Szafa minimalisty – jak powinna wyglądać?

Chciałbyś uporządkować ubrania w swojej szafie i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać szafa minimalisty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy, czym charakteryzuje się minimalizm w garderobie i jak go utrzymać!
Ida Grabska
szafa minimalisty

Szafa minimalisty w pigułce

  • W szafie minimalisty znajduje się niewiele ubrań, które jednak pasują do siebie nawzajem.
  • Minimalizm w szafie można łatwo utrzymać, stosując się do kilku zasad.
  • Mając mniej ubrań, łatwiej jest utrzymać porządek w szafie.

Szafa minimalisty – co to oznacza?

Szafa minimalistyczna nazywana jest również kapsułową. Jej idea polega na tym, że znajduje się w niej niewiele elementów, które można ze sobą dowolnie łączyć. Bez względu na to, co zostanie ściągnięte z wieszaka, po połączeniu z innym ubraniem z szafy, będzie tworzyło spójną całość. Zasadą szafy minimalisty jest nie tylko określona liczba elementów garderoby, ale i jej gama kolorystyczna. Minimalista powinien posiadać rzeczy w klasycznych kolorach, takich jak czerń, biel, beż, szarość. Istotne są również ponadczasowe kroje, które będą dopasowane do jego sylwetki.

Jak wprowadzić minimalizm w szafie?

Ciekawi cię, w jaki sposób osiągnąć minimalizm w szafie? Lista najpotrzebniejszych ubrań może okazać się tutaj super rozwiązaniem! Dzięki niej można sprawnie i skutecznie zrobić selekcję posiadanej odzieży. Należy uwzględnić w niej najczęściej ubierane elementy garderoby, co pozwoli wyeliminować rzeczy, które niepotrzebnie przechowuje się w szafie. Dużym ułatwieniem jest podzielenie odzieży na kategorie, na przykład spodnie ułożyć na jednej półce, na drugiej bluzki lub swetry, a sukienki powiesić na wieszakach. Jeśli coś okaże się za małe lub za duże, to nie ma sensu dalej tego trzymać.

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

Podczas porządków w szafie okazało się, że masz wiele niepotrzebnych rzeczy? Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi ubraniami? Można je oddać na różnego rodzaju charytatywne zbiórki odzieży czy też po prostu wrzucić do specjalnych, ogólnodostępnych koszy dla potrzebujących. Innym rozwiązaniem jest próba sprzedaży. Zakup odzieży z drugiej ręki zyskuje na popularności. Powstaje coraz więcej portali sprzedażowych, na których można wystawić na sprzedaż różne przedmioty, w tym odzież, na przykład marynarkę, T-shirt, koszulkę, torebkę, mokasyny, spódnicę.

Jak utrzymać minimalizm w swojej szafie? Less is more

Jak dbać o minimalistyczną szafę? Oto kilka wskazówek:

  • zawsze dokładnie planuj zakupy, kupuj tylko najpotrzebniejsze rzeczy z listy ubrań i je odhaczaj;
  • nie kupuj ubrań pod wpływem emocji;
  • zwracaj uwagę na skład materiału, nie kupuj odzieży niskiej jakości, bo już po pierwszym praniu mogą nie nadawać się do dalszego noszenia;
  • zawsze mierz ubrania, sprawdzaj, czy są wygodne i czy dobrze leżą;
  • przestrzegaj wytycznych producenta dotyczących pielęgnacji posiadanych elementów garderoby;
  • regularnie sprawdzaj, co masz w szafie (pozbywaj się starych, niepasujących elementów garderoby).

Dlaczego warto mieć szafę kapsułową?

Minimalizm w szafie to dbanie o siebie i środowisko. Kupując mniej rzeczy, generuje się zdecydowanie mniej odpadów. Natomiast posiadanie małej ilości odzieży sprawia, że nie tylko zyskuje się przestrzeń dla pozostałych rzeczy, ale i odzyskuje harmonię i estetykę otoczenia. Niewątpliwą zaletą jest również oszczędność. Utrzymując minimalizm w szafie, nie wydaje się zbędnych pieniędzy na kolejne, nowe, często niepotrzebne ubrania. Zatem więcej pieniędzy zostaje w portfelu.

Jak dbać o ubrania, aby dłużej służyły?

Jeśli chcesz, żeby twoje ubrania służyły ci przez dłuższy czas, to przede wszystkim zwracaj uwagę na ich jakość, a dokładniej na skład materiału. Ważne jest również stosowanie się do informacji producenta zawartych na metkach. Dotyczą one przede wszystkim prania i prasowania. Istotne jest też prawidłowe przechowywanie. Pamiętaj, że marynarki, koszule czy sukienki powinny wisieć na wieszakach.

Szafa minimalisty to dobry krok do przywrócenia równowagi w swoim życiu. Dodatkową zaletą jest dbałość o środowisko!

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts