Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD?

Prawidłowa segregacja odpadów pozwala na ponowne wykorzystanie wielu materiałów. Co zrobić ze starymi płytami? Jeśli nie chcesz szkodzić środowisku, nie wrzucaj ich do pojemnika na odpady zmieszane! Sprawdź, gdzie wyrzucać płyty CD i DVD!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucać płyty cd

Płyty CD i DVD składają się z poliwęglanowej warstwy nośnej, aluminiowej warstwy odbijającej, złotej lub aluminiowej warstwy barwnika oraz warstwy ochronnej z lakieru. Przez wzgląd na te tworzywa oraz proces produkcji należą do odpadów nietypowych. To, gdzie wyrzucać płyty CD i DVD, zależy nie tylko od ich budowy, ale również zawartości dysków. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą zadbać o to, by zapisane na nich dane wrażliwe (dot. klientów czy finansów firm) nie dostały się w niepowołane ręce. Nośniki muszą zostać zutylizowane zgodnie z RODO – w taki sposób, by odzyskanie informacji z nośników było niewykonalne. Firmy, które zajmują się profesjonalnym niszczeniem danych, wystawiają specjalne certyfikaty.

Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD – zasady segregacji śmieci.

Zgodnie z JSSO (Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów) śmieci dzieli się na 5 frakcji, z czego 3 nadają się do recyklingu – szkło, papier oraz metale i tworzywa sztuczne. Pozostałe kategorie to odpady biodegradowalne i zmieszane. Płyty CD, DVD, Blu-ray oraz inne nośniki umożliwiające zapis i odczyt danych (np. karty pamięci) są elektrośmieciami. Ich odbiorem zajmują się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Ponadto sklepy, które mają w swoim asortymencie sprzęty AGD i RTV oraz ww. akcesoria, są zobligowane do przyjmowania takich nietypowych odpadów od klientów indywidualnych. Zużyte płyty CD wyrzucisz w sklepie z elektroniką lub najbliższym PSZOK-u.

Niszczenie płyt, kart pamięci z informacjami przedsiębiorstwa

Gdzie wyrzucać płyty CD lub DVD i inne nośniki z danymi firmowymi? Połamanie dysków i anonimowe wrzucenie resztek do pojemnika przed sklepem nie będzie zgodne z prawem. Ktoś, kto dysponuje odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, może wykorzystać kawałki płyt do odzyskania części danych. Niepotrzebny już sprzęt elektroniczny, na którym znajdują się wrażliwe informacje na temat prowadzonej działalności, kontrahentach czy klientach, należy zniszczyć w odpowiedni sposób – zgodny z normami DIN 66399 oraz RODO.

Utylizowaniem niechcianych płyt kompaktowych z danymi firmowymi zajmują się przedsiębiorstwa, których specjalizacją jest niszczenie dokumentów. Wszystko odbywa się według poniższego schematu:

  • zawarcie umowy powierzenia danych i zobowiązania do ich likwidacji;
  • wstępne sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego;
  • niszczenie nośników z danymi;
  • wydanie ukończonego protokołu zdawczo-odbiorczego;
  • wydanie certyfikatu potwierdzającego zniszczenie danych.

Czy można wyrzucić płyty CD i DVD do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne?

W różnych lokalizacjach obowiązują różne wytyczne do realizacji zasad segregacji odpadów komunalnych. Niektóre miasta i gminy pozwalają wyrzucić płyty do pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych i metali, inne dopuszczają jedynie oddawanie ich w sklepach oraz w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Musisz sprawdzić na stronach internetowych samorządu lub firmy odbierającej śmieci w twojej okolicy, czy możesz wyrzucić płyty CD i DVD do żółtego pojemnika na plastik, puszki itd.

Eksperci szacują, że okrągłe dyski z muzyką, filmami lub innymi danymi rozkładają się od stu do trzystu lat. Część materiałów użytych do ich produkcji można odzyskać. Teraz wiesz, gdzie wyrzucać płyty CD i DVD i jak pomagać w recyklingu.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts