Jak usunąć tapetę ze ściany? Poznaj domowe sposoby

Przygotowujesz się do remontu i chcesz wiedzieć, jak usunąć tapetę ze ściany? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika i materiały. To dzięki nim zerwiesz starą tapetę szybko i skutecznie!
Alicja Kisiak
jak usunąć tapetę ze ściany

Możesz mieć wiele powodów, by chcieć pozbyć się starej tapety – niemodny wzór lub zły stan i wygląd. Na szczęście możesz to zrobić szybko i za pomocą domowych sposobów. Dowiedz się, jak usunąć tapetę ze ściany!

Przygotuj pomieszczenie i niezbędne narzędzia do zrywania tapety

Pomieszczenie, w którym będziesz usuwał starą tapetę, należy przygotować tak jak do malowania. Oznacza to odkręcenie włączników i gniazdek elektrycznych, a także odsunięcie mebli od ściany i przykrycie ich folią malarską. Listwy przypodłogowe można zabezpieczyć taśmą malarską.

Jak usunąć tapetę ze ściany szybko i skutecznie? Do usuwania tapety potrzebujesz:

  • wałka perforacyjnego do tapet – naszpikowanego kolcami narzędzia, które ułatwia odrywanie tapety;
  • szpachelki;
  • nożyka do tapet;
  • spryskiwacza, którego użyjesz do aplikacji wody lub wody z octem na tapetę;
  • gąbki;
  • papieru ściernego.

Jak usunąć tapetę ze ściany – na sucho i na mokro

Czasami, aby usunąć starą tapetę ze ściany, nie potrzebujesz wysiłku. Niektóre rodzaje tapet, np. winylowych, fizelinowych lub włókna szklanego, udaje się usunąć na sucho. Jak to sprawdzić? Najpierw spróbuj podważyć róg tapety nożykiem lub szpachelką i oderwać fragment. Jeśli materiał będzie dobrze odchodzić od ściany w większych fragmentach, możesz kontynuować pracę. Jeśli nie, lepiej będzie użyć metody na mokro.

Jak usunąć tapetę na mokro? Namocz gąbkę lub pędzel w wodzie i posmaruj duży fragment tapety. Pozostaw namoczoną tapetę i odczekaj, aż stanie się miękka. Czas namaczania zależy od materiału, jakiego wykonana jest tapeta, a także od jej grubości. Zazwyczaj jest to kilkanaście minut. Namoczony papier lub inny materiał można stosunkowo łatwo usunąć za pomocą szpachelki.

Jak usunąć klej do tapet?

Oprócz usunięcia wierzchniej warstwy konieczne będzie także pozbycie się kleju do tapet. Tutaj również pomoże namaczanie – ścianę można posmarować gorącą wodą lub roztworem wody i octu, a następnie zdzierać klej szpachelką. Dobrym sposobem na rozpuszczenie kleju jest także użycie parownicy.

Oprócz domowych środków do dyspozycji masz także specjalistyczne środki do usuwania tapet. Pomagają one pozbyć się zarówno samej tapety, jak i kleju.

Pozbycie się resztek tapet to nic trudnego. Potrzebujesz jedynie podstawowych narzędzi i… nieco cierpliwości!

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts