Jak odkamienić ekspres do kawy? Praktyczne porady

Jak odkamienić ekspres do kawy? Twarda woda może sprawić, że po jakimś czasie wydajność urządzenia znacznie spadnie. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się kamienia z domowego ekspresu.
Ida Grabska
barista odkamienił ekspres do kawy i robi kawę

Zapamiętaj!

  • Kamień w ekspresie do kawy tworzy się poprzez osad z minerałów naturalnie zawartych w wodzie. 
  • Do odkamieniania ekspresu można wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną lub specjalny preparat przeznaczony do tego celu.
  • Po usuwaniu kamienia należy dokładnie przepłukać wszystkie elementy ekspresu, aby uniknąć osadu i przykrego zapachu.

Jak powstaje kamień w ekspresie do kawy?

Woda wykorzystywana do przygotowania kawy jest bogata w różne minerały, takie jak magnez, czy wapń. Po jej wyparowaniu gromadzą się ona powierzchni ekspresu. Z czasem tworzy się z nich osad, który osiada na filtrach, rurkach, czy grzałkach. 

Nadmiar kamienia nie tylko zmniejsza efektywność urządzenia, ale także może wpływać negatywnie na smak kawy. Właśnie dlatego warto jak najczęściej myć i konserwować ekspres. 

Jak odkamienić ekspres do kawy?

A co zrobić, kiedy na naszym ekspresie zgromadziła się już warstwa kamienia? Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak odkamienić ekspres do kawy. 

  • Wykorzystaj ocet. Domowym sposobem na odkamienianie jest sporządzenie roztworu wody z octem w proporcjach 1:1. Przelewamy nim pokryte kamieniem fragmenty ekspresu. Należy jednak dokładnie wypłukać urządzenie po zabiegu, aby pozbyć się specyficznego zapachu octu. 
  • Wykorzystaj sodę oczyszczoną. Ten uniwersalny środek do czyszczenia w połączeniu z wodą doskonale odkamienia. W tym przypadku również trzeba 
  • Wykorzystaj specjalny środek do usuwania kamienia – najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się kamienia z ekspresu do kawy jest wykorzystanie do czyszczenia specjalnego środka, który przeznaczony jest właśnie do tego celu. Ta powszechnie dostępna substancja, najczęściej występuje w formie proszku do rozmieszania z wodą. 

O czym warto pamiętać, czyszcząc ekspres z kamienia?

Niezależnie od tego, jaki sposób na to, jak odkamienić ekspres do kawy wybierzesz, pamiętaj, żeby po czyszczeniu dokładnie przepłukać wszystkie elementy wodą. Zarówno domowe sposoby, takie jak ocet, czy soda, jak i profesjonalne środki mogą pozostawić na częściach urządzenia nieprzyjemny osad, czy zapach. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts