Jak uszczelnić okna plastikowe i drewniane? Sprawdź domowe sposoby na pozbycie się nieszczelności

Jeśli okna w twoim domu były wymieniane już kilka lat temu, możesz z czasem zauważyć, że powietrze w ich pobliżu jest znacznie chłodniejsze. To znak, że uszczelki przestały właściwie spełniać swoje zadanie. Sprawdź, jak uszczelnić okna.
Alicja Kisiak
jak uszczelnić okna

Czy to czas na wymianę okien? Jeszcze nie! Nieszczelne okna możesz uszczelnić samodzielnie. Dowiedz się, jak uszczelnić okna bez pomocy specjalisty!

Szczeliny w oknach – przyczyny. Czy zawsze winna jest pianka?

Przyczyny nieszczelności okien mogą być różne. Często problem ten wynika z nieprawidłowego montażu. Jeśli jednak twoje okna plastikowe początkowo spełniały swoje zadanie, ale po kilku latach przestają skutecznie chronić domowników przed zimnem, prawdopodobnie problemem jest zużyta uszczelka. Te gumowe elementy z czasem kruszeją pod wpływem wilgoci i niskich temperatur i trzeba wówczas wymienić je na nowe lub zadbać o szczelność okien na inny sposób. Sprawdź, jak uszczelnić okna, aby zapobiegać utracie ciepła.

Jak możesz łatwo sprawdzić, czy okna są nieszczelne?

Aby przekonać się, czy twoje okna przepuszczają powietrze, nie musisz dokonywać żadnych specjalistycznych pomiarów. Przekonasz się o tym dzięki dokładnej obserwacji tego, co dzieje się w pobliżu okien. Najważniejszą oznaką jest wyraźnie chłodniejszy strumień powietrza w pobliżu zamkniętego okna. Możesz także wykonać prosty test z użyciem kartki. Włóż ją w przestrzeń pomiędzy szybą a ramą i zamknij okno. Po zamknięciu możesz swobodnie wyjąć kartkę? Oznacza to, że skrzydło okienne za słabo przylega do pozostałych elementów.

Na nieszczelność mogą wskazywać także:

  • zaparowane szyby w okresie zimowym;
  • pojawiające się na ramie, parapecie i ścianach pleśnie i grzyby;
  • problemy przy otwieraniu i zamykaniu okien.

Dlaczego warto uszczelniać okna?

Obawiasz się, że uszczelnianie okien będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami? Warto spojrzeć na tę kwestię inaczej – dzięki zamontowaniu nowych uszczelek lub zastosowaniu taśm czy pianek możesz znacznie oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Dlaczego? Przedostające się przez okna zimne powietrze wychładza pomieszczenie, co sprawia, że do jego ogrzania potrzeba więcej energii. To działa także w drugą stronę – przez nieszczelne okna ucieka ciepłe powietrze. Chłodne powietrze i wilgoć wpływają także na stan samych ram okiennych. Są szczególnie niekorzystne dla okien drewnianych.

Jak uszczelnić okna? Domowe sposoby

Czy wiesz, że aby wykonać uszczelnianie okien, nie musisz korzystać z pomocy fachowców? Dzięki nowoczesnym metodom uszczelniania okien bez problemu poradzisz sobie z tym samodzielnie. Dowiedz się, jak uszczelnić okna!

Jak używać taśmy uszczelniającej do okien?

Samoprzylepna taśma uszczelniająca to łatwy w użyciu produkt, za pomocą którego szybko pozbędziesz się szpar w stolarce okiennej. Jak zadbać o szczelność okien za pomocą taśmy? Przede wszystkim wybierz odpowiedni produkt: taśma poliuretanowa lub paroprzepuszczalna jest przeznaczona do stosowania na zewnątrz, natomiast wewnątrz stosuje się wyłącznie taśmy paroszczelnej.

Jak uszczelnić okna za pomocą taśmy? Oto krótka instrukcja:

  • zdejmij wszystkie okna z zawiasów;
  • zdemontuj starą taśmę;
  • dokładnie wyczyść ościeżnicę okienną;
  • przymocuj taśmę do ościeżnicy i ściany (taśmę przyklejaj po połowie na ścianę i na ościeżnicę);
  • ewentualne szpary możesz dodatkowo wypełnić pianką – jej nadmiar zbierz za pomocą nożyka.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się pianka uszczelniająca?

Piankę uszczelniającą warto zastosować tam, gdzie ubytki w stolarce okiennej są duże. Użycie pianki to szybki sposób na pozbycie się nieszczelności. Co ważne, pianka poliuretanowa po nałożeniu zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie – dzięki temu skutecznie wypełnia wszystkie miejsca, przez które przedostaje się powietrze i wilgoć. Taka pianka jest odporna na zimno i wilgoć. Może jej natomiast zaszkodzić promieniowanie UV, dlatego jeśli chcesz ją nałożyć od zewnątrz, warto zastosować dodatkową warstwę tynku.

Pianka montażowa jest łatwa w użyciu. Aplikuje się ją za pomocą specjalnego pistoletu. Jeśli nałożysz jej zbyt dużo, nadmiar łatwo usuniesz nożykiem.

Uszczelnianie okien silikonem – najlepsze w przypadku pojedynczych szpar

Jako uszczelniacz możesz zastosować także silikon budowlany. To materiał izolacyjny, który dobrze nadaje się do wypełniania niewielkich, pojedynczych szpar. Duże znaczenie ma to, jakiego rodzaju silikon wybierzesz. W przypadku nieszczelności pomiędzy oknem a ścianą (tynkiem lub betonem) możesz użyć uniwersalnego. Do nieszczelnych okien PCV najlepiej wybierać specjalne, przeznaczone do tego rodzaju materiałów silikony.

A może wymiana uszczelek? Kiedy warto to zrobić?

Gdy zauważysz duży ubytek w uszczelce, warto rozważyć jej wymianę na nową. Jak to zrobić? Najpierw usuń starą uszczelkę z wrębu. Dokładnie wyczyść miejsce montażu, a następnie wsuń nową uszczelkę w kanał.

To, jakiego rodzaju uszczelki będą pasowały do twojego okna, zależy od danego modelu. Informacje na ten temat znajdziesz w karcie gwarancyjnej. W oknach PCV najczęściej wykorzystuje uszczelki poliuretanowe lub najtrwalsze uszczelki EPDM.

Czym różni się uszczelnianie okien plastikowych i drewnianych?

Czym uszczelnić okna plastikowe, a czym drewniane? Czy materiał, z którego wykonana jest rama, ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego produktu? W przypadku najpopularniejszych okien PCV możesz wybrać zarówno samoprzylepną taśmę uszczelniającą, jak i piankę. Do izolacji okien z drewna lepiej nadają się natomiast pianki. Warto je wykorzystać również w przypadku, gdy nieszczelne jest nie samo okno, ale ściana – pianka zapewni odpowiednią izolację termiczną tynku.

Masz dość chłodnego powietrza przedostającego się do twojego domu? Teraz już wiesz, jak uszczelnić okna!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts