Nauka nowych rzeczy zawsze wymaga cierpliwości oraz wiąże się ze żmudnym powtarzaniem tych samych czynności. Jeśli nie wiesz, jak nauczyć dziecko wiązać buty, to przygotowaliśmy dla ciebie garść inspirujących porad. Dzięki nim dziecko potraktuje naukę sznurowania butów jako nowe i ciekawe doświadczenie, a nawet świetną zabawę z rodzicem!
Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Od czego zacząć naukę?
Jak nauczyć wiązać buty – to pytanie musi zadać sobie w końcu każdy rodzic. Naukę wiązania butów należy rozpocząć od właściwego dobrania obuwia dla dzieci. Najlepiej zaopatrzyć się w nie u rodzimych producentów, którzy, szyjąc polskie buty dla dzieci, dbają o to, aby były one wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów.
Następny krok to wiązanie sznurówek poprzez zabawę. W tym celu przygotuj dwa arkusze grubego papieru, a następnie wykonaj te czynności:
- odrysuj na nich stopy dziecka;
- wytnij narysowany kształt stopy,
- poproś pociechę, aby pomalowała wycięte elementy na ulubione kolory;
- za pomocą dziurkacza wytnij na środku dziurki – po tyle samo po obu stronach.
W ten sposób otrzymałeś szablon bucika i razem z dzieckiem spróbuj przewlec przez dziurki kolorowe sznurówki. Nauka wiązania sznurowadeł nie jest prostą czynnością, dlatego powtarzaj ją z dzieckiem tak długo, aż zobaczysz, że wychodzi mi to coraz lepiej.
3 sposoby wiązania butów, które każdy rodzić powinien znać!
Sprawdzonym pomysłem na to, jak nauczyć dziecko wiązać buty, jest wykorzystanie do tego zabawnych rymowanek oraz bajek, które działają na wyobraźnię malucha. Jedną z bardziej znanych bajek, która uczy dziecko wiązania butów, jest bajka o króliczku. Jak to wygląda w praktyce? Powiedz maluchowi, że ze sznurówek możecie stworzyć króliczka. Wystarczy, że złapie dwie sznurówki i złoży je w taki sposób, aby powstały królicze uszy. Następnie wystarczy skrzyżować ze sobą dwie powstałe pętelki, czyli nasz uszy, a następnie jedną pętelkę przełoży pod drugą, tworząc węzeł i zaciśnie sznurówki. Gotowe!
Wierszyk o myszkach Miki i Piki
Metoda ta oparta jest na wierszyku i dlatego dzieci bardzo ją lubią. Polega na jednoczesnym powtarzaniu wersów wierszyka i wykonywaniu konkretnych czynności:
- Były sobie myszki: Miki i Piki. Miały długie ogonki – weź do ręki po jednej sznurówce;
- zamieniły się miejscami – skrzyżuj je ze sobą na wzór litery X;
- jedna myszka weszła do norki – włóż koniec jednej sznurówki w ucho, które powstało;
- druga ją zamknęła – zaciśnij;
- jedna wystawiła uszko – zrób z jednej sznurówki pętelkę;
- druga ją okrążyła i wystawiła swoje – owiń drugą sznurówką pętelkę, a następnie przełóż przez powstałą dziurkę;
- przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki – chwyć za obie pętelki i zaciśnij mocno supełek.
Wiązanie butów zabawą w wiewiórkę
Historia o wiewiórce także bardzo przypada do gustu dzieciom. Supełek to korzeń drzewa, pętelka z pierwszej sznurówki to drzewko. Druga pętelka to wiewiórka, która biegnie wokół drzewka, wskakuje do norki pod nim i wychodzi drugiej strony. Taki sposób zawiązania butów z pewnością będzie dobrą zabawą dla obu stron.
Pamiętaj, że u większości dzieci nauka wiązania butów to proces, który wymaga czasu i cierpliwości – zarówno od dziecka, jak i rodzica. Nie możesz ponieść się nerwom i pospieszać dziecka, bo może się ono na tyle zniechęcić, że będzie chciało zakładać tylko buty na rzepy. Motywacyjne działają także pochwały i drobne nagrody, kiedy uda mu się zrobić postępy w nauce. Wykorzystaj każdy sposób, aby zadanie to nie okazało się zbyt trudne dla twojej pociechy!
Artykuł sponsorowany