Jakie materace są polecane dla osób o nieco większej wadze?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że dobór odpowiedniego materacu będzie miał ogromny wpływ na jakość oraz higienę naszego snu. Zazwyczaj skupiamy się na konkretnym rodzaju materaca, który – według nas – będzie najlepszym wyborem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że materac powinien być dość precyzyjnie dopasowany do naszej wagi. Wobec tego, jakie modele sprawdzą się w przypadku osób, które ważą nieco więcej?
Alicja Kisiak

Materac dla osób o większej wadze – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Nie da się ukryć, że osoby z nadwagą lub otyłością zwykle mają sporo problemów podczas wyboru odpowiedniego materaca. Niestety, ale jakość snu i jego higiena na źle dobranym materacu jest mocno wątpliwa i może nawet przyczynić się do problemów z zasypianiem. Tak więc podczas szukania materaca dla osób z nadwagą, warto skupić się na następujących parametrach:

  • rodzaj materaca;
  • twardość materaca.

Trzeba zauważyć, że im więcej waży dana osoba, tym większy wywiera ona nacisk na samą powierzchnię materaca. To z kolei powoduje, że on się odkształca, a także nie jest w stanie wspierać naturalnych krzywizn kręgosłupa. Z tego też powodu, osoby z nadwagą powinny wybierać materace twardsze. Zagwarantują one wysoką stabilność, a także wygodę i komfort podczas snu.

Jak rodzaj materaca sprawdzi się w przypadku osób z nadwagą?

Obecnie rodzaje materaców są mocno zróżnicowane. Można wyróżnić materace piankowe, sprężynowe czy kieszeniowe. Osoby z nadwagą – zgodnie z tym co już zostało wspomniane – potrzebują odpowiedniej stabilizacji i wsparcia kręgosłupa. Zgodnie z tym, materace sprężynowe mogą okazać się jednym z najlepszych wyborów. Szereg elastycznych sprężyć “schowanych” we wnętrzu danego modelu zagwarantuje równomierne rozłożenie nacisku, a także podparcie naturalnych krzywizn. Jeśli wybierzemy materac wysokiej jakości i od znanego producenta, to nawet modele piankowe i kieszeniowe mogą się sprawdzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak samodzielne przetestowanie danego materaca. Wówczas dana osoba będzie mogła określić, czy faktycznie czuje się komfortowo i czy materac stanowi odpowiedź na jej potrzeby. 

Jaką grubość powinien być materac dla osób z nadwagą lub otyłością?

Grubość materaca jest kolejnym parametrem, który powinien być uwzględniony przy wyborze modelu dla osób z nadwagą. Poniekąd jest on powiązany z twardością, jednak wielu z nas pomija ten aspekt przy podejmowaniu finalnej decyzji. Szacuje się, że grubość materaca dla osób o wadze 100 – 120 kilogramów nie powinna być mniejsza niż 20 centymetrów. Wynika to nie tylko z faktu komfortowego snu, ale także z aspektu czysto praktycznego. Grubszy materac będzie o wiele mniej podatny na odkształcenia i inne uszkodzenia, a co za tym idzie, będzie można korzystać z niego o wiele dłużej. Warto także zwrócić uwagę na to, by materac był wykonany z materiałów, które są przystosowane do znoszenia nieco większych obciążeń. Wpłynie to na jego żywotność, a także zapewni spokojny i komfortowy sen osobom borykającym się z nadwagą lub z otyłością.

Treść promocyjna

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts