Rodzaje układów hamulcowych

Ida Grabska

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że układ hamulcowy do samochodu należy do najważniejszych układów w całym pojeździe. W końcu to układ hamulcowy daje kierowcy możliwość zwolnienia czy zatrzymania samochodu w planowany i kontrolowany sposób. Ma to oczywiście podstawowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje układów hamulcowych można spotkać obecnie na polskich drogach.

Hamulce bębnowe

Najstarszym rodzajem układu hamulcowego, jaki można wciąż spotkać na naszych drogach, są hamulce bębnowe. Można je spotkać w najstarszych samochodach i na tylnych osiach tych nieco nowszych oraz w motocyklach. Są to hamulce cierne, w których obracający się wraz z wałem bęben ociera się o nieobracające się szczęki pokryte warstwom cierną.

Hamulce tarczowe

Ten rodzaj hamulców jest w pewnym sensie rozwinięciem hamulców bębnowych, ponieważ tak samo, jak one, są to hamulce cierne. Tak samo występują w nich szczęki pokryte okładziną ścierną, ale w tym wypadku szczęki nie są dociskane do wnętrza zamkniętego bębna a do obracającej się wraz z wałem tarczy. Dzięki temu udało się ograniczyć podstawową wadę hamulców bębnowych, jaką jest ich łatwość przegrzewania się przy mocniejszym hamowaniu. Zastosowanie metalowej tarczy, która obraca się i ma stały dostęp do świeżego powietrza sprawiło, że ciepło jest znacznie lepiej odprowadzanie niż z zamkniętego bębna.

Hamulce regeneracyjne

Hamulce regeneracyjne można spotkać w hybrydach i samochodach w pełni elektrycznych. Ten rodzaj hamulców wykorzystuje energię uwalnianą podczas hamowania do napędzenia silników, które w trakcie hamowania działają jak prądnice i odzyskuję część energii, która podczas hamowania tradycyjnymi hamulcami jest marnowana. Zastosowanie tego typu hamulców pozwala zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych i jeszcze bardziej zmniejszyć poziom spalania w samochodach hybrydowych. Ze względów bezpieczeństwa ten rodzaj hamulców jest raczej stosowany jako system dodatkowy, który tylko wspiera standardowe hamulce, kiedy jest to bezpieczne. Kiedy natomiast dochodzi do nieprzewidzianej lub niebezpiecznej sytuacji na scenę wchodzą tradycyjne hamulce, których rolą jest zatrzymanie samochodu na możliwie najkrótszym dystansie.

Tekst promocyjny

Archiwum: czerwiec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts