Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach?

Mleko soki i inne napoje czy produkty spożywcze wcale nie są pakowane do papierowych kartonów. To opakowania wielomateriałowe. Jak traktują je Jednolity System Segregacji Odpadów oraz lokalne wytyczne? Zobacz, gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucać kartony po mleku

Nazwa „karton” sugeruje, że opróżnione opakowanie należałoby wyrzucić do niebieskiego pojemnika na papier. Z kolei odkręconą zakrętkę z plastiku najlepiej byłoby wrzucić do żółtego kubła na metale i tworzywa sztuczne. Tymczasem – nie oznacza to, że powinno trafić do czarnego kontenera na odpady zmieszane. To utrudniłoby późniejszy recykling. Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach? Zużyte opakowania wielomateriałowe po napojach najczęściej należy wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne – są jednak miasta i gminy, w których obowiązują nieco innego wytyczne segregowania śmieci. Dlatego najpierw trzeba poznać lokalne zasady segregacji odpadów.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku, sokach i zakrętki – zasady segregacji śmieci

Prawidłowe sortowanie odpadów wcale nie jest takie proste i oczywiste, jak się czasami wydaje. Niby w całym kraju od lipca 2017 r. obowiązuje JSSO, ale w praktyce przepisy dopuszczają wiele wariantów podstawowego modelu – w nim śmieci dzieli się na 5 podstawowych frakcji. Należy je wyrzucić do odpowiedniego kosza, by umożliwić recykling i odzyskać jak najwięcej zużytych materiałów do ponownego wykorzystania. Podstawowe kategorie to:

  • bioodpady – resztki jedzenia (z wyłączeniem mięsa), obierki, fusy;
  • metale i tworzywa sztuczne – plastikowe butelki, nakrętki, puszki po napojach i jedzeniu, woreczki foliowe, plastikowe opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej, czysty styropian opakowaniowy;
  • papier – gazety i magazyny, kartony po zapakowanych produktach (po zdjęciu naklejek, taśm etc.), tektura, kartonowe bilety, papierowe torby;
  • szkło – szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po lekach
  • śmieci zmieszane – m.in. zanieczyszczone opakowania, zabrudzony papier, chusteczki higieniczne, potłuczone szkło, brudny papier, materiały tekstylne, mięsne resztki i wiele innych.

Do tego dochodzą odpady nietypowe i niebezpieczne – m.in. elektrośmieci, przeterminowane leki i nie tylko. Gdzie wyrzucić karton po soku, mleku, napoju albo śmietance? Do metali i tworzyw sztucznych. Dlaczego tam i co zrobić z zakrętką? O tym poniżej:

Recykling kartonów po mleku, sokach i innych produktach spożywczych. Znaczenie segregowania odpadów

Karton po mleku lub soku to doskonały przykład opakowanie wielomateriałowego – zewnętrzna część jest pochodną papieru, ale od wewnątrz znajdują się materiały chroniące przed przeciekaniem, np. aluminium i tworzywa sztuczne. Odseparowanie poszczególnych warstw jest niezwykle wymagającym procesem. Aby zmniejszyć utratę surowców do recyklingu, Zanim wrzucisz karton do pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych i metali, pamiętaj o poniższych wskazówkach:

  • dokładnie opróżnij opakowanie;
  • zgnieć i wyrzuć karton po mleku, soku, śmietance itp. – bez powietrza zajmie mniej miejsca i będzie łatwiejszy do posortowania oraz przetworzenia;
  • zakrętki można wrzucać do tego samego kubła/worka lub przeznaczyć na zbiórkę;
  • nie ma konieczności mycia kartonu czy odcinania plastikowej szyjki do wielorazowego zamknięcia.

Gdzie wyrzucić karton po soku, mleku?

Są takie miejsca w Polsce, w których kontenery koloru żółtego są przeznaczone wyłącznie na butelki PET oraz plastikowe zakrętki. Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach? W niektórych miastach i gminach opakowania wielomateriałowe po napojach i płynnych produktach spożywczych wyrzuca się do pojemników na pozostałe odpady opakowaniowe. To kubły pomarańczowe lub czarne z pomarańczowym wiekiem.

Kartony po mleku czy sokach nie są opakowaniami z papieru. To, do jakiego pojemnika powinny trafić, zależy od lokalnych uwarunkowań – odbiorcy i sortownicy odpadów mogą mieć specyficzne śmieciarki i nieco inną infrastrukturę. Warto sprawdzić w odpowiednim urzędzie oraz firmie, jak prawidłowo segregować odpady w swoim miejscu zamieszkania. Wrzucanie śmieci do odpowiedniego kosza sprawia, że utylizacja i recykling przebiegają w optymalny sposób.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts