Czym są i gdzie wyrzucić elektrośmieci?

Zużyty sprzęt elektroniczny trzeba utylizować w odpowiednim miejscu. Jeżeli nie będziesz tego robił, to możesz narazić się na kosztowny mandat. O tym, gdzie wyrzucić elektrośmieci, dowiesz się z naszego artykułu!
Alicja Kisiak
gdzie wyrzucić elektrośmieci

Na pewno staniesz kiedyś przed sytuacją, gdy konieczne będzie pozbycie się starej lodówki lub pralki. Warto wtedy wiedzieć, gdzie wyrzucić elektrośmieci. Tego rodzaju odpady elektroniczne muszą być przekazane do odpowiedniego miejsca, w innym wypadku narazisz się na mandat. Według szacunków Polacy przetrzymują w swoich domach kilkanaście milionów starych urządzeń AGD. Sama ustawa o utylizacji zużytego sprzętu elektronicznego funkcjonuje w kraju już od wielu lat, ale świadomość obywateli wciąż jest niewielka. Dowiedz się więcej!

Czym są elektrośmieci?

Warto zacząć wyjaśnienia, jakie rzeczy można zaliczyć do kategorii elektrośmieci. Jest to po prostu zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Elektrośmieci mogą zawierać substancje szkodliwe, dlatego nie można postępować z nimi jak ze zwykłymi odpadami. Szkodliwe substancje mogą przeniknąć do gleby i ją zatruć, co będzie miało negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Przykładami elektrośmieci mogą być:

 • drukarki;
 • monitory;
 • lodówki;
 • żarówki;
 • świetlówki;
 • telewizory;
 • żelazka;
 • telefony komórkowe;
 • baterie;
 • laptopy;
 • komputery.

Czy elektrośmieci należy segregować?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny musi być odpowiednio posegregowany i oddzielony od zwykłych śmieci. Nie można wyrzucać elektrośmieci do zwykłego pojemnika na odpady. Na elektrośmieciach znajduje się zresztą specjalne oznaczenie z przekreślonym koszem na śmieci. W elektrośmieciach mogą znajdować się przeróżne substancje szkodliwe. Jeżeli przedostaną się one do ziemi, to mogą naprawdę negatywnie na nią wpłynąć. Warto więc wiedzieć, co zrobić ze starą lodówką lub pralką.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci?

Zastanawiasz się, co zrobić ze starą pralką? Elektrośmieci nie mogą być pozostawione obok tradycyjnego kontenera na śmieci, dlatego duża część miast organizuje regularne zbiórki takich sprzętów. Odbywa się to w ten sposób, że mieszkańcy pozostawiają stary sprzęt elektroniczny przed domem, a oddelegowani przez miasto pracownicy zabierają go do zakładu, w którym odbywa się recykling. Warto zaznaczyć, że najczęściej odbiór jest bezpłatny, należy tylko pilnować odpowiednich dat. W wielu miastach znajdują się specjalne punkty zbiórki elektrośmieci, gdzie oddasz zużyty sprzęt elektroniczny.

Oprócz bezpłatnego odbioru są jeszcze inne sposoby na pozbycie się elektrośmieci. W niektórych marketach można spotkać się z niewielkimi kontenerami, do których można wrzucić drobny sprzęt, czyli na przykład baterie. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wyrzucić kable elektryczne, to będzie to odpowiednie miejsce.

W wybranych sklepach z elektroniką możesz także skorzystać z usługi, która pozwoli ci oddać stary sprzęt przy zakupie nowego. W zamian otrzymasz rabat na nowy sprzęt. Pamiętaj, że sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjęcia zużytych akcesoriów elektronicznych, których rozmiar nie przekracza 25 centymetrów. Pamiętaj, że nieodpowiednia segregacja śmieci może mieć tragiczne skutki dla twojego portfela. Mandaty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Elektrośmieci a recykling

Wiesz już, gdzie wyrzucić telewizor i inny zużyty sprzęt. Warto jednak mieć świadomość tego, co dzieje się z nim później. Elektrośmieci poddawane są starannej selekcji. Sprawdza się, czy mogą być one źródłem surowców, które można ponownie wykorzystać. Tak naprawdę bardzo niewielka ilość odpadów elektronicznych nadaje się do recyklingu, szacuje się, że jest to około 17% wszystkich oddawanych elektrośmieci. Pracownicy zakładów, do których trafia zużyta elektronika, dokonują neutralizacji substancji szkodliwych, selekcjonują elementy, które można poddać recyklingowi, a resztę wysyłają na wysypisko. Przetwarzanie elektrośmieci jest więc procesem bardzo długim i żmudnym.

Wiesz już, gdzie wyrzucić drukarkę, telewizor oraz lodówkę. Jeżeli chcesz oddać elektrośmieci, które zalegają w twoim domu, powinieneś udać się do najbliższego punktu zbiórki elektrośmieci!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts