Najbardziej awaryjne części samochodowe: Jakie elementy wymieniać najczęściej?

Alicja Kisiak

To jaka część będzie psuła się najczęściej w danym samochodzie zależy od wielu czynników. Zarówno tych ogólnych, takich jak błędy popełnione przez producenta jeszcze na etapie projektowania, jak i tych indywidualnych, jak problemy podczas produkcji czy wadliwe części. Dużo zależy też od samego kierowcy, a więc od stylu jazdy i rzetelności w usuwaniu drobnych uszkodzeń, terminowym robieniu przeglądów i wymianie płynów, czy filtrów. Istnieje jednak pewna kategoria części, które niejako psują się w zaplanowany sposób a ich systematyczna wymiana należy raczej do kwestii utrzymania maszyny, a nie jej naprawy. Części z tej kategorii to tak zwane części eksploatacyjne. Do najważniejszych części, jakie muszą być co jakiś czas wymieniane należą:

  • Klocki hamulcowe — to chyba najczęściej wymieniane części w samochodach osobowych. Elementy te ścierają się bowiem w stosunkowo szybkim tempie za każdym razem, kiedy kierowca wciska pedał hamulca. Trudno jest przewidzieć, jak często elementy te trzeba wymieniać, bo zależy to od indywidualnego stylu jazdy, ale szacuje się, że zwykle trzeba to robić co około 30 tys. kilometrów, choć zdarzają się przypadku, w których kierowcy robią to częściej niż co 10 tys. kilometrów.
  • Opony — w tym przypadku wymianę zaleca się, kiedy grubość bieżnika spada poniżej 3 mm, mimo że minimalna grubość ustalona przez prawo drogowe to 1,6 mm.
  • Żarówki — wymienia się je, kiedy ulegną przepaleniu
  • Paski rozrządu — żywotność paska rozrządu ustala producent samochodu, więc okres wymiany należy sprawdzić w instrukcji obsługi
  • Filtry — najlepiej komplet filtrów wymieniać raz do roku tuż przez corocznym przeglądem technicznym
  • Elementy zawieszenia 

Dbanie o systematyczne i terminowe wymienianie tych elementów nie tylko znacząco poprawia bezpieczeństwo na drodze, ale też zapobiega powstawaniu kolejnych, bardziej kosztownych w skutkach napraw. Jeśli więc chcesz, aby twój samochód działał optymalnie i mógł służyć ci wiernie i bezawaryjnie przez całe lata, to nie ignoruj tych drobnych i typowych usterek. Wejdź na stronę części samochodowe sklep internetowy i kup taniej, a jednocześnie wygodniej wszystko, czego potrzebujesz. Dzięki temu twój samochód będzie mógł ci się zrewanżować bezawaryjną pracą.

Artykuł promocyjny

Archiwum: czerwiec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts