Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach?

Obowiązkowa segregacja śmieci ma ułatwiać recykling i zmniejszać szkody dla środowiska. Niektóre odpady są problematyczne, np. dezodoranty, wody toaletowe i perfumy. Nie są pakowane w jednorodny sposób, czasami nie udaje się zużyć całości przed przeterminowaniem. Zobacz, gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach!
Ida Grabska
gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach

Aerozol w metalowej puszce, kulka lub sztyft w plastikowym aplikatorze, szklana buteleczka z cieczą. Do tego kartonik oraz nakrętka i końcówka z plastiku. Kwestia tego, gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach, zależy od kilku rzeczy – głównie postaci kosmetyku, materiałów, zaleceń producenta oraz wytycznych lokalnego odbiorcy odpadów. Czasami będzie to pojemnik na śmieci zmieszane, czasami żółty kosz na metale i tworzywa sztuczne, a w jeszcze innych przypadkach kontener na odpady opakowaniowe. Buteleczki po środkach zapachowych nie zawsze można wyrzucić do zielonego lub białego pojemnika na szkło. Wiele opakowań po kosmetykach trzeba podzielić i wrzucić do osobnych koszy, by zachować wszystkie zasady segregacji odpadów.

Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach w sprayu?

To, co nie nadaje się do przetworzenia i powtórnego wykorzystania, powinno trafić do śmieci zmieszanych. Tak jest również w przypadku sprzężonej cieczy. Jeśli w metalowym opakowaniu zostało choć trochę płynu, istnieje ryzyko, że puszka z tradycyjnym dezodorantem wybuchnie podczas sortowania. Z drugiej strony – wyrzucenie jej do czarnego kubła to wywóz prosto na wysypisko. Tam niechybnie dojdzie do rozszczelniania metalowego opakowania, a w konsekwencji przeniknięcia szkodliwych substancji chemicznych do środowiska. Optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wyrzucenie opakowania po dezodorancie w sprayu do PSZOK-u – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

W praktyce mało kto tak postępuje. PSZOK-i często znajdują się w dużej odległości od miejsca zamieszkania, a Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych funkcjonują w niewielkiej liczbie polskich miast i gmin. Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach w sprayu w takich okolicznościach? Jeżeli w praktyce nie ma możliwości przekazania do PSZOK-u, najlepiej podzielić kosmetyk na części – elementy metalowe wrzucić do zmieszanych (z uwagi na resztki kosmetyku), a elementy plastikowe powinny wylądować w żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie w sztyfcie, kulce?

Zgodnie z JSSO opakowania po dezodorantach w sztyfcie lub kulce powinny trafić do pojemnika w kolorze żółtym, ale nie dotyczy to wszystkich miast i gmin. W niektórych miejscach takie kubły są przeznaczone wyłącznie na butelki PET. W takim wypadku należy wyrzucać dezodoranty kulkowe, sztyftowe do pojemników na odpady opakowaniowe. To najczęściej kosze pomarańczowe lub czarne z pomarańczową pokrywą. Wcześniej warto usunąć z samych pojemników na kosmetyk resztki produktu, by lepiej nadawały się do recyklingu.

Dezodoranty w sztyftach i kulkach często pakowane są dodatkowo w karton – to, gdzie należy go wyrzucić, zależy od surowca i technologii nadruku. Duża część tekturowych opakowań trafia do niebieskich kontenerów na papier. Są jednak takie produkty, których kartonową część należy wrzucić do kosza na odpady zmieszane. Stosowna informacja powinna znajdować się na etykiecie.

Przed wyrzuceniem dezodorantu sprawdź informacje na opakowaniu

Prawidłowa segregacja odpadów nie zawsze jest prosta i oczywista. Kolejny przykład to dezodoranty perfumowane, wody toaletowe i perfumy w szklanych buteleczkach. W niektórych miejscach wszystkie opakowania ze szkła trafiają do jednego, zielonego pojemnika – w innych jest on przeznaczony na szkło kolorowe, a szkło bezbarwne trzeba wyrzucać do białego kontenera. Czasami kosmetyki zapachowe trafiają do opakowań szklanych, których nie da się poddać recyklingowi tak, jak np. słoików po kremach. Wtedy należy wrzucić je do kosza na zmieszane śmieci.

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach, przeczytaj dokładnie ich etykiety. Producenci mają obowiązek zamieścić informacje o tym, co można, a czego nie można robić z puszką, butelką, dozownikiem z plastiku itp. Takie wskazówki najczęściej przybierają formę oznaczeń graficznych. Nie wiesz, co znaczą poszczególne symbole? Sprawdź stronę internetową producenta. Warto zapoznać się też z zasadami segregowania odpadów w twoim miejscu zamieszkania w serwisie urzędu lub firmy, która jest odbiorcą śmieci.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts