuczne (plastik);
  • papier;
  • szkło;
  • odpady BIO.

Dzięki temu można poddać je recyklingowi, dlatego warto przyswoić, gdzie wyrzucić potłuczone szkło, stłuczone lustra czy szyby.

Gdzie wyrzucić potłuczone szkło?

Co do zasady potłuczone szkło powinno znaleźć się w pojemniku w kolorze zielonym. Trzeba jednak zastanowić się, czy odpady, które chcemy tam wyrzucić, nadają się do recyklingu? Trafić do kosza na szkło mogą tylko wykonane ze szkła butelki i słoiki po napojach, sokach oraz żywności, butelki po alkoholu, a także szkło opakowaniowe (np. szklane opakowania po kosmetykach). Natomiast większość potłuczonego szkła trzeba umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane.

Szkło stanowi problem przy segregowaniu śmieci

To gdzie wyrzucić potłuczone szkło, sprawia ludziom bardzo dużo problemu. Warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju śmieci, takie jak rozbite talerze, porcelana, fajans, potłuczone kubki, szkło okularowe, okopcone znicze z resztkami wosku zawsze muszą trafia do kosza na odpady zmieszane. 

Niektóre z nich mogą być zanieczyszczone sadzą, natomiast pozostałości zastawy kuchennej różnią się od szkła składem chemicznym oraz temperaturą topnienia. Właśnie z tego powodu przy sortowaniu powinny trafić do kosza ze śmieciami zmieszanymi – nie można ich bowiem poddać recyklingowi.

Jak prawidłowo wyrzucać potłuczone lustro i szkło okienne?

Warto sprawdzić, gdzie wyrzucić potłuczone szkło z lustra? Jeśli jest ono małe, można je umieścić w czarnym pojemniku, natomiast duże nadaje się do odpadów wielkogabarytowych. 

Podobny problem powstaje przy remoncie domu, przeszklonych budynków użytkowych, a nawet podczas rozbiórki przydomowej szklarni. Najlepszy sposób to zawieźć szkło do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-i znajdują się w każdej gminie). Przedtem warto się jednak zorientować w swoim urzędzie czy taki odbiór będzie możliwy.

Pamiętaj! ✨

Recykling odpadów jest niezwykle ważny, dlatego tak istotną kwestię stanowi ich prawidłowa segregacja. Błędy oraz niedbalstwo będą sabotować ten proces, ale także wiążą się z podwyższonymi opłatami, a nawet karami. Osoba, która nie segreguje śmieci, może otrzymać mandat, które wysokość sięga 500 zł. Prawo do nakładania takiej kary ma straż miejska.

Najczęściej zadawane pytania

Czy potłuczone szkło nadaje się do recyklingu?

Jak najbardziej! Dopóki to jest szkło typu: szklanki, butelki, słoiki, czy pojemniki po kosmetykach, będzie ono recyklingowane. 

Czego nie wrzucamy do pojemnika na szkło?

Do pojemnika na szkło nie należy wrzucać szkła żaroodpornego lub ceramiki. Do tego dochodzą wszystkie przedmioty takie jak znicze, butelka po oliwie, czy żarówki.

Czy słoiki nadają się do recyklingu?

Tak 🙂 Najlepiej, abyś jeszcze ściągnął nakrętkę i wyrzucił ją do pojemnika na metale.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts