Bariery chodnikowe – widujemy je każdego dnia

Alicja Kisiak
Bariery chodnikowe

Aby korzystanie z chodnika i biegnącej obok ulicy było bezpieczne i komfortowe, warto zainwestować w bariery chodnikowe. Pozwalają one przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa ciągów komunikacyjnych, lecz nie tylko. Stanowią również jasne oddzielnie strefy przeznaczonej dla pieszych od tej dla pojazdów – co ułatwia poruszanie się oraz chroni pieszych i uczestników ruchu.

Bezpieczne sąsiedztwo drogi i chodnika

Wypadki drogowe z udziałem pieszych występują niestety stosunkowo często. Wpływ na to ma fakt, że chodniki przylegają bezpośrednio do drogi – można nawet powiedzieć, że jest to nieuniknione sąsiedztwo. Granicę między strefą dla pieszych i dla pojazdów stanowi czasami jedynie krawężnik – choć  czasami nie ma nawet jego. Dlatego też niewiele trzeba, aby nieuważny lub zdekoncentrowany pieszy wszedł przypadkiem na ulicę, zagrażając swojemu bezpieczeństwu. Tak samo w drugą stronę – zmęczony lub nerwowy kierowca może przypadkiem przekroczyć granicę z chodnikiem i tym samym wywołać wielkie zagrożenie dla pieszych. 

Aby zapobiec takim sytuacjom, montuje się bariery chodnikowe – zgodnie z nazwą przyczepiane do powierzchni chodnika. Stanowią one widoczną i oczywistą barierę fizyczną między drogą a chodnikiem. W definitywny sposób uniemożliwiają pieszym wkroczenie na jezdnię w niedozwolonym miejscu. Czynią także niemożliwym wjazd samochodu na chodnik oraz – co istotne w dużych miastach – blokują możliwość parkowania pojazdów w nielegalnych miejscach przeznaczonych dla pieszych. Ponadto chronią przed niebezpiecznymi wypadkami – jeśli samochód z jakiegoś powodu wypadnie z jezdni, to uderzy nie w pieszego, lecz barierę chodnikową – a ta całkowicie lub w znacznym stopniu zamortyzuje siłę uderzenia.

Bariery chodnikowe – gdzie występują najczęściej?

Głównym miejscem, w którym montuje się bariery chodnikowe, są miasta. Panuje w nich intensywny ruch pieszych i samochodów. W dodatku zarówno piesi, jak i kierowcy doświadczają “pokus” by działać niezgodnie z przepisami – pierwsi często przekraczają ulicę w nielegalnym, lecz wygodnym miejscu. Kierowcy z kolei parkują samochody na chodnikach w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Zamontowanie bariery ochronnej jest zatem bardzo przydatne – wtedy nie ma fizycznej możliwości by naginać przepisy dla własnej wygody.

Szczególnymi miejscami, w których umieszcza się bariery ochronne, są oczywiści szkoły, przedszkola, drogi przelotowe i główne arterie.

Oferta firmy Tioman

Na rynku polskim ugruntowaną pozycję w produkcji, sprzedaży i montażu barier ochronnych posiada – od ponad 20-tu lat – firma Tioman. W jej ofercie znajduje się kilka kluczowych wariantów barier chodnikowych: szerblinkowe, łańcuchowe, typu A i olsztyńskie. Dostępne są także specjalne bariery przeciwbłotne. Każdy z tych typów można zamówić w jednej z kilku dostępnych kolorystyk, wśród których dominują bariery żółte oraz w czerwono-białe pasy.

To jednak nie wszystko – firma Tioman oferuje także wykonanie indywidualnych i cechujących się oryginalnością barier chodnikowych. Rozwiązanie to może okazać się optymalne w przypadku unikalnych obiektów, takich jak chociażby zabytkowe budynki w centrum miasta. Możliwie jest także zamówienie bariery chodnikowej w niestandardowym kolorze – umożliwia to dopasowanie bariery do pozostałych budynków przestrzeni miejskiej.

Bariery chodnikowe firmy Tioman cechują się wykonaniem z trwałych materiałów o wysokiej jakości. Nie są zaniedbywane także detale i szczegóły. Wszystkie bariery spełniają przy tym stosowne normy konstrukcyjne. Z kolei duże zaplecze produkcyjne pozwala firmie Tioman na szybą realizację nawet dużych zamówień.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts