Jak usunąć klej z ubrań?

Plama kleju na ubraniu? W większości przypadków można sobie z tym poradzić. Ważne jest jednak, by wiedzieć, co robić i działać szybko. Sprawdź, jak usunąć klej z ubrań domowymi sposobami!
Alicja Kisiak
jak usunąć klej z ubrań

Czy wiesz, że nieestetycznie wyglądające resztki kleju mogą zniszczyć twoje ubranie? Nie pozwól na to! Dowiedz się, jak usunąć klej z ubrań i uratuj swoją ulubioną bluzkę, koszulę lub sweter!

Uważaj na resztki kleju na ubraniu – mogą niszczyć tkaniny

Plama z kleju to nie tylko problem estetyczny. Pozostałości substancji (silnie działających, a często także toksycznych) mogą uszkodzić delikatne materiały, np. jedwab. To właśnie dlatego do usuwania kleju warto przystąpić jak najszybciej, zanim wyschnie.

Jak usunąć klej z ubrań w zależności od rodzaju substancji?

Jak usunąć klej z ubrań? Wypranie ubrania w pralce najczęściej nie wystarczy. Na szczęście jednak plamy z kleju można skutecznie usuwać za pomocą domowych środków. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakiego rodzaju jest to klej. Sposoby usuwania plam z kleju są bowiem różne w zależności od substancji.

Sprawdź, czym usunąć:

  • klej biurowy – takie plamy są najłatwiejsze do usunięcia, w większości przypadków wystarczy pranie z dodatkiem dobrego proszku do prania, jeśli klej jest barwiony, może być konieczne użycie odplamiacza;
  • klej typu „kropelka” – zabrudzone ubranie należy jak najszybciej wyczyścić, im później to zrobisz, tym większe ryzyko, że zaschnięty klej wniknie trwale we włókna, najpierw należy zmiękczyć plamę za pomocą nasączonego acetonem lub zmywaczem do paznokci wacika, a następnie wypłukać materiał w wodzie z mydłem i wyprać;
  • klej z naklejki – w takim przypadku pomoże powietrze o wysokiej temperaturze, np. z parownicy lub z żelazka (pamiętaj jednak, że resztki kleju po naklejce mogą się do niego przykleić);
  • klej żywiczny – jest trudny do rozpuszczenia, możesz spróbować usunąć go za pomocą wacika lub szmatki zwilżonej olejkiem herbacianym.

Czego nie robić podczas usuwania plam?

Przede wszystkim unikaj silnie działających środków – rozpuszczalnika czy benzyny. Nie tylko nie usuną one kleju z odzieży, ale mogą także trwale zniszczyć delikatne tkaniny. Pamiętaj także, aby nie prasować ubrań bezpośrednio (jedynie przez warstwę innego materiału). Zaschnięty klej może w takim przypadku zniszczyć stopę żelazka. W usuwaniu plam po kleju nie pomoże także mocne pocieranie i szorowanie.

Pamiętaj – aby usunąć ślady kleju, najważniejsza jest odpowiednia metoda i szybkie działanie. Dzięki temu możesz uratować swoje ubrania!

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts