Jak usunąć rysy z okularów? Czy porysowane okulary można naprawić?

Jak usunąć rysy z okularów? Tego nie zrobi dla ciebie nawet najlepszy optyk. Polecane w internecie domowe środki mogą poważnie uszkodzić powierzchnię soczewek. Dowiedz się, czego unikać i w jaki sposób możesz dbać o swoje okulary.
Alicja Kisiak
jak usunąć rysy z okularów

Soda oczyszczona, proszek do pieczenia, pasta do zębów – internetowe poradniki są pełne sposobów na usuwanie zarysowań z soczewek okularowych. Czy domowe metody rzeczywiście działają? Jak usunąć rysy z okularów i czy jest to w ogóle możliwe?

Jak usunąć rysy z okularów – czy domowe środki działają?

Optycy są pod tym względem jednomyślni. Zadrapań i rys na soczewkach nie da się usunąć domowymi sposobami. Co więcej, nie jest to możliwe nawet w profesjonalnym salonie. W artykułach typu „jak usunąć rysy z okularów?” sugeruje się nałożenie mydła, sody oczyszczonej czy niewielkiej ilości pasty do zębów i polerowanie powierzchni okularów. W rzeczywistości jednak takie środki są nieskuteczne i szkodzą okularom.

Co może zaszkodzić twoim okularom?

Powstawanie rys na okularach jest naturalnym procesem, zarówno w przypadku okularów przeciwsłonecznych, jak i okularów korekcyjnych. Jest to spowodowane budową soczewek, ale także nieprawidłowym użytkowaniem. Drobne rysy powstają z powodu:

  • materiału, z którego są wykonane soczewki – obecnie używa się najczęściej plastikowych soczewek, a nie szklanych;
  • pyłków i kurzu, które łatwo przywierają do powierzchni soczewek;
  • nieodpowiedniego przechowywania – okulary powinno się zawsze chować do specjalnego etui;
  • niewłaściwego sposobu czyszczenia – należy czyścić okulary za pomocą specjalnej szmatki lub ściereczki z mikrofibry, a nie przypadkowych tkanin (np. ubrania);
  • stosowania silnie działających środków – soda, pasta do zębów czy proszek do pieczenia trwale uszkadzają powłokę antyrefleksyjną (przez co okulary z antyrefleksem po prostu przestają nadawać się do użytku), a z powodu ziarnistej struktury rysują soczewki okularów

Zamiast usuwać rysy, zapobiegaj ich powstawaniu

Jak usunąć rysy z okularów? Odpowiedź jest prosta – w takiej sytuacji pomoże tylko kupno nowych okularów. Aby uniknąć porysowanych szkieł, stosuj te zasady:

  • zamów w salonie optycznym specjalną powłokę odporną na zarysowania;
  • gdy nie nosisz okularów, przechowuj je w twardym futerale;
  • używaj miękkich szmatek i specjalnych preparatów, które pomogą ci skutecznie wyczyścić okulary (często problemem są nie zadrapania, ale smugi).

Porysowane szkła okularów? Jeśli porysowane soczewki ograniczają ci pole widzenia, koniecznie wymień je na nowe!

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts