Jaką lodówkę wybrać?

Dziesiątki lat temu była wyznacznikiem wyższych sfer, dzisiaj jest w każdym polskim domu – lodówka, bo o niej mowa, stała się nieodzownym wyposażeniem każdej kuchni. Ze względu na zmieniające się potrzeby użytkowników, nowoczesna lodówka musi iść z duchem czasu, zachwycać solidnością i wytrzymałością. Aby jej zakup nie był przypadkowy, warto zastanowić się nad jej funkcjonalnościami, by w jak największym stopniu podnieść komfort codziennego przygotowywania posiłków. Jaką lodówkę wybrać, by wydajność urządzenia satysfakcjonowała a jednocześnie powodowała mniejsze zużycie energii? Jak wybrać najlepszą lodówkę spośród wielu dostępnych na rynku? Sprawdźmy, czym powinna się wyróżniać niezawodna lodówka?
Ida Grabska

Zanim zdecydujesz się na konkretny model lodówki, musisz sobie odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania – czy szukasz urządzenia do dużej czy małej kuchni, jak duża jest Twoja rodzina i jak często przygotowujecie posiłki. Posiadacze małych przestrzeni kuchennych zazwyczaj sięgają po lodówki do zabudowy, natomiast w dużych kuchniach decydujemy się na modele wolnostojące jak lodówka side by side.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Jaka lodówka do domu i mieszkania? Kiedy szukamy lodówki do już zaaranżowanej przestrzeni lub gdy dysponujemy dość niewielkim wnętrzem, wówczas decydujemy się na małe lodówki, które, choć są tańsze, to ich oferta na rynku jest znacznie mniejsza w porównaniu z ofertami dużych lodówek. Ze względu na to, że prawa rynku każą dostarczać producentom coraz większe i nowocześniejsze modele, do lodówek cieszących się największą sprzedażą należą lodówki wolnostojące, których pojemność użytkowa wynosi ponad 300 litrów, podczas gdy pojemność chłodziarki z serii najmniejszych to zaledwie 50 litrów.

Dodatkowe funkcje lodówek – komora świeżości, półki z hartowanego szkła, komora do przechowywania mięsa, opcja No Frost

Funkcjonalne nowoczesne lodówki mają wiele opcji. W komorze do przechowywania owoców, panują warunki sprzyjające zachowaniu przez nie soczystości i jędrności. Dzieje się tak, ponieważ w komorze świeżości emitowane jest światło LED imitujące 24-godzinny cykl słońca. Dzięki niebieskiej, zielonej i czerwonej fali światła, owoce i warzywa o wiele dłużej zachowują swoje naturalne wartości niż gdyby miały być przechowywane w standardowej szufladzie.

W zależności od modelu i funkcjonalności, najlepsze lodówko – zamrażarki do Twojej kuchni wyposażone zostały także w szufladę Fresh Box 0°  przeznaczoną do przechowywania mięsa i ryb oraz szufladę Fresh Box+ z suwakiem wilgotności – na owoce i warzywa.

Dobra lodówka to model z opcją No Frost, obniżającą zużycie energii elektrycznej. 

Lodówki inteligentne – zmiana otwierania drzwi, komora zero i nie tylko

Zastanawiasz się czym jeszcze mogą zaskoczyć Cię nowoczesne lodówki? Jak się okazuje, naprawdę mają czym się pochwalić. Do lodówek z funkcjonalnościami przydatnymi na co dzień należą:

  • lodówki z kostkarką
  • lodówki z dystrybutorem wody
  • lodówki z automatycznym odszranianiem
  • lodówki z komorą zero
  • lodówki z możliwością zmiany kierunku otwierania drzwi
  • lodówki z alarmem otwartych drzwi
  • lodówki z minibarkiem
  • lodówki z elektroniczną kontrolą temperatury
  • lodówki wyposażone w intuicyjny panel sterowania 

Najlepsze lodówki to energooszczędne lodówki

Poza wymiarami i funkcjami lodówki ogromną rolę odgrywa także jej specyfikacja techniczna, a ściślej mówiąc klasa energetyczna danego modelu, determinująca wysokość kosztów eksploatacji sprzętu. Stopień energooszczędności lodówki oznaczany jest literami alfabetu od A do D – klasa A oznacza najniższe zużycie prądu, zaś D największe. Ze względu na to, że lodówka zużywa najwięcej energii elektrycznej spośród wszystkich sprzętów AGD, zanim zdecydujemy się na konkretny model powinniśmy sprawdzić, ile pobiera prądu w skali roku oraz to w jakich warunkach będzie najefektywniej pracować. 

Podsumowanie

Teraz już wiesz, na co należy zwrócić uwagę, wybierając nowy model lodówki. Potrzeby, oczekiwania i możliwości metrażowe determinują to jaka lodówka będzie dla nas najbardziej funkcjonalna. Szeroki asortyment setek modeli na rynku, z pewnością nie pozostawia nikogo obojętnym zapewniając komfort szerokiego wyboru. Jeśli jeszcze się wahasz, sprawdź co do zaoferowania mają lodówki Samsung oraz lodówki Whirlpool.

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts