Zwolnienie lekarskie a prace porządkowe w domu

Zwolnienie lekarskie to okres odpoczynku. Pracownik powinien w tym czasie poprawić swój stan zdrowia, by móc wrócić do pracy. Czy w czasie trwania zwolnienia lekarskiego można wykonywać prace porządkowe w domu? Dowiedz się już teraz!
Alicja Kisiak
zwolnienie lekarskie a prace porządkowe w domu

Nie każda choroba oznacza zaraz, że pacjent musi leżeć w łóżku. Wiele osób kuszone kilkoma dniami wolnego decyduje się wykorzystać zwolnienie lekarskie, by mimo choroby wykonać prace porządkowe w domu. Jest to temat, który może budzić kontrowersje, ponieważ pracownik na L4 nie powinien wykonywać żadnych prac, które mogą pogorszyć jego stan zdrowia. Czy można robić porządki w domu podczas zwolnienia lekarskiego? Czytaj nasz artykuł!

Jak działa zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest przez lekarza, który w wyniku badania stwierdzi, że stan zdrowia pracownika nie pozwala mu na wykonywanie obowiązków służbowych. Na zwolnieniu znajduje się informacja o długości niezdolności do pracy oraz jej powód. Zwolnienie lekarskie wystawiane jest też w przypadku leczenia szpitalnego. Czasami dochodzi także do sytuacji, w której członek rodziny pracownika choruje, a ten musi się nim zająć. Takie zwolnienia otrzymują najczęściej rodzice, gdy ich dzieci zachorują – wypowiada się specjalista z serwisu medycznego e-zwolnienie24h.pl

W dzisiejszych czasach nie musisz wcale wychodzić z domu, by otrzymać zwolnienie lekarskie. Zwolnienia online są coraz popularniejsze, ponieważ pozwalają zaoszczędzić czas i nie narażać swojego stanu zdrowia na pogorszenie. Online możesz dostać zwolnienie w każdej sytuacji, ale należy pamiętać, że zwolnienie lekarskie po urlopie wychowawczym oznacza, że kobieta nie otrzymuje zasiłku.

Czy podczas zwolnienia lekarskiego można wykonywać prace porządkowe w domu?

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik nie powinien narażać swojego stanu zdrowia na pogorszenie. Czy prace porządkowe w domu mogą naruszać warunki zwolnienia lekarskiego? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy tutaj od tego, jakie porządki chcesz wykonać. Nikt nie powinien ukarać pracownika, który podczas zwolnienia posprząta swoje mieszkanie, jednak jeżeli zaczniesz robić remont w trakcie L4, to może to zostać uznane za nadużycie zwolnienia. Pamiętaj, że pracodawca ma prawo, by skontrolować pracownika przebywającego na L4.

Co możesz robić na L4?

Jeżeli twój lekarz zalecił ci zażywanie świeżego powietrza, to nie musisz siedzieć w domu! Możesz wyjść na spacer i nikt nie odbierze tego, jako nadużycie zwolnienia. Jeżeli jednak twój lekarz stwierdził, że musisz zostać w domu, by dojść do zdrowia, to koniecznie stosuj się do jego zaleceń. Wszelkie prace porządkowe lepiej odłożyć na później i po prostu odpowiednio wypocząć, by nabrać sił przed powrotem do wykonywania obowiązków służbowych.

Czego nie możesz robić na zwolnieniu lekarskim?

Na zwolnieniu lekarskim pod żadnym pozorem nie możesz wykonywać innej pracy zarobkowej. Takie zachowanie może mieć bardzo złe konsekwencje, dlatego nie ryzykuj! Z pracą w ogrodzie lub w domu także powinieneś się wstrzymać do czasu, aż twoje zwolnienie się skończy. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na kontrolę i zobaczy, że pracujesz w ogrodzie, to konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Utracisz nie tylko jego zaufanie, ale także podjęte mogą zostać kroki prawne.

Co grozi za nadużycie zwolnienia lekarskiego?

Jeżeli podczas kontroli pracodawcy nie będzie cię w domu, to będziesz musiał mieć dobre wytłumaczenie. W przypadku, gdy pracodawca przyłapie cię na innej pracy zarobkowej lub w pobliżu domu, to możesz stracić świadczenia zdrowotne za czas, w którym byłeś na zwolnieniu lekarskim. Nadużycie zwolnienia lekarskiego może być również powodem do zwolnienia dyscyplinarnego z pracy. W czasie L4 nie wykonuj prac zarobkowych ani takich, które mogą sprawić, że twój stan zdrowia się pogorszy.

Zwolnienie lekarskie to czas, w którym powinieneś przede wszystkim skupić się na odpoczynku i rekonwalescencji. Prace dodatkowe lepiej jest odłożyć na później. Nikt jednak nie zabroni ci wykonywania podstawowych prac domowych. Lekkie czynności w domu czy mieszkaniu możesz wykonywać.

Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts