Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Chwasty i mech często pojawiają się w szczelinach pomiędzy kostkami brukowymi. Dzieje się tak zwłaszcza w zacienionych miejscach. Chcesz pozbyć się nieestetycznie wyglądających roślin? Sprawdź, jak usunąć mech z kostki łatwo i skutecznie.
Alicja Kisiak
jak usunąć mech z kostki

Mech i inne rośliny wyrastające w szczelinach pomiędzy kostkami brukowymi nie tylko źle wyglądają, ale także są niebezpieczne – na śliskiej nawierzchni łatwo się poślizgnąć. Dowiedz się, jak usunąć mech z kostki brukowej!

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z poradnikcodziennosci.pl

Dlaczego porosty, chwaty i mech na kostce brukowej stanowią zagrożenie?

Betonowe lub granitowe kostki są narażone na działanie wilgoci, a przez to również na rozwój mchów, porostów i innych drobnych roślin. Łatwo zapuszczają one korzenie i wyrastają w szczelinach pomiędzy brukiem. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne. Rośliny porastające kostkę brukową sprawiają, że nawierzchnia staje się śliska i stanowi zagrożenie dla chodzących po niej osób.

Sprawdź, jak usunąć mech z kostki brukowej domowymi sposobami

Jak usunąć mech z kostki brukowej i od czego zacząć? Możesz spróbować ręcznego usuwania roślin wraz z korzeniami. Warto przy tym zastosować pomocne narzędzia – szczotki, skrobaki lub specjalne wycinaki do chwastów. Nalot z mchu i porostów skutecznie usuniesz także za pomocą palnika gazowego.

Wiele osób stosuje specjalistyczne opryski. Takie środki chemiczne szkodzą jednak nie tylko roślinom, ale i ludziom. Dużo lepiej sprawdzi się spryskanie powierzchni kostki roztworem octu z wodą. Ocet na chwasty to sprawdzony i naturalny środek do usuwania niechcianych roślin. Po kilku dniach rośliny uschną i pozostanie ci tylko mechaniczne usuwanie resztek.

Co robić, by mech i inne rośliny nie odrastały?

Aby pozbyć się mchu i chwastów na dłużej, zadbaj o regularne czyszczenie kostki brukowej. Możesz robić to np. za pomocą myjki ciśnieniowej. W utrzymaniu chodnika w czystości pomoże także nasączenie jego powierzchni specjalnym impregnatem.

Jeśli zwalczanie mchu jest nieskuteczne, a sprawdzone sposoby u ciebie nie działają, warto sprawdzić, czy teren pod alejkę lub chodnik został odpowiednio przygotowany. Jeśli pod spodem znajduje się wilgotna, żyzna ziemia, możesz usuwać mech i wykwity wielokrotnie, a niechciane rośliny mimo to będą odrastały. W takiej sytuacji możesz sięgnąć po ostateczność – zdjąć kostkę granitową lub betonową i ułożyć ją na odpowiednim podłożu, czyli piasku i żwirze.

Wiesz już, jak wyczyścić mech z kostki brukowej? Oprócz usuwania chwastów pamiętaj także o utrzymywaniu jej w czystości!

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts