Gdzie wyrzucić leki? Utylizacja środków farmakologicznych!

Przeterminowane leki ma w domu prawdopodobnie każdy. Środków farmakologicznych nie można po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Powinny być one zutylizowane w odpowiednich pojemnikach, które znajdują się między innymi w aptekach. Dowiedz się, gdzie wyrzucić leki!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucić leki

Zażywanie przeterminowanych leków może być fatalne w skutkach. Dlatego właśnie każda domowa apteczka powinna być przynajmniej dwa razy do roku sprawdzana, a przeterminowane leki utylizowane. Nie każdy jednak wie, gdzie wyrzucić leki. Co z nimi zrobić? Czytaj dalej!

Przeterminowane leki są niebezpieczne!

Leki zawierają substancje chemiczne, które mogą być niebezpieczne. Dlatego nie można wyrzucać ich do toalety! Oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtracji tych substancji. W efekcie może dojść do skażenia wód gruntowych. Dodatkowo leki wyrzucone do ścieków mogą sprawić, że obecne tam bakterie będą się uodparniały, a to może sprawić, że całe społeczeństwo będzie zagrożone. Leki wyrzucone do zwykłego kosza na śmieci mogą dostać się do środowiska i zaszkodzić zwierzętom oraz roślinom.

Gdzie wyrzucać leki?

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki? Powinieneś wrzucić je do specjalnie oznakowanych pojemników, które znajdują się w aptekach. Niestety nie w każdej aptece znajdziesz pojemnik, do którego można wyrzucić tego rodzaju odpady. Dana apteka musi mieć podpisaną umowę z gminą na zbieranie przeterminowanych leków. Leki możesz oddać również w PSZOK, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czego nie można wyrzucać do pojemników na leki w aptece?

Do takich pojemników nie należy wyrzucać strzykawek, ampułkostrzykawek oraz igieł. Rzeczy te mogą stanowić zagrożenie dla życia oraz zdrowia. Poprzez ukłucie używaną igłą można zarazić się chorobą przenoszoną przez krew. Do pojemnika nie należy wyrzucać również zużytych opatrunków oraz termometrów rtęciowych. Do pojemników możesz wrzucać leki w oryginalnym opakowaniu, czyli tabletki w blistrze oraz syropy w buteleczkach.

Gdzie wyrzucić opakowania po lekach? Jeżeli już zużyłeś całe opakowanie leku, to nie musisz go zanosić do apteki. Wrzucasz je po prostu do żółtego pojemnika lub worka, których służy utylizacji tworzyw sztucznych oraz metali. Jeżeli opakowanie jest szklane, to wrzuć je do zielonego worka lub pojemnika. Ulotki papierowe wyrzuć do niebieskiego pojemnika.

Nigdy nie wyrzucaj przeterminowanych lekarstw do pojemników na odpady zmieszane. Zawsze powinieneś udać się do apteki lub PSZOK-u. Leki mogą być niebezpieczne dla środowiska, dlatego naprawdę z nimi uważaj! Jeżeli nie masz pewności co do tego, jak utylizować leki, to skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub lokalnym PSZOK!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts