Jak kupić działkę budowlaną pod budowę domu jednorodzinnego?

Jedni decydują się na kupno mieszkania/domu od dewelopera, inni wolą zainwestować w działkę i postawić na niej wymarzone lokum od podstaw. Mieszkanie w domu jednorodzinnym ma wiele zalet. Mnóstwo osób chciałoby mieć nieruchomość na własność, z dużym ogrodem, w spokojnej i malowniczej okolicy, z dala od zgiełku miasta. W pierwszej kolejności należy oczywiście rozejrzeć się za działką, bez której można pomarzyć o postawieniu obiektu. Musi ona spełniać konkretne wymogi.
Alicja Kisiak
jak kupić działkę

Znaczenie ma kształt, topografia, orientacja, zadrzewienie, jakość i rodzaj gruntu, uzbrojenie, dostęp do drogi publicznej, kwestie prawne. Pora pomyśleć, jak kupić działkę budowlaną, aby potem nie żałować swojej decyzji.

Jaka będzie odpowiednia działka pod budowę domu?

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego lub pierwotnego nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Obecnie można liczyć na wiele ofert, rynek nieruchomości kwitnie. Nie zmienia to jednak faktu że nie zawsze uda się znaleźć wymarzone lokum. Jeśli komuś zależy na tym, aby budynek był w pełni przystosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji, to należy go zaprojektować. Zanim przystąpi się do budowy, trzeba oczywiście poszukać odpowiedniej działki. Godne polecenia są działki o kształcie prostokątnym, mające powierzchnię około 1000 m2, z wjazdem na posesję od strony północnej. Znaczenie mają dobre warunki gruntowe, równe ukształtowanie terenu, pełne uzbrojenie, przyjazne sąsiedztwo.

Na co należy uważać przy zakupie działki pod budowę domu?

Dokładne sprawdzenie działki przed kupnem to podstawa. Pojawia się jednak pytanie, na co konkretnie zwracać uwagę. Wystrzegać należy się działki bez mediów, z prywatną drogą współdzieloną z sąsiadami, z dala od miasta. Niezbyt dobrym wyborem będzie zakup wąskiej działki o nietypowym kształcie. Wiąże się to z ograniczonym wyborem projektu i trudnościami z zagospodarowaniem terenu. Nie poleca się działek znajdujących się nieopodal zbiorników wodnych. Uważać należy również na to, aby działka nie miała ukrytych wad typu zadłużenie w księdze wieczystej, współwłasność ziemi itd.

Co ma znaczenie przy wyborze działki pod budowę domu jednorodzinnego?

W przypadku każdej działki budowlanej istotne są jej kształt i wielkość. Lepiej wybrać większą powierzchnię, dzięki czemu łatwiej będzie zagospodarować teren. Na duże możliwości projektowe można liczyć już w przypadku działki mającej 700 metrów kwadratowych. Znajdzie się na niej miejsce na ogród, altanę, wiatę i obiekt wolnostojący. Bardzo ważne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z warunkami zabudowy. W dokumentach znajdują się informacje dotyczące tego, jakie trzeba spełnić wymogi, aby móc wybudować dom na wybranej działce. Sprawdzić trzeba także przeznaczenie sąsiednich działek. Niezbyt dobrą wiadomością będzie planowana budowa obiektów przemysłowych w pobliżu.

Kwestie istotne podczas zakupu działki budowlanej

Przy wyborze działki budowlanej, na której ma powstać dom jednorodzinny, znaczenie ma to, z jakiej strony znajduje się wjazd. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyjście od strony północnej. Istotny jest także dojazd do działki. Nie może być żadnego problemu z tym, aby na plac budowy mogły wjechać maszyny ciężkie. Kluczową kwestią jest uzbrojenie działki. Trzeba sprawdzić, czy ma ona dostęp do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i energetycznej. Ustalić należy stan prawny nieruchomości. Inwestor powinien dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami widniejącymi w księdze wieczystej. Brak przyłączy jest bardzo problematyczny i konieczne staje się dozbrojenie działki na własny koszt. Wiąże się to jednak z niemałymi wydatkami. Trzeba też liczyć się z opóźnieniem realizacji inwestycji. Działki bez mediów są oczywiście tańsze, ale ich zakup będzie tylko pozorną oszczędnością. Może zdarzyć się tak, że wybrana działka budowlana nie pozwoli na wybudowanie domu z różnych powodów, więc trzeba wszystko dokładnie sprawdzić przed jej zakupem, aby uchronić się przed niemiłą niespodzianką.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts