Gdzie wyrzucić torebki po herbacie i fusy po kawie?

Gdzie wyrzucić torebki po herbacie, a także resztki po kawie? Chociaż ręka sama wyciąga się do pojemnika na bioodpady, wcale nie jest to tak oczywiste. Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.
Ida Grabska
gdzie wyrzucić torebki po herbacie

Obowiązek segregacji śmieci nakłada na nas ustawa z 2017 r. Wprowadzenie tzw. Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów wymaga tego, by każde gospodarstwo domowe prawidłowo klasyfikowało wytwarzane resztki. Pomaga to zarządzać gospodarką śmieciową, a przede wszystkim dobrze wpływa na środowisko i ułatwia pracę firmom zajmującym się recyklingiem. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucić torebki po herbacie i inne produkty pochodzenia roślinnego.

Gdzie wyrzucić torebki po herbacie?

Jeśli mamy zamiar wyrzucać torebki po herbacie, musimy wziąć pod uwagę, z czego jest wykonana saszetka. Niektóre mogą być papierowe, ale inne powstają z tworzyw sztucznych (np. niektóre piramidki). Nie można ich wtedy wrzucać do kosza BIO, a tylko do pojemnika na odpady zmieszane. Herbata w torebce nie nadaje się do ponownego przetworzenia, o ile jej producent tego jasno nie zaznaczył na opakowaniu. Takich wątpliwości nie ma w przypadku fusów po herbacie – można je wrzucić do brązowego pojemnika lub do kompostownika.

Fusy po kawie i kapsułki z ekspresu – gdzie powinny trafić?

Co z fusami po kawie z ekspresu? Tu nie ma wątpliwości – mogą trafić do odpadów biodegradowalnych lub na kompost. Panie domu znajdują dla nich także inne ciekawe zastosowania. Jednakwiele osób do zaparzenia tego napoju używa ekspresów kapsułkowych, więc pojawia się pytanie, w jaki sposób je segregować? Najlepiej wrzucić je do kosza na odpady takie jak plastik i metale, jednak wcześniej trzeba usunąć z wnętrza pozostałości fusów.

Jakie odpadki wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne?

Niektórzy zastanawiają się, co powinno znaleźć się w odpadach BIO. Warto sprawdzić wytyczne ministerstwa środowiska. Oprócz resztek po zaparzonej herbacie, do bioodpadów należy wrzucać:

  • resztki jedzenia (ale nie kości);
  • obierki i inne odpadki z warzyw i owoców;
  • skoszoną trawę;
  • gałęzie, liście, korę drzew;
  • trociny oraz nieimpregnowane drewno.

Warto wyrobić w sobie ekologiczne nawyki i wiedzieć, do jakich koszy powinny trafiać resztki niezależnie od rodzaju. Kwestia tego, gdzie wyrzucić torebki po herbacie, wcale nie jest tak oczywista, dlatego tym bardziej trzeba zapamiętywać takie „wyjątki od reguły”. Przypominamy więc, torebka herbaty, która została zużyta, zawsze musi trafić do odpadów zmieszanych.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts