Zmywarka Bosch – błąd E22. Przyczyny awarii i rozwiązania problemu

Zawiodła cię zmywarka Bosch? Błąd E22 oznacza rozmaite błędy z filtrami. Skąd się biorą, jak im przeciwdziałać i zapobiegać kolejnym, podobnym usterkom? Przeczytaj nasz miniporadnik i przekonaj się, że sprzęt może służyć jeszcze długo!
Alicja Kisiak
zmywarka bosch błąd e22

W większości urządzeń do zmywania naczyń są 3 filtry, które tworzą jedną całość – siateczkowy, zgrubny i talerzykowy, odpowiadające za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń przy wirniku i pompie spustowej komory. Niektóre modele mogą mieć dodatkowe przegrody, np. przy wężach doprowadzających wodę. W zmywarkach Bosch błędy E22 mogą pojawiać się zamiennie z kodami E24 (w niektórych modelach F24) – taki scenariusz wskazuje na problemy z filtrem przy pompie myjącej na dnie zbiornika. Mogą być przepełnione lub nieprawidłowo zamontowane.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

Co oznacza błąd E22 w zmywarce Bosch?

Błąd E22 zmywarki Bosch wskazuje, że na dnie zbiornika zebrała się woda, gdyż filtr nie działa prawidłowo. Wyświetlenie kodu jest równoznaczne z zablokowaniem dalszego pobierania wody. Do zatkania mogą doprowadzić między innymi:

 • resztki jedzenia;
 • zaschnięty tłuszcz i osady;
 • kawałki szkła, porcelany z rozbitych naczyń;
 • materiały z rzeczy, których nie powinno (farby, niektóre rodzaje plastiku);
 • niewłaściwa eksploatacja i brak oczyszczania.

W efekcie urządzenie nie jest w stanie wypompować wody, a brak prawidłowego odprowadzania może powodować wyciek. W zmywarkach Bosch błędy E22 mogą sygnalizować również nieprawidłowe zainstalowanie filtry – te części trzeba umieszczać w ściśle określonej pozycji. Czasami z różnych powodów mogą się poluzować.

Kranik i kod błędu E22 w zmywarce Bosch – przyczyny

Czasami urządzenie wyświetla bardziej rozbudowany komunikat. E22 i kranik na wyświetlaczu jednocześnie wskazują na podwójny problem – nieprawidłowe odprowadzanie wody przez filtry oraz możliwą awarię uszczelki. Ikonę armatury aktywuje tzw. czujnik pływakowy, który unosi się w miarę napełniania misy pod dnem komory na naczynia. To zabezpieczenie przed wyciekami.

Najpierw warto zresetować zmywarkę Bosch. Błąd E22 po wyczyszczeniu filtrów został, ale kranik dalej się pojawia lub tym razem pokazuje się błąd E15? Opróżnienie „awaryjnej” misy może wymagać przechylenia urządzenia i wylania zebranej wody na podłogę – istnieje przy tym ryzyko zalania styków i uszkodzenia elektroniki. Producent zaleca, by przy takiej konfiguracji błędu:

 • odłączyć zasilanie;
 • zakręcić zawór;
 • wezwać serwis do naprawy.

Zmywarka Bosch, błąd E22 – samodzielne rozwiązywanie problemów

Podstawowe problemy z filtrem i zablokowaną pompą można usunąć według poniższego schematu:

 • oczyść komorę pompy spustowej z wszelkich zanieczyszczeń. Najpierw wyjmij dolny kosz, odkręć i podnieś pokrywę filtra, a potem usuń wszelkie elementy, które mogą blokować filtr;
 • wyczyść filtr. Użyj miękkiej szczotki, aby delikatnie wyszorować wszelkie zanieczyszczenia i brud, które znajdują się na i wokół części, a następnie pozostaw do wysuszenia lub wytrzyj;
 • ponownie zainstaluj pokrywę filtra i upewnij się, że element jest włożony w prawidłowej pozycji;
 • uruchom zmywarkę Bosch na krótkim cyklu i sprawdź, czy błąd został usunięty.

Jeśli pomimo prób samodzielnej naprawy zmywarki Bosch błąd E22 nadal występuje, zaleca się skontaktowanie z autoryzowanym serwisem Bosch w celu uzyskania dalszej pomocy. Fachowiec będzie w stanie zdiagnozować i naprawić wszelkie problemy związane z urządzeniem. Na stronie internetowej firmy Bosch znajdziesz aktualne numery telefonów, adres mailowy i formularz do umawiania wizyt technika. Rezerwacja online nie wymaga logowania, wystarczy podać e-numer zakupionego urządzenia.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts