Jak usunąć długopis ze skóry? 7 sposobów na czyszczenie skórzanych mebli z tuszu

Jak usunąć długopis ze skóry? Jest na to kilka sposobów, a wśród nich: taśma klejąca, spirytus salicylowy, sok z cytryny i wiele innych. Sprawdź je, zanim postawisz na silną chemię!
Alicja Kisiak
jak usunąć długopis ze skóry

Są takie sytuacje, kiedy trzeba bardzo szybko coś zapisać. Wówczas o plamy z długopisu na skórzanych meblach czy torebce nietrudno. Gorzej, jeśli pisak niespodziewanie znalazł się w rękach dziecka. Wówczas trzeba poradzić sobie nie tyle z plamami, ile z całymi malowidłami na tapicerce. I choć sytuacja początkowo może wydawać się dramatyczna to jednak nie trzeba od razu pozbywać się mebli. Na różne zabrudzenia działają po prostu różne substancje czyszczące. Z tego poradnika dowiesz się, jak usunąć długopis ze skóry!

Jak usunąć długopis ze skóry taśmą klejącą?

Pierwszym sposobem na zmycie ze skóry długopisu jest przyklejenie do plamy kawałka taśmy klejącej. Tusz przyklei się do lepkiej powierzchni taśmy. Jeśli za pierwszym razem nie udało się usunąć plamy, możesz kilkakrotnie powtórzyć czynność. Jeżeli nadal nie ma zadowalających efektów, możesz przejść do kolejnych sposobów usuwania długopisu, a dzięki zebraniu sporej ilości tuszu taśmą, z pewnością będzie już tylko łatwiej.

Spirytus salicylowy usunie plamy po długopisie

Wiele środków czyszczących zawiera alkohol, ponieważ jest świetnym rozpuszczalnikiem. Jednak w takich środkach znajdują się też inne składniki, które mogą być nieodpowiednie do czyszczenia skóry. Z tego powodu kolejną próbę usuwania tuszu z długopisu z tapicerki przeprowadzamy za pomocą spirytusu salicylowego. Wlej odrobinę alkoholu do miseczki, a następnie zamocz w nim końcówkę patyczka higienicznego. Następnie delikatnie przyłóż mokry patyczek do plamy i zetrzyj ją. Po zakończeniu czynności umyj miejsce czystą wodą.

Lakier do włosów na plamy z tuszu

Kolejnym sposobem na wyczyszczenie skóry z plam długopisu jest lakier do włosów. Ten kosmetyk do włosów znajduje się w większości domów, a wywabianie tuszu z tapicerki skórzanej z jego pomocą trwa zaledwie kilka chwil. Wystarczy spryskać plamę i odczekać kilka sekund. Po tym czasie można już przemyć meble czystą, wilgotną szmatką. Jeśli tapicerka jeszcze się klei, możesz ponownie ją przetrzeć, tym razem używając odrobiny płynu do mycia naczyń.

Szare mydło idealne do czyszczenia skóry

Usuwanie plam po długopisie może być bardzo łatwe i naturalne. Wystarczy sięgnąć po szare mydło. Wlej letnią wodę do miski, zetrzyj na tarce odrobinę mydła i energicznie mieszaj wodę do rozpuszczenia się płatków i wytworzenia się mydlin. Następnie zamocz w przygotowanym roztworze czystą gąbeczkę kuchenną. Odciśnij nadmiar wody i przystąp do czyszczenia skóry. Pamiętaj jednak, by nie używać ostrej strony gąbeczki, ponieważ możesz uszkodzić skórę. Po usunięciu plam z tuszu, umyj powierzchnię raz jeszcze za pomocą czystej wody.

Sok z cytryny wywabi plamy z długopisu na meblach

Cytryna to owoc idealny. Poprawia smak herbaty, jest niezwykle zdrowa i ma wiele właściwości korzystnych dla urody. Jak się okazuje, jest też świetnym środkiem czyszczącym. Radzi sobie nawet z plamami po samoopalaczu na ciele. Co ciekawe, bez problemu usunie również atrament ze skórzanej tapicerki. Wystarczy, że wyciśniesz do ceramicznej miseczki sok z cytryny, a następnie zanurzysz w nim wacik kosmetyczny. Następnie możesz już przejść do usuwania tuszu, jednak postaraj się robić to delikatnie, pocierając jedynie miejsce zabrudzenia. Po zakończeniu tej czynności trzeba umyć skórę czystą wodą.

Zmywacz do paznokci pomoże pozbyć się plam z tuszu

Dość kontrowersyjny, ale skuteczny sposób usuwania śladów po długopisie na skórze to zastosowanie zmywacza do paznokci. Tutaj ponownie korzystamy z patyczków higienicznych, które to należy namoczyć w zmywaczu i delikatnie zmywać nimi wyłącznie powierzchnię zabrudzenia. Po zakończeniu czyszczenia właściwego należy umyć tapicerkę wodą z odrobiną płynu do naczyń.

Jak zmyć długopis ze skóry gumką do gumowania?

Jeszcze jeden sposób, który pomoże ci usunąć plamy z tuszu na skórze to zwykła gumka do gumowania. Musisz po prostu wygumować nią malowidła. Nie jest to jednak sposób bardzo skuteczny, ale z pewnością naturalny. Na pewno nie spowodujesz uszkodzeń materiału, dlatego warto spróbować, a gdy nie zadziała, zawsze można skorzystać z innych metod.

Pielęgnacja skóry po czyszczeniu

Wiesz już jak usunąć długopis ze skóry. Większość z zaproponowanych przez nas metod opiera się na działaniu silnych rozpuszczalników, dlatego polecamy najpierw sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy preparat nie powoduje odbarwień. Z kolei już po czyszczeniu skóry, polecamy od razu ją wypielęgnować, dzięki czemu na powrót stanie się gładka i błyszcząca. Możesz skorzystać ze specjalnych preparatów, ale też zastosować delikatny, lekki krem nawilżający i wmasować go w miejsce po plamie. Alternatywnie możesz taką pielęgnację przeprowadzić za pomocą oleju kokosowego. Wystarczy tylko odrobina produktu, by natłuścić wyczyszczoną skórę. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły