Pralka Electrolux – błąd E10. Możliwe awarie, naprawa usterki

Nie działa ci pralka Electrolux? Błąd E10 to jeden z najczęściej wyświetlanych kodów usterek. A to dlatego, że ma wiele różnych przyczyn. Wspólny mianownik różnych awarii to problemy z odpływem lub dopływem wody. Zobacz, co je powoduje i jak sobie z nimi poradzić!
Ida Grabska
pralka elektrolux błąd e10

Instrukcje obsługi nie zawsze dostarczają wszystkich potrzebnych informacji na temat sprzętu AGD, jego użytkowania i możliwych problemów z urządzeniem. Niektórzy producenci nie zamieszczają pewnych danych również na swoich stronach internetowych – są „zarezerwowane” dla autoryzowanych serwisantów. W przypadku błędu E10 pralek Electrolux można znaleźć wartościowe porady na witrynie www firmy – w poniższym tekście zamieściliśmy też najczęstsze uwagi fachowców i użytkowników. Jeśli podstawowe rozwiązania nie wystarczą, należy skontaktować się z serwisem producenta.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

W pralkach Electrolux błąd wskazują na problemy z odpływem lub pobieraniem wody

Identyczne znaczenie mają kody błędów E11, C1 oraz pojedyncze sygnały świetlne (mignięcie) i dźwiękowe. Wśród najczęstszych przyczyn tego rodzaju wymienia się przede wszystkim:

 • brak wody lub zbyt niskie ciśnienie w wodociągach;
 • zakręcony, za słabo odkręcony kran lub zawór;
 • zablokowany filtr w wężu dopływowym;
 • źle zamontowany, wygięty wąż spustowy;
 • zanieczyszczone filtr przy pompie odpływowej;
 • zablokowanie układu poziomowania przez pianę z bębna;
 • awaria czujników poziomu wody.

Rozwiązywanie każdego problemu z pralką Electrolux – błędem E10 lub innym kodem – czy ze sprzętem innego producenta należy rozpocząć od wyczyszczenia filtrów pompy. Trafia tam nie tylko brud z prania, ale też mnóstwo drobnych przedmiotów, które użytkownicy zapominają wyjąć z kieszeni ubrań. Niektóre z nich mogą spowodować poważne uszkodzenia bębna czy rury łączącej ją z filtrem pompy, co kończy się wyciekami. Przed każdym praniem dokładnie sprawdź, czy w kieszeniach nie zostały chusteczki, monety, wykałaczki, spinki i inne rzeczy!

Pralka Electrolux wyświetla kod błędu E10 – naprawa awarii

Jeżeli oczyszczenie filtra przy odpływie i zresetowanie pralki – odłączenie zasilania na minimum 30 sekund – nie pomogło (wyświetlacz nadal pokazuje informacje o błędach), trzeba sprawdzić inne możliwe przyczyny. W zależności od rodzaju usterki należy:

 • zakręcić wodę, odłączyć wąż dopływowy i wyczyścić filtry w przewodzie i przy elektrozaworze pralki;
 • poprawić mocowanie węża odpływowego (żadnych zbędnych załomów, wysokość 60-100 cm, maks. długość przewodu 4 m);
 • sprawdzić odpływ przez testowe pranie z wężem spustowym w umywalce;
 • wymienić elementy uszkodzone mechanicznie, np. pęknięte przewody;
 • zapewnić odpowiednie ciśnienie wody przy zaworze – między 0,5 a 8 bar.

Jeśli w pralce Electrolux błąd E10 wystąpił w trakcie prania, najprawdopodobniej program został przerwany przez zbyt dużą ilość piany. Taka sytuacja powinna być doskonale widoczna przez drzwiczki bębna. W tym przypadku zaleca się ręczne usunięcie piany, wlanie bezpośrednio do bębna 2 litrów czystej wody i uruchomienie programu konserwacyjnego – bez jakiegokolwiek środka piorącego, co najwyżej z preparatem do czyszczenia pralek. Przy kolejnych praniach należy zmniejszyć ilość dodawanego proszku.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts