Czekając na maluszka, czyli jak się przygotować?

Ciąża to czas, gdy przyszli rodzice starają się jak najlepiej przygotować do narodzin maluszka. Urządzanie pokoju, kupowanie wyprawki pochłania mnóstwo czasu i energii. Przede wszystkim warto jednak zadbać o zdrowie dziecka i matki.
Ida Grabska

Przyszłe mamy czeka nie lada wyzwanie. Ciąża jest czasem ogromnej radości, ale także wielu obaw. Aby ze spokojem zająć się przygotowaniami na narodziny maluszka, warto przeprowadzić badania prenatalne. Te mogą potwierdzić, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli wskażą jakieś nieprawidłowości, rodzice mogą szukać pomocy i wsparcia u profesjonalistów. Warto pamiętać, że dziś możliwie jest leczenie w łonie matki, a także od razu po urodzeniu. Wczesna diagnoza to szansa na lepszą opiekę dla noworodka.

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne dzieli się na przesiewowe (nieinwazyjne) i diagnostyczne (inwazyjne). Ich celem jest wykluczenie bądź wczesne wykrycie wad rozwojowych, chorób genetycznych, metabolicznych u płodu. Warto podkreślić, że badania nie są obowiązkowe, a ostateczna decyzja zależy zawsze do kobiety. Lekarz może jednak zalecić ich wykonanie, szczególnie gdy ciężarna znajduje się w grupie ryzyka. Przeczytaj więcej w tekście: “https://www.niftytest.pl/blog/badania-prenatalne-kiedy-nalezy-je-wykonac”.

O badaniach powinny pomyśleć kobiety, które ukończyły 35 lat lub urodziły już dziecko z wadą rozwojową, czy chorobą genetyczną. Lekarz bierze również pod uwagę historię rodzinną chorób tego rodzaju i na tej podstawie może skierować przyszłą matkę na badania. Czy jest się czego obawiać? Badania przesiewowe jak USG czy Nifty Pro test z krwi to całkowicie bezpieczne procedury, które pozwalają poznać stan zdrowia dziecka. Jeśli badania tego rodzaju wskażą na pewne nieprawidłowości, lekarz może skierować na dokładniejsze badania jak biopsja trofoblastu, czy amniopunkcja. Są one obarczone pewnym ryzykiem, dlatego należy rozważyć korzyści i potencjalne zagrożenie.

Dlaczego warto wykonywać badania prenatalne?

Badania prenatalne mogą potwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy istnieje prawdopodobieństwo rozwinięcia się u niego choroby genetycznej. Taka wiedza jest dla rodziców bezcenna, może zapewnić spokój i pozwala skupić się na przygotowaniach do narodzin dziecka. Co jednak, jeśli wyniki nie są optymistyczne? Wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości pozwala rodzicom na podjęcie odpowiednich kroków. Znalezienie specjalistów, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt, a nawet podjęcie leczenia jeszcze w łonie matki. 

Warto pamiętać, że szybka diagnoza to także szybka reakcja i większe szanse na lepsze życie chorego maluszka. Wiedza na temat wyzwań, jakie czekają rodziców, pozwala też przygotować się emocjonalnie korzystając ze wsparcia terapeutów, psychologów. Przygotowanie na przyjście na świat nowego członka rodziny powinny przede wszystkim dotyczyć troski o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Kolejnym etapem będzie kupowanie wyprawki.

Wyprawka dla niemowlaka – co jest niezbędne?

Przed narodzinami dziecka wiele matek wpada w istny szał zakupowy. Przygotowywanie pokoju dla malucha, gromadzenie ubranek określane jest jako wicie gniazda. I wiele w tym prawdy. O czym przede wszystkim powinny pamiętać przyszłe mamy? W pierwszej kolejności warto zakupić fotelik samochodowy, który będzie niezbędny, by przewieźć malucha ze szpitala do domu. Na samym początku należy też kupić nieco ubranek – warto to jednak robić z umiarem, ponieważ maluch szybko rośnie, a kolejne ciuszki błyskawicznie robią się za ciasne.

W ramach pierwszych zakupów warto też nabyć wózek, łóżeczko i wanienkę. Nie zapomnij również o kosmetykach do pielęgnacji – i w tym przypadku nie warto przesadzać, najlepiej postawić na delikatne emolienty, które zatroszczą się o wrażliwą skórę maluszka.

Przed rozwiązaniem czeka cię naprawdę sporo. Jeśli chcesz ze spokojem zacząć przygotowania na przyjęcie nowego członka rodziny, pamiętaj o diagnostyce. Badania dadzą ci pewność, że twój maluszek jest zdrowy lub pozwolą ci lepiej zaplanować opiekę i leczenie dziecka.

Treść promocyjna

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts