Praktyczne meble łazienkowe. Sprawdź, jak funkcjonalnie urządzić przestrzeń

Łazienka to pomieszczenie, które wymaga szczególnego namysłu podczas aranżacji. Niezwykle ważne jest to, aby urządzić ją funkcjonalnie, ale liczy się także jej estetyka. Dobór odpowiednich mebli ma zatem kluczowe znaczenie, gdyż to dzięki nim wszystkie niezbędne przedmioty znajdują swoje miejsce, są uporządkowane i w zasięgu ręki, a przy tym nadają charakter tej przestrzeni. Jak dobrać odpowiednie meble łazienkowe i na co zwracać szczególną uwagę przy ich zakupie?
Alicja Kisiak

Na jakie meble łazienkowe warto zwrócić uwagę?

Funkcjonalne, a przy tym estetyczne wyposażenie łazienki to nie lada wyzwanie, nawet obecnie, gdy oferty producentów mebli łazienkowych są naprawdę bogate. Łazienki to pomieszczenia, które mają przeróżne wymiary, a także kształty. Chcąc zatem odpowiednio wyposażyć tę część mieszkania, należy bardzo dobrze przemyśleć zarówno rodzaj mebli, ich wielkość, jak i rozkład. Do najczęściej wybieranych mebli należą:

– szafki pod umywalkę,

– słupki i półsłupki łazienkowe,

– szafki wiszące,

– półki,

– szafki z blatem,

– szafki z lustrem.

Właściciele dużych łazienek mogą oczywiście pozwolić sobie na więcej, w związku z czym w pomieszczeniach tych pojawiają się także takie meble łazienkowe, jak toaletka, fotel, czy komoda.

Czym kierować się przy wyborze szafki pod umywalkę?

Można zaryzykować stwierdzenie, że szafka pod umywalkę to najważniejszy mebel, jaki powinien znaleźć się w łazience. Przestrzeń pod umywalką idealnie nadaje się do tego, aby wykorzystać ją w ten sposób, ponadto rozwiązanie to sprawia, że można mieć w zasięgu ręki najczęściej używane kosmetyki czy akcesoria. Choć niektórzy decydują się na umywalki wolnostojące, to jest to rzadkość, a w większości łazienek, w tym miejscu, znajdują się praktyczne szafki.

Meble tego typu mogą być stojące lub wiszące. Te drugie są obecnie bardzo modne i ułatwiają utrzymanie podłogi w czystości, a także sprawiają wrażenie lżejszych. Jest to także wygodniejsze, gdyż pozwala na wsunięcie stóp pod szafkę, dzięki czemu można stanąć bliżej wiszącego nad umywalką lustra.

Rozmiar szafki pod umywalkę można z łatwością dopasować do swoich potrzeb, nie mniej najpopularniejsze wymiary tego rodzaju mebla, to 50 cm głębokości i 60 cm, 80 cm, 100 cm, lub 120 cm szerokości.

Dlaczego warto kupić słupek łazienkowy?

Słupki i półsłupki łazienkowe to meble, które są bardzo pojemne, a jednocześnie zajmują mało miejsca i łatwo je ustawić praktycznie w każdej łazience. Można przechowywać w nich kosmetyki, urządzenia takie jak lokówka czy suszarka, zapasy chemii łazienkowej, ręczniki i wiele innych rzeczy. Praktycznie wszystko, co komu przyjdzie do głowy, a co nie zmieściło się w szafce pod umywalką.

Słupki do łazienki mogą być w całości zamykane lub posiadać otwarte półki w połowie swojej wysokości. Najczęściej mają szerokość 25 cm, 30 cm, lub 40 cm, jednak znalezienie mebla tego rodzaju w niestandardowym wymiarze również nie stanowi problemu. Ich design także zadowoli wszelkie gusta, z łatwością można znaleźć słupki do łazienki w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim, czy klasycznym. Najczęściej meble tego typu mają prostą formę oraz biały kolor, dzięki czemu niemal zlewają się ze ścianą, a łazienka nie wydaje się optycznie mniejsza, ani zagracona.

Co wybrać – półki czy wiszące szafki?

Dla wielu osób szafka pod umywalką i słupek łazienkowy to mimo wszystko za mało i decydują się na umieszczenie w łazience także innych mebli. Praktyczne rozwiązanie stanowią szafki wiszące, w których również można pomieścić wiele rzeczy. Należy jednak liczyć się z tym, że zwłaszcza w niewielkich łazienkach takie meble mogą sprawiać wrażenie przytłaczających i ciężkich. Warto zatem szukać szafek posiadających minimalistyczną formę, która nie będzie za bardzo rzucać się w oczy. Alternatywę stanowią półki, które wizualnie wydają się lżejsze, a do tego mogą pełnić funkcję ozdobną, jeśli ustawi się na nich np. perfumy lub inne przedmioty o atrakcyjnym wyglądzie.

Jakie praktyczne rozwiązania warto zastosować w łazience?

Aby łazienka stała się miejscem naprawdę funkcjonalnym, warto zadbać o to, aby przynajmniej część mebli, jakie się w niej znajdują, była wyposażona w szuflady. To w nich najłatwiej poukładać nawet drobne rzeczy, wśród których najszybciej tworzy się bałagan i które mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie będzie się z nimi delikatnie obchodzić. Utrzymanie porządku ułatwiają także praktyczne systemy, dzięki którym można dzielić przestrzeń szuflad na mniejsze przegrody.

Innym niezwykle praktycznym i polecanym rozwiązaniem jest wybór szafki z lustrem, która znajduje się zwykle nad umywalką. To kolejny mebel, który ułatwia utrzymanie porządku i pozwala na pozbycie się zbędnych rzeczy, które bardzo często ustawiane są wokół umywalki lub na blacie tuż obok.

Wspomniany blat również stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli więc jest w łazience na niego miejsce, to warto pokusić się o jego montaż. Trzeba przy tym dbać o to, aby na co dzień był pusty, a rzeczy, które są na nim stawiane, po użyciu wracały na właściwe miejsce, gdyż tylko w takim wypadku będzie on spełniał swoją funkcję, ułatwiając nam codzienne czynności wykonywane w łazience.

Treść promocyjna

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts