Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Którą opcję wybrać?

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Na czym polega działanie jednej i drugiej elektrycznej szczoteczki do zębów i jak wybrać idealną dla siebie? Sprawdź to w dalszej części naszego artykułu.
Ida Grabska
osoba porównuje szczoteczkę soniczną do rotacyjnej

Zapamiętaj!

  • Zarówno szczoteczka soniczna, jak i rotacyjna to rozwiązanie skuteczniejsze od szczoteczki manualnej. 
  • Szczotka rotacyjna ma okrągłą główkę, która czyści zęby, obracając się z dużą prędkością. 
  • Szczoteczka soniczna rozbija płytkę nazębną z pomocą fal dźwiękowych.
  • Urządzenie działające w technologii sonicznej jest delikatniejsze dla zębów i dziąseł.
  • Szczoteczka soniczna jest również skuteczniejsza w usuwaniu płytki nazębnej. 

Szczoteczka rotacyjna – jak działa?

Szczoteczka rotacyjna to nic innego, jak tylko dobrze znana klasyczna szczoteczka elektryczna. Każdy model posiada obrotową główkę, która podczas pracy kręci się w jednym kierunku, wykonując rotacyjne ruchy na powierzchni zęba i w jamie ustnej. W nowoczesnych modelach zamieszczono również funkcję pulsacji, która wzmacnia efekt czyszczenia. 

Podczas mycia zębów szczoteczka porusza się z bardzo dużą prędkością, nawet do 7 tysięcy ruchów na minutę. Dzięki temu skutecznie oczyszcza zęby i usuwa nagromadzoną na nich płytkę bakteryjną. 

Szczoteczka soniczna – na czym polega ta technologia?

Szczoteczka ma główkę, która porusza się w górę i w dół, jednocześnie wytwarzając drgania. Prowadzi to do powstania fal akustycznych, które tworzą zjawisko zwane kawitacją. Porusza ona cząsteczki wody, tworząc mikrobąbelki, które pękają na powierzchni zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych usuwając z nich osad i bakterie. W ten sposób nie tylko dokładnie czyści zęby, ale także zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.

Szczoteczki soniczne oscylują z dużą prędkością w zakresie od 200 do 400 Hz. Są przy tym bardzo delikatne i łagodnie dla zębów oraz dziąseł. Podczas ich stosowania nie trzeba stosować dużego nacisku.

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? 

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest bardzo istotny, dlatego warto przyłożyć do niego dużą wagę. Dentyści na całym świecie zwracają uwagę na fakt, że szczoteczka elektryczna jest znacznie bardziej skuteczna od swojego manualnego odpowiednika. Jednocześnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli takich urządzeń. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie: rotacyjna czy soniczna? Jaka szczoteczka sprawdzi się lepiej? 

W istocie wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz tego, jakim budżetem dysponujesz. Szczoteczki soniczne polecane są przede wszystkim ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz dużą delikatność dla dziąseł. Nie wymagają szczotkowania. Główkę urządzenia wystarczy przyłożyć do czyszczonego miejsca. Specjalnie wbudowany czujnik daje nam znać, kiedy przesunąć ją dalej. 

Standardowa szczoteczka rotacyjna jest znacznie tańsza od sonicznej. Nieco gorzej radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej. Nadal jest jednak skuteczniejsza w zachowywaniu higieny i przeciwdziałaniu próchnicy niż standardowa szczoteczka manualna z miękkim lub twardym włosiem.

Jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza? 

Szczotkowanie i zębów z pomocą pasty do zębów to najlepszy sposób na przeciwdziałanie ubytkom w uzębieniu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na szczoteczkę soniczną, czy rotacyjną, zyskasz urządzenie zdecydowanie bardziej skuteczne od zwykłej szczoteczki. Ważne jest to, aby przykładać wagę do mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts