Jak usunąć długopis ze skóry? 7 sposobów!

Jak usunąć długopis ze skóry? Jest na to kilka sposobów, a wśród nich: taśma klejąca, spirytus salicylowy, sok z cytryny i wiele innych. Sprawdź je, zanim postawisz na silną chemię!
Alicja Kisiak
jak usunąć długopis ze skóry

Są takie sytuacje, kiedy trzeba bardzo szybko coś zapisać. Wówczas o plamy z długopisu na skórzanych meblach czy torebce nietrudno. Gorzej, jeśli pisak niespodziewanie znalazł się w rękach dziecka. I choć sytuacja początkowo może wydawać się dramatyczna to jednak nie trzeba od razu pozbywać się mebli. Z tego poradnika dowiesz się, jak usunąć długopis ze skóry!

W skrócie:

  1. Są różne metody usuwania plam z długopisu ze skóry. Pierwsza z nich to zastosowanie taśmy klejącej, która zbiera tusz z powierzchni skóry. ✨
  2. Spirytus salicylowy jest kolejnym skutecznym sposobem na usunięcie plam. Wystarczy namoczyć końcówkę patyczka higienicznego w alkoholu i delikatnie przetrzeć plamę. Następnie miejsce to należy umyć czystą wodą. ✨
  3. Lakier do włosów, spryskany na plamę i pozostawiony na kilka sekund, również może pomóc usunąć tusz. Po tym czasie, miejsce z plamą powinno być przemyte wilgotną szmatką. ✨
  4. Szare mydło to naturalny sposób na usunięcie plam. Potrzebne jest tylko mydło, letnia woda i gąbka kuchenna. ✨
  5. Sok z cytryny to kolejny sposób na to jak usunąć długopis ze skóry. Po namoczeniu wacika w soku, można delikatnie pocierać plamę, a następnie przemyć skórę czystą wodą.✨
  6. Zmywacz do paznokci, stosowany bardzo ostrożnie, także może pomóc usunąć plamy. ✨
  7. Na koniec, po usunięciu plamy, skórę powinno się odpowiednio pielęgnować. Można do tego użyć specjalnych preparatów, kremu nawilżającego lub oleju kokosowego, które pomogą przywrócić jej gładkość i blask. ✨

Jak usunąć długopis ze skóry taśmą klejącą?

Jak usunąć długopis ze skóry? Pierwszym sposobem jest przyklejenie do plamy kawałka taśmy klejącej. Tusz przyklei się do lepkiej powierzchni taśmy. Jeśli za pierwszym razem nie udało się usunąć plamy, możesz kilkakrotnie powtórzyć czynność. Jeżeli nadal nie ma zadowalających efektów, możesz przejść do kolejnych sposobów usuwania długopisu, a dzięki zebraniu sporej ilości tuszu taśmą, z pewnością będzie już tylko łatwiej.

taśma do klejenia jest skuteczniejsza przy świeżych plamach

Spirytus salicylowy usuwa plamy po długopisie

Wiele środków czyszczących zawiera alkohol, ponieważ jest świetnym rozpuszczalnikiem. Jednak w takich środkach znajdują się też inne składniki, które mogą być nieodpowiednie do czyszczenia skóry. Z tego powodu kolejną próbę usuwania tuszu z długopisu z tapicerki przeprowadzamy za pomocą spirytusu salicylowego. Wlej odrobinę alkoholu do miseczki, a następnie zamocz w nim końcówkę patyczka higienicznego. Następnie delikatnie przyłóż mokry patyczek do plamy i zetrzyj ją. Po zakończeniu czynności umyj miejsce czystą wodą.

Lakier do włosów na plamy z tuszu

Kolejnym sposobem na to jak usunąć długopis ze skóry jest lakier do włosów. Ten kosmetyk do włosów znajduje się w większości domów, a wywabianie tuszu z tapicerki skórzanej z jego pomocą trwa zaledwie kilka chwil. Wystarczy spryskać plamę i odczekać kilka sekund. Po tym czasie można już przemyć meble czystą, wilgotną szmatką. Jeśli tapicerka jeszcze się klei, możesz ponownie ją przetrzeć, tym razem używając odrobiny płynu do mycia naczyń.

Lakier do włosów może być zaskakująco skuteczny w usuwaniu plam z tuszu, szczególnie na tkaninach. Nałożenie niewielkiej ilości lakieru na plamę i delikatne pocieranie może pomóc w rozpuszczeniu tuszu, co ułatwi jego usunięcie za pomocą wilgotnej ściereczki.

Podkreśla Wiktoria Ciesielska z portalu estetico.pl

Szare mydło idealne do czyszczenia skóry

Usuwanie plam po długopisie może być bardzo łatwe i naturalne. Wystarczy sięgnąć po szare mydło. Wlej letnią wodę do miski, zetrzyj na tarce odrobinę mydła i energicznie mieszaj wodę do rozpuszczenia się płatków i wytworzenia się mydlin. Następnie zamocz w przygotowanym roztworze czystą gąbeczkę kuchenną. Odciśnij nadmiar wody i przystąp do czyszczenia skóry. Pamiętaj jednak, by nie używać ostrej strony gąbeczki, ponieważ możesz uszkodzić skórę. Po usunięciu plam z tuszu, umyj powierzchnię raz jeszcze za pomocą czystej wody.

Sok z cytryny wywabi plamy z długopisu na meblach

Cytryna to owoc idealny. Poprawia smak herbaty, jest niezwykle zdrowa i ma wiele właściwości korzystnych dla urody. Jak się okazuje, jest też świetnym środkiem czyszczącym. Radzi sobie nawet z plamami po samoopalaczu na ciele. Co ciekawe, bez problemu usunie również atrament ze skórzanej tapicerki.

Wystarczy, że wyciśniesz do ceramicznej miseczki sok z cytryny, a następnie zanurzysz w nim wacik kosmetyczny. Następnie możesz już przejść do usuwania tuszu, jednak postaraj się robić to delikatnie, pocierając jedynie miejsce zabrudzenia. Po zakończeniu tej czynności trzeba umyć skórę czystą wodą.

Zmywacz do paznokci pomoże pozbyć się plam z tuszu

Dość kontrowersyjny, ale skuteczny sposób usuwania śladów po długopisie na skórze to zastosowanie zmywacza do paznokci. Tutaj ponownie korzystamy z patyczków higienicznych, które to należy namoczyć w zmywaczu i delikatnie zmywać nimi wyłącznie powierzchnię zabrudzenia. Po zakończeniu czyszczenia właściwego należy umyć tapicerkę wodą z odrobiną płynu do naczyń.

Jak zmyć długopis ze skóry gumką do zmazywania?

Jeszcze jeden sposób, który pomoże ci usunąć plamy z tuszu na skórze to zwykła gumka do zmazywania. Musisz po prostu wygumkować nią malowidła. Nie jest to jednak sposób bardzo skuteczny, ale z pewnością naturalny. Na pewno nie spowodujesz uszkodzeń materiału, dlatego warto spróbować, a gdy nie zadziała, zawsze można skorzystać z innych metod.

Pielęgnacja skóry po czyszczeniu

Wiesz już jak usunąć długopis ze skóry. Większość z zaproponowanych przez nas metod opiera się na działaniu silnych rozpuszczalników, dlatego polecamy najpierw sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy preparat nie powoduje odbarwień. Z kolei już po czyszczeniu skóry, polecamy od razu ją wypielęgnować, dzięki czemu na powrót stanie się gładka i błyszcząca.

Możesz skorzystać ze specjalnych preparatów, ale też zastosować delikatny, lekki krem nawilżający i wmasować go w miejsce po plamie. Alternatywnie możesz taką pielęgnację przeprowadzić za pomocą oleju kokosowego. Wystarczy tylko odrobina produktu, by natłuścić wyczyszczoną skórę. 

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts