Jak wyczyścić zmatowione szkło? Poznaj skuteczne domowe sposoby!

Lśniące szklanki i miski są piękną ozdobą stołu podczas każdego domowego przyjęcia. Aby zawsze cieszyć się ich idealnym wyglądem, warto wiedzieć, jak wyczyścić zmatowione szkło. Sprawdź nasze sposoby!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić zmatowione szkło

Jak wyczyścić zmatowione szkło bez nadmiernej pracy? Jak pozbyć się nieestetycznych smug z zastawy stołowej? Nasze sposoby na pewno ci pomogą! Sprawdź je!

Zapamiętaj!

  1. Zmatowione szkło możesz czyścić ręcznie lub w zmywarce. ✔️
  2. Aby ręcznie wyczyścić zmatowienie, użyj pasty z soli i octu lub cytryny. ✔️
  3. Czyste szkło zawsze wysusz i przetrzyj miękką ściereczką, aby zapobiegać zaciekom. ✔️
  4. Aby zmatowione szkło wyczyścić w zmywarce, upewnij się, że jest w niej wystarczająco soli. ✔️

Jak wyczyścić zmatowione szkło – ręcznie czy w zmywarce?

Czyszczenie zastawy stołowej i innych szklanych przedmiotów w zmywarce to spora oszczędność czasu. Wystarczy użyć odpowiednich środków, wybrać program i można cieszyć się pięknie błyszczącym szkłem! Jednak, aby wszystko się udało, ważne jest dobre ułożenie szklanych przedmiotów w urządzeniu. Rób to ostrożnie i rozdzielaj rzeczy tak, aby nie poobijały się i nie pękły! Pamiętaj też, aby nie wkładać do zmywarki szklanych przedmiotów ze złoconymi zdobieniami albo pomalowanych ręcznie. Już jeden cykl mycia może bezpowrotnie pozbawić je ozdób!

To samo tyczy się kryształów. Zawsze myj je ręcznie! Sprawdź nasz artykuł o tym jak wyczyścić zmatowione kryształy!

Kiedy domowe szkło myjesz ręcznie, zwróć uwagę, aby nie pozostawiać rzeczy na dłuższy czas w gorącej wodzie – mogą powstać na nich zacieki i białe ślady! Nie jesteś pewien, jak wyczyścić zmatowione szkło, na którym zacieki i osad już powstały? Pomogą ci w tym domowe sposoby! Miskę, karafkę albo wazon oczyścisz, kiedy umieścisz w nich… obierki ziemniaków! Zalej je ciepłą wodą, a po kilku godzinach umyj delikatnym detergentem.

Szklane figurki idealnie oczyścisz z kolei, jeśli najpierw pozostawisz je na kilkadziesiąt minut pokryte pastą z soli i octu. Możesz też zastosować cytrynę – pokrój ją i wybranym kawałkiem pocieraj szkło. Na koniec zmyj wszystko w ciepłej wodzie przy użyciu miękkiej ściereczki. 

Od Pani Domu ✨

Wiecie co jeszcze dobrze czyści szkło? Denaturat! Dlaczego go nie polecam? Cóż, odpowiedź jest prosta: zapach. Wiem, że przy sprzątaniu nie wszystko pachnie różami, ale po co się zamęczać i narażać na opary alkoholowe. 

Polerowanie szkła – zabieg, który przedłuży blask twoich naczyń!

Polerowanie szklanych naczyń bywa uciążliwe. Proces ten przyspieszysz, jeśli najpierw dowolny szklany przedmiot umieścisz na chwilę nad garnkiem z gorącą wodą. Zaparowane szkło łatwiej wypolerować! Pracuj wykonując małe, okrężne ruchy i używając ściereczki z mikrofibry albo irchy. Jeśli ich nie masz, możesz posłużyć się starym sposobem babć, który sprawdza się również przy myciu okien i szklaną zastawę polerować… rajstopami!

Jeśli szkło, pomimo starannego mycia, wciąż nie odzyskało dawnego blasku, umieść je na kilka godzin w wodzie z niewielką ilością amoniaku. Po takim zabiegu zawsze dokładnie wypłukuj przedmioty czystą wodą!

Jak wyczyścić zmatowione szkło? To pytanie gospodynie domowe zadawały sobie już kilkadziesiąt lat temu. Dziś możesz oprzeć się na ich wiedzy i wykorzystać ocet czy sól albo po prostu spróbować mycia szkła w zmywarce. Oczyszczone zaprezentuje się wspaniale i stanie ozdobą twojego domu!

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts